וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מורגן סטנלי: הענקים יבלעו את חברות האופטיקה הישראליות /הארץ

הארץ

11.6.2001 / 20:48

4-6 יימכרו עד סוף 2002

מאת עודד חרמוני

"ישראל היא כיום יעד לרכישת חברות סטארט-אפ בתחום האופטיקה על ידי חברות עולמיות" - כך קובע דו"ח מיוחד של בנק ההשקעות מורגן סטנלי דין ויטר על תעשיית האופטיקה הישראלית, שהופץ בסוף השבוע ללקוחות הבנק. הדו"ח ממליץ ללקוחות הבנק לשקול השקעות בישראל, בזכות מצבן של החברות והטכנולוגיה הגבוהה שבידן.

בין היתר, כותבים מחברי הדו"ח, בישראל מפותחות כיום טכנולוגיות שעשויות להשפיע על תעשיית התקשורת בכמה תחומים: רשתות מטרופוליטניות, תקשורת מהירה ומתגים אופטיים מלאים. בשנתיים הבאות יירכשו 4-6 חברות ישראליות ע"י חברות ענק עולמיות. בין הרוכשות הפוטנציאליות מוזכרות JDS יוניפייז, קורנינג, אינטל ואלקטל.

הדו"ח מבוסס על בדיקה מקיפה של תעשיית האופטיקה הישראלית, שבוצעה במשך 9 חודשים. הדו"ח ממליץ ללקוחות מורגן סטנלי, ובהם החברות הגדולות בתחום, לרכוש חברות אופטיקה ישראליות. "אנחנו מאמינים כי חברות סטארט-אפ ישראליות יהיו מטרה ראשונה לרכישה על ידי חברות עולמיות בתחומי התקשורת האופטית, המחפשות דרך להרחיב את קו המוצרים שלהן".

מחברי הדו"ח, האנליסטים ברי ליבוביץ, דיוויד ג'קסון ואלקש שאה, כותבים כי חברות ישראליות רבות יסכימו להתמזג, "לנוכח העובדה שליצרניות תקשורת ישראליות גדולות היתה הצלחה חלקית בלבד בניסיונן להפוך לחברות עולמיות. לדעתנו, כישלונה של אי.סי.איי בשמירת מעמדה הוא לקח לחברות סטארט-אפ ישראליות, ובמיוחד לחברות המתמקדות בשוק המערכות. בהתחשב בשלב הראשוני יחסית של התעשייה, עדיין אין מקרה מבחן המלמד אם חברת אופטיקה ישראלית יכולה להיות שחקנית עולמית. לדעתנו, החברות שיתפסו תנופה, יירכשו על ידי השחקנים העולמיים הגדולים". להערכת הדו"ח, המרחק הגיאוגרפי של ישראל מהשוק האמריקאי מקשה בעיקר על חברות ישראליות המציגות מערכות שלמות, ופחות על חברות ישראליות המייצרות רכיבים בלבד.

במחצית השנייה של 2001 צפוי להתרחש בענף האופטיקה בישראל גל של מיזוגים בין חברות מקומיות, כתוצאה מקשיי מימון שמהם יסבול הענף.

הדו"ח מציין 10 חברות אופטיקה ישראליות בולטות המצויות בשלבים מתקדמים, מתוך 40 החברות שהוקמו בישראל בשנתיים האחרונות: סיאופטיקס, לינקס פוטוניקס, קרניקס, למדה קרוסינג, פאקטלייט, ממלינק, לייזרקום, נייטיב נטוורקס, אקסלייט וטרליס פוטניקס. אחת החברות הבולטות בהיעדרותה מרשימת עשר החברות שעליהן מרחיב הדו"ח את הדיבור היא חברת האופטיקה הישראלית-אמריקאית, קייארו, שרשמה ב-2000 את גיוס ההון הגבוה ביותר של חברה ישראלית עד כה - בהיקף של 100 מיליון דולר.

בעיית המס בישראל

בתת-פרק מיוחד מתייחסים מחברי הדו"ח לבעיות המס בישראל. "בעוד שהממשלה הישראלית מעודדת פיתוח טכנולוגי באמצעות המדען הראשי והקלות מס, חוקי המס בישראל מסייעים לחברות הסטארט-אפ הישראליות פחות מהחוקים בארה"ב. מבנה המס האמריקאי עדיף גם בשלב מכירות ומיזוגים של חברות". הדו"ח ממליץ לשנות את מערכת המס הישראלית כדי למנוע בריחת חברות ישראליות לחו"ל.

המחקר נערך בזמן ההידרדרות במצב הביטחוני בישראל, ואולם עניין זה כמעט חסר חשיבות בעיני האנליסטים של מורגן סטנלי. "לדעתנו, כל עוד אין מצב של מלחמה כוללת וגיוס מילואים מלא, מגזר האופטיקה בישראל חסין מפני השפעת האירועים הביטחוניים, ומרבית חברות הסטארט-אפ בתחום מרוחקות מאזורי האלימות".

ראש משרד מורגן סטנלי בישראל, יאיר סרוסי, אמר כי הוא מזהה את תחום האופטיקה כמגזר הבשל ביותר בתעשיית ההיי-טק הישראלית, שנהנה ממאסה קריטית שנוצרה בשנתיים האחרונות.

במקביל לבדיקת החברות, ערכו מחברי הדו"ח סקר בקרב 40 קרנות הון סיכון וחברות אופטיקה. היתרון היחסי של החברות הישראליות על פני החברות האמריקאיות, לדעת משתתפי הסקר, הוא בעליונות הטכנולוגית של ישראל (לדעת 90% מהנשאלים).

יותר מ-50% מהנסקרים העריכו כי יותר מ-10% מחברות הסטארט-אפ האופטיות יירכשו. יותר מ-50% מהנשאלים מאמינים כי ב-9-3 חודשים הקרובים יחלו חברות ישראליות להתמזג, בעוד שפחות מ-20% מאמינים כי החברות לעולם לא יתמזגו. הסיבה העיקרית שחברות ישראליות לא מתמזגות עם חברות ישראליות אחרות, לדעת מרבית הנשאלים, היא בעיות אגו.

מרבית הנשאלים העריכו כי המיזוגים בין החברות יתבצעו בעיקר בין חברות העוסקות בפיתוח מערכות למיתוג אופטי. קשיי הגיוס המאפיינים את כלל התעשייה משפיעים גם על חברות האופטיקה. יותר מ-90% מהנשאלים העריכו כי חברות בתחום ייקלעו למחסור בהון כתוצאה מהשינוי באווירת ההשקעות במגזר, שתשתנה לדעת הרוב בתוך חצי שנה עד שנה וחצי. עם זאת, יותר מ-90% מהנשאלים השיבו כי היו משקיעים כיום בחברת אופטיקה בשלב הסיד.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully