וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מנכ"ל שמן: אם התמ"ס לא יעלה את היטלי היבוא על השמנים, החברה תתקשה לשמור על רווחיות

אילן מוסנאים

29.5.2001 / 13:28

שמן, שרשמה ברבעון הכנסות אחרות של 16.4 מיליון שקל ממכירת 50% בעץ הזית, דיווחה על עלייה של 54% ברווח הנקי ל-1.6 מיליון שקל

ההרעה שחלה ברבעון הראשון בתחום השמנים (בעקבות הורדת ההיטלים על יבוא השמנים), לא מנעה מחברת שמן תעשיות לצמוח הרבעון ב-36% בהכנסות ל-100.4 מיליון שקל, וברווח הנקי ב-54% לרמה של 1.6 מיליון שקל.

החברה מסרה כי הגידול במכירות נבע בעיקר מאיחוד תוצאותיה העסקיות של מילומור בדו"ח הכספי (עם מכירות של 45.5 מיליון שקל ברבעון, שאף הן נפגעו מהמצב בענף), ומגידול במכירות השמנים המיוחדים של בית הבד זיתא אותו רכשה החברה במהלך 2000.

סעיף נוסף שבזכותו הצליחה החברה לשמור על שורה תחתונה חיובית, היה רווח הון של 16.4 מיליון שקל שהחברה רשמה בעקבות מכירת 50% ממניות עץ זית לחברת SGS תמורת 19.3 מיליון דולר.

פעילות החברה הרבעון נפגעה מהיבוא של מוצרי שמנים וכוספאות (מקור חלבון למזון), שהתגבר מאוד בתקופה זו, דבר שהביא לשחיקה חדה במחירי המכירה של שמנים ולירידה תלולה בהיקף הביקושים למוצרי החברה.

מנכ"ל החברה, בעז צפריר, אמר היום ל-TheMarker.com כי ענף השמנים והכוספאות נקלע למצוקה קשה בשל הפחתת ההיטלים על היבוא עד לשיעור מזערי של 3%. לדבריו, אלמלא רווח ההון לעיל, היתה החברה רושמת כבר ברבעון הנוכחי הפסד משמעותי, מצב שכפי הנראה (ואם משרד התמ"ס לא ישנה את מדיניות ההיטלים בענף) לא תוכל לחמוק ממנו ברבעונים הבאים.

המנכ"ל החדש של התמ"ס, אמיר חייק, מינה השבוע בודק חיצוני לבחינת סוגיית ההיטלים, במטרה לבחון את הנושא הבעייתי באופן אובייקטיווי. ההמלצות יוגשו לתמ"ס בימים הקרובים.

צפריר ציין, כי החברה הגיעה למסקנה כי שוק השמנים המסורתי אינו צפוי להציג צמיחה, ולכן היא בוחנת התמקדות בתחומים נוספים, כגון פיתוח שמנים מיוחדים עם תכונות בריאותיות ודיאטתיות.

לדבריו, הצעד הראשון באסטרטגיה הוא ההשקעה הראשונית של החברה בהקמת מפעל לייצור חלבון מרוכז בחצר שמן בחיפה. המפעל החדשני ייצר מוצרי מזון מתוחכמים מגרעיני סויה, ובהם חלבון סויה המשמש גם כתוסף במוצרי בשר מעובדים וכן רכז איזופלבונים.

כזכור, נהנתה החברה ברבעון הרביעי של 2000 מרווח הון ענק של 78.5 מיליון שקל ממכירת אחזקותיה בהנקל סוד, שהוביל אותה לרווח של 42.9 מיליון שקל.

בעקבות מכירת הנקל סוד החברה מתמקדת היום בשני תחומים עיקריים: שמנים ונדל"ן. בתחום הנדל"ן, מעורבת החברה במספר פרויקטים, שהגדול שבהם הוא פרויקט מתחם עץ הזית בפתח תקווה. מדובר במתחם בן 48 דונם, בו מתכננת שמן לבנות יחד עם SGS כ-230 אלף מ"ר, שישמשו לתעשייה קלה.

בנוסף, מחזיקה שמן ב-20% ממניות חברת בילו , העוסקת במימון פרויקטים של בנייה למגורים. פעילות אחרת של שמן בתחום הנדל"ן היא השכרת מתחם שמן בחיפה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully