וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אטומיקה פיטרה 30 עובדי פיתוח - ומתמקדת בשיווק

הארץ

30.5.2001 / 8:21

פיתחה תוכנה לאיסוף מידע באינטרנט; בקופתה נותרו 14 מ' ד' מגיוסים קודמים, שנועדו להחזיקה עד שתגיע לרווחיות

מאת יובל דרור

חברת הסטארט-אפ אטומיקה (Atomica, לשעבר Gurunet) פיטרה 30 עובדים ממרכז הפיתוח של החברה בירושלים. יו"ר דירקטוריון החברה, בוב רוזנשיין, אמר כי מטרת הפיטורים היא לצמצם את קצב שריפת המזומנים של החברה, כדי שתוכל להגיע לרווחיות ללא צורך בביצוע גיוס כספים נוסף.

כמו כן, החליט דירקטוריון החברה להיפרד ממנכ"ל החברה, אריק טילניוס, ולהחזיר את רוזנשיין, ששימש יו"ר החברה, לתפקיד מנכ"ל אטומיקה.

חברת אטומיקה הוקמה בינואר 99' על ידי רוזנשיין, בעקבות רעיון שהעלה חברו יוסי ורדי. בדומה לחברות אחרות, דוגמת בבילון וזאפר, משמשת התוכנה של החברה אמצעי לאיסוף מידע באינטרנט, ומספקת מידע הקשור למלה מבוקשת. הגרסה הראשונה של התוכנה הושקה במארס 2000 והתקבלה בהתלהבות על ידי כתבי עת ואנשים הנחשבים לבעלי השפעה באינטרנט.

גיא קאוואסאקי, לשעבר מנהל בכיר בחברת אפל ומייסד חברת גאראג'.קום, העוסקת בגיוס הון עבור חברות דוט.קום, הגדיר את גורונט: "ההבטחה הישראלית הגדולה של האינטרנט". תשבוחות אלה סייעו לחברה לגייס הון.

בסך הכל, מאז הקמתה גייסה החברה 32 מיליון דולר, מתוכם 28 מיליון שגויסו בסבב אחד ביוני 2000. בגיוס זה השתתפו גולדמן סאקס, אמריקה אונליין, יזראל סיד פרטנרס, יוסי ורדי ואחרים.

כשפרץ המשבר בשוק מניות האינטרנט והטכנולוגיה, נהנתה החברה מקופה עם מזומנים, אך ללא יכולת למנף את הטכנולוגיה שלה באמצעות הנפקה ציבורית בבורסה. השינוי בטעם המשקיעים, שהחלו להעדיף חברות עם הכנסות ברורות ולא עם רמת חשיפה נטולת הכנסות (Eye Balls), חייב את החברה לאמץ במהירות מודל עסקי חדש, ולחפש הכנסות בשוק העסקי, בעיקר בקרב ארגונים ותאגידים גדולים.

על פי המודל החדש, התוכנה של החברה נמכרת לחברות המעוניינות לספק לעובדיהן מידע שנצבר בארגון. כך לדוגמה, עובד שמצביע על מוצר כלשהו של החברה מקושר באמצעות התוכנה של אטומיקה לבסיס הנתונים של החברה, ומקבל באופן מיידי מידע מפורט על המוצר.

אף שבקופתה נותרו כ-14 מיליון דולר, החליט דירקטוריון החברה להקטין את ההוצאה השוטפת, לאחר שהגיע למסקנה כי לא ניתן יהיה לגייס סכומי כסף נוספים בתחילת 2002. לכן הוחלט לפטר קרוב למחצית מ-77 עובדי מרכז הפיתוח של החברה בישראל. בארה"ב מעסיקה החברה כ-23 עובדים נוספים, העוסקים בשיווק ומכירות של המוצר. בארה"ב לא בוצעו פיטורים.

"יש לנו יתרה משמעותית של כסף בבנק", אמר רוזנשיין. "חברות רבות היו שמחות להיות במצבנו הכספי, ובכל זאת החלטנו לא להיות תלויים בשוק ההון ולקצץ במצבת כוח האדם שלנו".

לדבריו, המאמץ העיקרי של החברה הופנה לתחומי השיווק והמכירות, ולכן הקיצוצים פגעו במרכז הפיתוח הישראלי.

רוזנשיין התקשה להעריך מתי בדיוק תגיע החברה לרווחיות, ואולם הוא מאמין כי מטרה זו תושג בשנתיים הקרובות. לדבריו, ההחלטה להיפרד מטילניוס ששימש מנכ"ל החברה בוצעה בשיתוף עמו וברוח טובה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully