וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חצי מדינה למכירה

הארץ

30.5.2001 / 10:10

מעולם לא עמדו למכירה בישראל כל כך הרבה חברות בעת ובעונה אחת / הארץ

מאת אורה קורן וסמי פרץ

אפשר לקרוא לכך הצפת ערך, לכנות זאת ארגון מחדש של העסקים, להדביק כינוי גנאי לאלה המחסלים את פעילותם בישראל, או לשבח את אלה המתמקדים בתחום בו הם באמת מבינים. התוצאה של כל המהלכים האלה מלמדת על מגמה אחת: מעולם לא עמדו למכירה בישראל כל כך הרבה עסקים בעת ובעונה אחת. בין החברות המונחות כיום על מדפי המכירות ניתן למנות חברות ממשלתיות כמו בנק לאומי , צים ובתי הזיקוק; קונצרנים פרטיים, כמו אי.די.בי וכור ; ענקי נדל"ן כמו אזורים ושיכון ובינוי ; ושורה של אחזקות בענף התקשורת הרווי בעלויות צולבות.

תשובתן של חברות האחזקה התעשייתיות המובילות בישראל למשבר ההיי-טק העולמי שלווה בקריסת חברות הטלקום, היא היערכות מחדש תוך מכירת חברות או חלקים מהן. המשבר הותיר את רוב חברות האחזקה בפני מציאות עגומה - מחיקת השקעות וירידות ערך בחברות מוחזקות לצד סגירת חלון הגיוסים הקלים בבורסות השונות, ובעיקר בארה"ב.

עתה נמצאות חברות האחזקה במצב של בדיקת האפשרויות לחיסכון לעומת גיוס מזומנים באמצעות מכירת חברות בנות או חלקים מהן. חברות שביססו את צמיחתן על הגדלת ההשקעה בהיי-טק על חשבון תעשיות מסורתיות, גילו כי דווקא האחרונות משמשות להן עוגן יציב. על הפרות החולבות יהיה קשה לוותר עתה. לדוגמה, האסטרטגיה שהלמה את פעילות כור עד לפני שנה - מימוש השקעות מסורתיות כדי להפנות כספים להשקעות בהיי-טק - אינה אופטימלית כיום.

איש אינו יכול להמר על מועד סיומו של המשבר, ומי שחרד לתדמיתו אינו מוכן אפילו לומר אם שיאו מאחורינו. לכן ההתלבטות של חברות האחזקה כיום באשר לחברות המסורתיות היא אם להמשיך לממש את האחזקות בהן, כדי להשקיע עתה ביתר שיקול דעת בחברות היי-טק ששערן ירד במידה ניכרת; או להמשיך להחזיק בחברות המסורתיות, מכיוון שלא ברור לאן פני השוק ואולי הבור שנפער עמוק ממה שנראה עתה כקרקעיתו.

במגזר העסקי מתארים את חברות האחזקה ככדור פורח שנסק לגבהים, עד שנוצר בו חור ממנו החל לצאת האוויר החם. ניתן לבלום את הצלילה מטה באמצעות הקטנת משקלו. כך, חברות האחזקה מתחילות להשליך ממנו מטען - הן מוכרות חברות בנות.

בכור מנסה המנכ"ל, יונתן קולבר, לממש מה שניתן מהחטיבות המפוצלות של החברה הבת הגדולה שלו בתחום התקשורת, אי.סי.איי . קולבר היה כנראה קרוב לסגירת עסקה עם חברת נורטל הקנדית לגבי חטיבת לייטסקייפ, אך לדבריו משבר הטלקום הקשה על הערכת שווי החברות השותפות לעסקה. ההחלטה נדחתה לסוף השנה, בתקווה שעד אז נתוני השוק יתבהרו. בשל הערפל במגזר העסקי באשר לכוונותיו האסטרטגיות של קולבר, נפוצו באחרונה שמועות על כוונת משקיע חיצוני לרכוש את כל אי.סי.איי ועל הצעת רכש המתגבשת לרכישת קונצרן כור כולו.

גם מאמציו של קולבר להכנסת שותפים או למכירת חברות סטארט-אפ בחברה בת אחרת של כור, טלרד - אף היא מתחום התקשורת - אינם ממריאים בשלב זה. על רקע המשבר הודיעה כור על הקפאת השקעות בשנה הקרובה. הקונצרן החל במחיקת ערך לחברות היי-טק שברשותו. בשבוע שעבר הודיעה אי.סי.איי על הפסד של 256 מיליון דולר ברבעון הראשון - ההפסד הגדול בתולדותיה.

אי.די.בי נכנסה למשבר ההיי-טק כאשר הקבוצה בחנה ממילא אפשרויות לארגון מחדש, בעקבות דו"ח חברת הייעוץ הבינלאומית ביין אנד קומפני. המהלך נבלם או הואט כתוצאה משיקולים אישיים - מי ישלם את המחיר ויילך הביתה. משבר ההיי-טק הוביל למחיקות ענק בקבוצה בהיקפים של מאות מיליוני שקלים בשתי החברות הבנות כלל תעשיות ודיסקונט השקעות (דסק"ש).

בעיצומו של המשבר הודיע אודי רקנאטי, אחד השותפים המרכזיים באי.די.בי, על פרישתו. מניותיו (כ-12%) היו בשוק למשך כשבועיים, אך בעקבות לחץ משפחתי הוקפאה מכירתן. ההערכות בצמרת שוק ההון הן כי ליאון רקנאטי, המחזיק בנתח דומה של אי.די.בי, ירכוש את המניות ומיד לאחר מכן יציע אותן למכירה למשקיע על פי בחירתו. כך לא יצטרך לשתף פעולה עם משקיע שיבחר אודי רקנאטי.

נוסף על אחזקות הקונצרן שיעמדו למכירה "מלמעלה", צפויה הוצאה של חברות מאחזקות הקבוצה למרבה במחיר. על הפרק מכירת חברת הנדל"ן אזורים ושינויים במבנה האחזקות בנייר חדרה.

לאחר החלפת מנכ"ל דסק"ש יורם טורבוביץ, מקורבו של אודי רקנאטי, הוסר מחסום אתי בתהליך הארגון מחדש של הקבוצה. ליאון רקנאטי מוביל עתה מהלך של ארגון מחדש באחזקות אי.די.בי בחברות האחיות דסק"ש וכלל תעשיות, מתוך כוונה למזג אותן באי.די.בי אחזקות תוך ביטול מטה אי.די.בי פיתוח.

בחברה לישראל המצב שונה לחלוטין, אך גם חברה זו מעורבת במכירות הגדולות הצפויות במשק. החברה בשותפות עם המדינה מחזיקה בחברת הספנות צים ובחברת בתי הזיקוק, המועמדות להפרטה. המדינה תמכור את חלקה, הנאמד בכל חברה במאות מיליוני שקלים לפחות. לחברה לישראל אפשרות להשתלב במכירה. ואולם העסקות תלויות יותר במגזר הממשלתי מאשר במגזר הפרטי, ולכן לא ברור מתי חברות אלה יהיו בפועל בשוק.

קבוצת אריסון השקעות הודיעה כבר לפני כשנה על כוונתה למכור את אחזקותיה בחברת שיכון ובינוי שנרכשה מחברת העובדים בנזיד עדשים. ואולם מחלוקת עם העובדים והיעדר קונים רציניים הקפיאו את התוכנית לחסל את פעילותה של החברה בענף הנדל"ן. המכירה היתה אמורה לאפשר לאריסון השקעות לממש במהירות את אחת ההשקעות המוצלחות של הקבוצה ולהיפגש עם סכום של כ-120 מיליון דולר. בינתיים אין עסקה.

זה כחודש מנהלים יוסי חכמי, אחותו ניצה קנפר, ושלמה אליהו מו"מ למכירת חברת הפניקס ליבואני הרכב יעקב שחר וישראל קז. אף שברור מי הקונים, מי המוכרים ומהו המחיר - המו"מ נקלע לקשיים ויש כבר מי שמטיל ספק בסיכויים להוציא אל הפועל את העסקה, ששוייה מוערך בכ-450 מיליון דולר.

העסקה הבולטת מכולם היא כמובן מכירת השליטה בבנק לאומי, שאותו מנסה המדינה למכור זה כשמונה שנים. המדינה מעוניינת למכור 40% מהון המניות של הבנק למשקיע אסטרטגי זר תמורת סכום של כ-1.5 מיליארד דולר. משרד האוצר מעריך כי רק מכירה לקבוצה פיננסית בינלאומית גדולה תיטי

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully