וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אראל נט שרפה ברבעון הראשון 11 מיליון שקל; בקופתה נותרו 9.6 מיליון שקל בלבד

שלומי גולובינסקי

30.5.2001 / 12:23

בחברה מתכננים להשלים בקרוב גיוס של 5 מ' ד'; ההכנסות ברבעון הראשון קפצו ל-13 מ' ש'; סמנכ"ל לפיתוח עסקי: הגידול במחזור המכירות יוביל לרווחיות עד סוף השנה

החדשות הטובות שעולות מהדו"חות של חברת אראל נט קשורות לגידול המרשים בהכנסות, שנמשך גם ברבעון הראשון של השנה. אראל נט עוסקת בפיתוח וייצור של מערכות לאספקת שירותי טלפונייה על גבי רשתות נתונים המבוססות על פרוטוקול אינטרנט (VOIP).

הכנסות אראל נט ברבעון הראשון הגיעו לראשונה למספר דו סיפרתי, והסתכמו ב-13.6 מיליון שקל, גידול של 60% ביחס להכנסות שרשמה החברה ברבעון האחרון של השנה שעברה -8.6 מיליון שקל. את הגידול בהכנסות זוקפים באראל נט לגידול משמעותי במכירות I tone prime ו-I tone primo שהן מערכות הדור הבא של אראל נט.

הרווח הגולמי של אראל נט ברבעון הסתכם ב-5.5 מיליון שקל, המהווים כ-40% מסך ההכנסות, לעומת רווח גולמי של 2.2 מיליון שקל, שהיוו 46% מסך המכירות של החברה ברבעון המקביל.

לצד החדשות הטובות יש גם חדשות רעות. הגידול המרשים בהכנסות לא תרם לצמצום ניכר במצבת ההפסדים של החברה, שהסתכמה ב-7 מיליון שקל ברבעון הראשון לעומת הפסדים של 7.8 מיליון שקל ברבעון המקביל. ההפסדים הכבדים נובעים בעיקר מגידול חד בהוצאות השיווק והמכירה של החברה שעלו ל-8.2 מיליון שקל, כמעט פי 4 מההוצאות ברבעון המקביל, ומחצית מהוצאות המכירה שרשמה החברה בשנת 2000 כולה.

עוד נתון בעייתי בדו"חות של אראל נט לרבעון הראשון הוא יתרת המזומנים בקופתה של החברה. נכון לסוף הרבעון שוכנים בקופתה של אראל נט 9.6 מיליון שקל בלבד, לעומת 21.4 מיליון שקל בסוף השנה החולפת. במלים אחרות, אראל נט שרפה למעלה מ-10 מיליון שקל במהלך הרבעון הראשון של השנה.

הידרדרות יתרות המזומן בחברה מחייבות את אראל נט לצאת לגיוס הון. ואכן, החברה הגישה בחודש שעבר לבורסה טיוטת תשקיף לגיוס של 6 מיליון דולר באמצעות זכויות וכתבי אופציות. מדובר בגיוס השני של אראל נט, לאחר שבחודש יוני 2000 גייסה 4 מיליון דולר, בעת שמניותיה נרשמו למסחר בתל אביב.

למרות הידרדרות יתרות המזומן, אבי גליקסברג, סמנכ"ל לפיתוח עסקי באראל נט לא מוטרד.

"מה שקורה הוא שהחברה כיום נמצאת במהלך של גיוס הון. האסיפה הכללית אישרה את המהלך, ובעלי המניות העיקריים, קפל, אלרון , פועלים תקשורת ואראל תקשורת כבר התחייבו להזרים לנו כ-5 מיליון דולר. אנחנו מעריכים שהגידול במחזור המכירות של החברה יוביל אותנו לרווחיות עד לסוף השנה", אומר גליקסברג.

על מה מבוססת התחזית הזו?

"על סמך צבר ההזמנות שלנו, על סמך מכרזים שבהם אנחנו משתתפים, ושבהם יש לנו להערכתנו סיכוי טוב לזכות. בחלק מהמכרזים למשל כבר קיבלנו אישורים בעל פה".

הוצאות המכירה שלכם קפצו בשיעור חד?

"צריך לזכור שאנחנו עובדים עם הרבה סוכנים, ולכן צריכים לשלם עמלות על מכירות. בתקופה האחרונה קלטנו הרבה עובדים לאגף המכירות שלנו. כיום יש לנו כ-12 אנשי מכירות בארץ ובעולם לעומת 6 בתקופה המקבילה. אנחנו גם משתתפים הרבה בתערוכות ויוצרים הרבה רעש. אנחנו משתדלים למכור לחברות התקשורת הגדולות, ולכן מאמצי המכירה הם יותר יקרים"

המצב בשוק התקשורת בעולם לא משפיע עליכם לרעה?

"מצבנו הורע, אבל פחות ממה שאפשר היה לחשוב. בהרבה שווקים בעולם, החברות שהיו בעבר מונופולים ועכשיו הן לא נמצאות במצב קשה מאוד. זה גורם להם להשקיע בצורה מושכלת יותר. לדוגמה חברת טליה השוודית. טליה הפכה ממונופול לחברת השקעות, ואחת מהחברות הבנות שלה נקראת skanova, שהיא אחראית על הרשתות של טליה.

"טליה יודעת שהשוק הולך להיפתח לתחרות, ולכן עומדות בפניה שתי אפשרויות, או להגדיל את הקיבולת של הרשת, מה שיאפשר לה להשכיר את הרשת לספקים המתחרים בעתיד, אלה שיתחרו בעתיד בטליה, או להגיד 'יש לנו בעיה'. skanova בחרה לרכוש מאיתנו ציוד, מה שיהפוך אותה להיות הספקית של המתחרות שלה.

אני לא אומר שאנחנו נמכור בכמויות בלתי מוגבלות, אבל הפגיעה בנו היא פחותה מאשר בחברות שמתעסקות באספקת ציוד מהדור היותר ישן, ופחות מאלה שעוסקים בשיווק מערכות של VOIP לספקי תקשורת קטנים יותר".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully