וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

רכישות של משקיעים זרים משכו את הבורסה לעליות

ניצן כהן

24.2.2005 / 17:25

המעו"ף עלה ב-0.9%. פועלים עלתה ב-1.7% ולאומי עלתה ב-2.45%. סידב צנחה בכ-30% לאחר שכמעט שילשה את שוויה ביומיים. פרטנר עלתה ב-1.3%


המסחר בשוק המניות נפתח היום בצל פקיעת אופציות המעו"ף לחודש פברואר. מדד המעו"ף לפקיעה עלה בכ-0.2% ונקבע על 630.87 נקודות, תוך מחזור מסחר נמוך של כ-530 מיליון שקל. לאחר ירידות קלות בשעות שלאחר הפתיחה, חזר השוק להיסחר במגמה של עליות. במחצית השנייה של היום חזרו המשקיעים הזרים לרכוש מניות של הבנקים הגדולים בהיקפים גדולים ושלחו את המעו"ף לעליות של כ-1%.

בסיומו של שבוע המסחר עלה מדד המעו"ף ב-0.9% לרמה של 634.97 נקודות, מדד ת"א 100 עלה ב-0.8% ל-657.38 נקודות והתל טק 15 ירד ב-0.15% לרמה של 419 נקודות. מחזורי המסחר היו גבוהים והסתכמו ב-1.24 מיליארד שקל.

הבוקר העריך מנהל חדר מסחר במעו"ף של גוף פיננסי גדול כי מהתנהגות של שחקן גדול אתמול בשוק המעו"ף ניתן ללמוד שלפחות לגוף חזק אחד יש אינטרס שהפקיעה תיקבע קרוב מאוד ל-630 נקודות, מה שאכן קרה. לאחר סוף המשחקים וההיערכויות של הפקיעה, צפוי המסחר לחזור לדפוס שמאפיין אותו בשבוע האחרון - מחזורים נמוכים יחסית לאלו שנרשמו בינואר ובתחילת החודש והמתנה למגמה בבורסות בחו"ל. בשבוע האחרון נרשמה חולשה בשוקי המניות בעולם וזאת על רקע מחיר הנפט ששב לטפס לרמות של יותר מ-51 דולר לחבית.

מניות הבנקים, שהובילו את גל העליות של שלושת החודשים האחרונים, סבלו עד כה משבוע חלש תוך ירידות של עד 6% בשערן. ללחץ על מניות הפועלים ולאומי תרמו מכירות סחורה מצד משקיעים זרים, שעד לאחרונה תיפקדו בשוק המניות התל אביבי כקונים בלבד. החשש של המשקיעים הזרים היה מפני ביצועי החטיבות העוסקות במשכנתאות, וזאת לאחר שאתמול פירסם דיסקונט למשכנתאות אזהרת רווח. פרסום דו"חות כספיים של בנקים נוספים למשכנתאות הבהירו כי הבעיה בדיסקונט אינה משקפת את מצב יתר הבנקים למשכנתאות.

היום נרשמו עליות במניות הבנקים שמשכו את השוק למעלה: פועלים עלתה ב-1.7% ולאומי עלתה ב-2.4%. העליות במניית המזרחי התחזקו במחצית השנייה של היום והיא הוסיפה 3.6%. גם דיסקונט הצטרף לחגיגה במחצית השנייה של היום והמניה עלתה ב-0.1%.

מניית פרטנר עלתה היום ב-1.3% וזאת לאחר שמשקיע זר מכר בבורסה 0.5% ממניות החברה. המניה ריכזה מחזור של 79 מיליון שקל כשכ-40 מיליון שקל היו המכירה של המשקיע הזר.

מכתשים אגן סגרה ללא שינוי, ומנגד עלתה כי"ל ב-0.4%. על בזק עבר היום מסחר תנודתי מאוד. המניה פתחה בעלייה של כאחוז, עברה להיסחר בירידה קלה וסגרה בעליות של 1.3%.

החברה לישראל סגרה בעליות של 1% וזאת לאחר שבמשך רוב שעות היום ירדה בכ-2%; אי.די.בי פתוח איבדה 1.2%. אתמול הודיעה אי.די.בי פתוח כי היא זו שתתמודד מטעם הקבוצה במכרז לרכישת השליטה בבזק, וזאת במשותף עם קרן מרקסטון. אי.די.בי פתוח תחזיק ב-75% מהקבוצה המשותפת, וייתכן כי תשתף בגרעין השליטה שלה את דסק"ש ואת כלל תעשיות.

רוב המניות הדואליות הכבדות פתחו בפערי ארביטראז' שליליים והגיבו לכך בירידות שערים. טבע נחלשה ב-0.1%, גיוון איבדה 1.1% ונייס נחלשה ב-1.3%. אלביט הדמיה , שפתחה בפער של כמעט 4%, סגרה בעליות של 4.7%. גילת הגיבה לפער חיובי של 2% בעלייה של 3.6%.

פלסטרו נהנית מרוח גבית בעקבות הידיעה על כניסה של המיליארדר האוסטרלי ג'ון גנדל, להשקעה בחברה. גנדל ישקיע 62.5 מיליון שקל בחברת הנכסים של קיבוץ גבת השולטת בפלסטרו, בעסקה שבוצעה לפי שער של 10.9 שקל למניית פלסטרו. המניה עלתה ב-3.2% והיא רחוקה עדיין בכ-10% מהמחיר שלפיו נכנס גנדל לחברה.

ונסיים בכוכבת של הימים האחרונים, מניית סידב , שהודיעה על תחילת שיווק נתב שיחות חדש שמאפשר לדבר בטלפון האלחוטי בחינם, באמצעות האינטרנט. סידב עלתה ביומיים שלאחר ההחלטה בכ-190%, תוך מחזורי ענק בהשוואה לממוצע בה. היום, כצפוי, מגיע מימוש מצד המשקיעים והמניה איבדה כ-30% במחזור של כמיליון שקל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully