וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

איתוראן מנקה את השולחן: מוחקת כ-23.2 מיליון שקל בעקבות השקעתה בחברות הבנות בארה"ב ובפולין

גולן פרידנפלד

31.5.2001 / 11:03

ההפסד הנקי הסתכם ב-32.7 מיליון שקל ברבעון הראשון; איזי שרצקי: ברבעון השלישי נעבור לרווחיות תפעולית

איתוראן מדווחת, כצפוי, על תוצאות גרועות ברבעון הראשון, שמביאים אותה להפסד נקי של 32.7 מיליון שקל על רקע מחיקת השקעתה בחברה הבת בוושינגטון ובניו יורק, בסך של 20 מיליון שקל. מחיקה נוספת שמבצעת איתוראן היא 3.2 מיליון שקל - השקעתה בחברת אי-קום גלובל אלקטרוניקס, שפעילות המסחר האלקטרוני בה הופסקה. כלומר, סך הכל המחיקות ברבעון הראשון מסתכמות בסכום של 23.2 מיליון שקל, סכום לא מבוטל לכל הדעות.

אך, הפסקת הפעילות בארה"ב וההפסדים שנגרמו בעקבותיה לא סימנו את הסוף בניקוי השולחן שמבצעים באיתוראן: גם פעילותה של החברה בפולין נסגרה והניבה לחברה הפסד של 2 מיליון שקל.

לאיתוראן גם פעילות במדינת פלורידה שבארה"ב, אולם שם לפי ההערכות, החברה עומדת בתחזיות ופעילותה תימשך. להערכת הנהלת איתוראן, פוטנציאל השוק הגבוה הקיים בפלורידה יוביל את החברה הבת לאיזון מהיר.

ואם בענייני איזון עסקינן, הרי שאיזי שרצקי מסר כי "החברה עמדה ביעדים שהציבה לעצמה לגבי היקף המכירות וגובה ההפסד התפעולי, וכי להערכתו היא תעבור לרווח תפעולי כבר ברבעון השלישי".

אולם בעיותיה של איתוראן מתחילות עוד בשורה העליונה, כאשר היא מדווחת אומנם על עלייה בסך ההכנסות בשיעור של 5.6% שהסתכמו ב-48.1 מיליון שקל, אך בשורת ההכנסות מהתקנות מערכת האיתוראן היא רושמת דווקא ירידה של כ-10% ברבעון, ואלו הסתכמו ב-30 מיליון שקל.

ההפסד התפעולי של החברה גם הוא אינו מבשר טובות והוא הסתכם ב-6.5 מיליון שקל ברבעון הראשון, לעומת הפסד של 54 אלף שקלים ברבעון המקביל. הוצאות התפעול לתקופה גדלו ב-3.7 מיליון שקל והסתכמו לכדי 14.7 מיליון שקל, ומיוחסות בעיקר לחברה בת שאוחדה ברבעון השני של השנה (1 מיליון שקל), מגידול בהוצאות פחת ואחזקת אתרים בחברה הבת בסך של 1.6 מיליון שקל ומגידול בהוצאות השכר בסך של כחצי מיליון שקל. אם משווים את ההפסד התפעולי ברבעון לזה של הרבעון הקודם, הרי שמדובר בירידה של 30%.

בקופתה של איתוראן, הנסחרת על פי שווי שוק של 42 מיליון דולר, מונחים כיום 4 מיליון שקל במזומנים בלבד, והתמונה חמורה הרבה יותר אם מסתכלים על המזומנים שהיו בקופתה רק לפני שנה והסתכמו בכ-55 מיליון שקל. הונה העצמי של החברה מסתכם בכ-32.7 מיליון שקל ואיתוראן יכולה למחוק אותו אם תשחזר את ההפסד שרשמה ברבעון הנוכחי.

איתוראן נשלטת על ידי החברה הפרטית מוקד איתוראן, המחזיקה בכ-50% ממניותיה. איזי שרצקי מחזיק ב-38% ממניות מוקד איתוראן, פרופ' יהודה כהנא, מחזיק ב-26% ממוקד איתוראן, אבנר קורץ מחזיק ב-26% ממוקד איתוראן באמצעות חברת פ.ק גנרטורים, וח"כ גדעון עזרא מחזיק באופן אישי ב-2.5% ממניות מוקד איתוראן.

בחברה טוענים כבר זמן רב כי רכישת המניות של איתוראן על ידי בעלי השליטה בחברה מהווה למעשה הבעת אמון בה, אולם אם כך מדוע נעשו רכישות של 15% מהחברה דרך מוקד איתוראן ולא דרך הבורסה שהיא הדרך הקלאסית להבעת אמון? לשאלה הזו יכולים להיות מספר תשובות, וייתכן שמעורבים בה שיקולי מס.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully