וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

גידול ניכר בהפרשה לחובות ספציפיים של הבנקים עקב המשבר בענפי הנדל"ן והיי-טק

כתב TheMarker.com

31.5.2001 / 15:40

ברוב הבנקים קוזזה הירידה קוזזה במלואה על ידי ירידה בהפרשות הכלכליות הכללית; בנק הפועלים הגדיל ההפרשה הספציפית ב-36% ל-217 מ' ש', בעיקר בגין חברות היי-טק ונדל"ן

הבנקים הישראליים, שדיווחו הבוקר על תוצאותיהם הכספיות לרבעון הראשון של השנה, נאלצו להגדיל בצורה משמעותית את ההפרשות הספציפיות לחובות מסופקים עקב המשבר במשק. ואולם, במקביל דיווחו מרבית הבנקים על ירידה בהפרשה הכללית לחובות אבודים, ירידה שקיזזה ואף הקטינה את ההפרשה הכוללת.

ההפרשות של הבנקים בגין חובות של הלקוחות מתחלקת לשניים: הפרשה ספציפית שבה מחליטים קציני אשראי על חוב לקוח שככל הנראה לא יוחזר, והפרשה כללית שמבוצעת כנגד כל תיק האשראי, ומושפעת ממידת חשיפתו של כל בנק ובנק לענפים מסוימים.

בנק פועלים הוא דוגמה לכך. החובות המסופקים הספציפיים שהבנק החליט לדווח עליה גדלו ברבעון הראשון ב-35% ל-217 מיליון שקל, בעיקר בגין קשיים פיננסים בקרב חברות נדל"ן וחברות היי-טק. ואולם, בהפרשה הכללית רשם הבנק ירידה של 60 מיליון שקל כתוצאה מירידת חלקם של חברות הנדל"ן בסך תיק האשראי של הבנק, וכן אי-הכללה של 51 מיליון שקל שהפריש הבנק ברבעון הקודם על רקע עסקיהם של אנשים הקשורים לבנק, ואשר לא בוצעה ברבעון הנוכחי. בסך הכל הסתכמה ההפרשה לחובות מסופקים ב-157 מיליון שקל, ירידה של 26%.

בבנק המזרחי הסתכמה סך ההפרשה ב-37 מיליון שקל מול 49 מיליון שקל ברבעון המקביל, גם כאן על רקע ירידה בהפרשה הכללית הנוספת. בנק לאומי דיווח על ירידה בהפרשה ל-91 מיליון שקל מול 109 מיליון שקל ברבעון המקביל.

יוצא מהכלל היה בנק דיסקונט , ששוב חשף חובות אבודים בהיקף עצום: 279 מיליון שקל מול 127 מיליון שקל ברבעון המקביל. כל הפרשה של בנק דיסקונט הינו בגין הפרשה ספציפית, בעיקר בשל קשיים של חברות נדל"ן וחברות מלונאות, בעוד שההפרשה הכללית עמדה על 2.5 מיליון שקל בלבד.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully