וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הדו"ח האחרון של טורבוביץ' בדסק"ש: הפסד של 91 מיליון שקל

שלומי גולובינסקי

31.5.2001 / 18:43

דסק"ש סבלה שוב מהפסדים כבדים במגזר התקשורת שהניבו תבל וגלובל וילג', אותם לא הצליחו לאזן סלקום ושופרסל

עוד רבעון של הפסדים כבדים לדסק"ש שבשליטת קבוצת אי.די.בי. אומנם, ההפסדים עליהם מדווחת היום דסק"ש - 91 מיליון שקל, נמוכים משמעותית מאלה של החברה האחות כלל תעשיות (216 מיליון שקל), אך ספק אם עובדה זו מהווה נחמה עבור ראשי הקבוצה, שנאלצים רבעון שני ברציפות לדווח על הפסדי ענק.

כאמור, יורם טורבוביץ', נשיא דסק"ש שהודיע על פרישה לאחרונה, נאלץ להיפרד מהקבוצה עם טעם לא טוב. ההפסד של דסק"ש ברבעון הראשון - 91 מיליון שקל, בא לעומת רווח נקי של 142 מיליון שקל ברבעון המקביל. מחליפו של טורבוביץ', עמי אראל, אמור דווקא לפתוח את הקדנציה עם טעם טוב בזכות שני רווחי הון בהיקף של כ-20 מיליון דולר (טלעד וטמבור), שיצר עבורו טורבוביץ' בשלהי כהונתו.

ובדו"חות - שוב, מגזר התקשורת היה זה שהרס לדסק"ש את הדו"חות, עם הפסד כולל של 84 מיליון שקל בהשוואה לרווח של כ-10 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד.

את הנזק החמור ביותר גרמה ההחזקה בחברת הכבלים, תבל, שמסתברת כבור ללא תחתית. תבל רשמה הפסד של 54 מיליון שקל, בהשוואה להפסד של 19 מיליון שקל בתקופה מקבילה אשתקד.

בנוסף, סבלה דסק"ש מהפסד שרשמה חברת גלובל וילג' טלקום הברזילאית ברבעון הראשון של 2001, שחלק החברה בו הסתכם בכ-22 מיליון שקל, בהשוואה לכ-3 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד.

בדסק"ש מסבירים, כי עד כה פרשה גלובל ווילג' רשת המבוססת על סיבים אופטיים ותשתית גישה אלחוטית ב-24 הערים הגדולות באזור הזיכיון בברזיל, והיא שוקדת על המשך פרישת הרשת בערים נוספות באזור הזיכיון. בסוף שנת 2000, החלה גלובל וילג' בפעילותה השיווקית במכירת שירותי טלפוניה, ADSL ותקשורת נתונים.

בדו"חות דסק"ש נכתב, כי עד סוף מארס 2001 מכרה גלובל וילג' כ-110 אלף קווים, ומתוכם התקינה כ-70 אלף קווים. ההשקעות של גלובל וילג' ממומנות בעיקר במטבע דולר ארה"ב, כאשר עיקר הכנסותיה במטבע המקומי. פיחות במטבע המקומי מול הדולר עלול לפגוע ברווחיות של גלובל וילג'. מתחילת השנה חל פיחות של כ-20% במטבע המקומי מול הדולר ( מזה - כ-10% בתקופת הדו"ח).

את התמונה העגומה במגזר התקשורת של דסק"ש, לא הצליחה ההחזקה בסלקום (25%) לאזן. סלקום, המפעיל הסלולרי הגדול בישראל, דיווחה ברבעון הראשון של השנה על הכנסות של כ- 1.1 מיליארד שקל, גידול של 10% ביחס לרבעון המקביל אשתקד. הרווח הנקי של סלקום ברבעון הראשון של השנה הסתכם ב-131 מיליון שקל, בהשוואה לכ-111 מיליון שקל ברבעון הראשון של שנת 2000, גידול של כ-18%.

גם במגזר המסחר לא ליקקה דסק"ש דבש ברבעון הראשון, אולם כאן עוד מדובר לפחות במזגר מרוויח. דסק"ש הרוויחה 18 מיליון שקל ברבעון הראשון, לעומת רווח של 23 מיליון שקל ברבעון המקביל. דסק"ש הושפעה ברבעון הראשון מירידה מתונה ברווחי שופרסל , לצד ירידה מתונה פחות ברווחי חברת הליסינג אלבר. בדסק"ש מסבירים את הירידה ברווחיות אלבר בגידול בהוצאות הפרשי שער על הלוואות במטבע חוץ.

גם בתחום הנדל"ן וההשקעות חלה ירידה ברווחיות ברבעון הראשון. הרווח הנקי של חברת נכסים ובנין , זרוע הנדל"ן העיקרית של הקבוצה, הסתכם ברבעון הנוכחי בכ-21 מיליון שקל בהשוואה לרווח של כ-41 מיליון שקל ברבעון המקביל, שכלל רווחים משינוי במדיניות החשבונאית לעניין ההכרה ברווח מהקמת בניינים למכירה, בסך של כ-14 מיליון שקל, וכן רווח ממימוש השקעות ורכוש קבוע בסך של כ-12 מיליון שקל, ברבעון המקביל אשתקד.

גם רווחי ההון כבר לא מה שהיו. דסק"ש סבלה ברבעון הראשון מירידה ברווח ממימוש השקעות ברבעון הראשון של השנה, ל-27 מיליון שקל, בהשוואה לרווח ממימוש השקעות של כ-81 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. רווחי ההון של דסק"ש ברבעון הראשון מורכבים מרווחים שנוצרו בגין מכירת השליטה בקליל (12 מיליון שקל), מכירת מניות אורידיון שנסחרת בשווייץ (5 מיליון שקל), ומימוש מניות חברת הכבלים UPC בסך 4 מיליון שקל.

לסיום, דסק"ש סבלה מגידול של 22 מיליון שקל בהוצאות מימון ברבעון הראשון של השנה, ל-35 מיליון שקל, לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully