וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חשש מהשלכות מכירת אחזקות מרחב בבית הזיקוק במצרים

הארץ

1.6.2001 / 10:27

מאת עמירם כהן

מכירת אחזקותיה של חברת מרחב (20%) בבית הזיקוק מידור במצרים, לא תשפיע על המחויבות המצרית לספק גז טבעי לישראל - כך אמר אתמול בכיר במשרד התשתיות; מרחב, שבבעלות איש העסקים יוסי מימן, שותפה (25%) בחברת הצינור הישראלית-מצרית (EMG), המנהלת בימים אלה מו"מ מתקדם עם חברת החשמל בנוגע לאספקת 1.7 מיליארד מ"ק גז טבעי מצרי בשנה.

הבכיר אמר כי המצרים העבירו באחרונה לישראל איתותים המצביעים על כוונתם להמשיך ב"עסקים כרגיל" בעניין אספקת הגז.

שר התשתיות, אביגדור ליברמן, שהתבטא ביום רביעי בעניין, אמר כי בכל התקופה שבה שורר שלום בין מצרים לישראל "לא פגעו המצרים ולא פעם אחת בהתחייבויותיהם החוזיות לאספקת נפט לישראל, ואין סיבה לפקפק בכך שהמצרים לא ימשיכו במדינות זו גם בעניין הגז הטבעי".

מרחב מכרה שלשום את אחזקותיה בבית הזיקוק מידור הנמצא באזור הסחר החופשי אמרייה באלכסנדריה, לבנק המסחרי-לאומי של מצרים. בעקבות המכירה שולטת ממשלת מצרים ב-98% מבית הזיקוק.

בהקמתו של בית הזיקוק הוחל לפני שבע שנים והושקעו בו 1.3 מיליארד דולר (360 מיליון דולר הון עצמי). בית הזיקוק החל לפעול בתפוקה מסחרית באפריל 2001 ויגיע לתפוקה מלאה ביולי. כושר הייצור של בית הזיקוק מסתכם ב-5 מיליון טונה בשנה.

בראשית הקמתו התחלקה השליטה בו בין מרחב (40%) לחברה מצרית שבבעלות איש העסקים המצרי חוסיין סאלם (40%), ממקורבי שלטון מובארק. 20% הנוספים נמכרו לחברת הנפט הלאומית המצרית (EGPC).

ב-96' השתלטה ממשלת מצרים על בית הזיקוק בעקבות דרישת הבנק האירופי, שמימן נתח גדול מההשקעה, כי השותפים בו יכפילו את ההון העצמי.

צעד זה נבע מכך שבתכנון הראשוני של בית הזיקוק נקבע כי ההשקעה בו תסתכם ב-900 מיליון דולר - אך ב-96' שונתה התוכנית והוחלט להגדיל את ההשקעה ל-1.3 מיליארד דולר כדי לאפשר את הקמתם של מתקני זיקוק מתקדמים יותר. הבנק האירופי היתנה את הגדלת חלקו במימון בהכפלת הון הבעלים מ-180 מיליון דולר ל-360 מיליון דולר.

מימן וסאלם, שהתבקשו להגדיל את חלקם מ-72 מיליון דולר כל אחד ל-144 מיליון דולר, סירבו להגדלת החשיפה והסיכון הועבר לממשלת מצרים שהגדילה את אחזקתה באמצעות חברת הנפט המצרית הלאומית ל-60%.

במשק האנרגיה אומרים כי להשתלטות המצרית סיבה נוספת, הקשורה לביקורת שנמתחה בפרלמנט המצרי, בממשלה, בחוגי העסקים ובעיתונות על מעורבות ישראלית כה עמוקה בבעלות על מתקן אסטרטגי מצרי.

אחזקת מימן, כמו של שותפו סאלם, דוללה ל-20% - אך לטענת בכיר במרחב לא זאת היתה הסיבה להחלטתו למכור את אחזקותיו: "מרחב היא חברה לפיתוח עסקים ויזמויות ולא חברה לאחזקה ולניהול פרויקטים כבית זיקוק, המספק תשואה מוגבלת.

"לכן פעלנו למקסם רווחים מההשקעה תוך המתנה להצעה מתאימה. הרגע הזה הגיע לאחר שמרווחי הזיקוק הוכפלו בשנה האחרונה. צריך להבין כי מרחב קיבלה החלטה אסטרטגית למכור את אחזקותיה מרגע שנכנסה לפרויקט. זו דרכה של החברה וזו מאז ומתמיד האסטרטגיה העסקית שלה".

גם שותפו של מימן, סאלם, מכר בשנתיים האחרונות בהדרגה את חלקו בבית הזיקוק (מלבד אחוזים בודדים), לגופים מצריים המקורבים לשלטון.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully