וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מבול של דו"חות פחות מזהירים פורסמו דווקא אתמול

הארץ

1.6.2001 / 10:45

מאת רותם שטרקמן

יועצי השיווק ואנשי יחסי הציבור של החברות בבורסה ממליצים להן לפרסם את דו"חותיהן התקופתיים ביום האחרון שמתירה להם הבורסה. כך יוכלו חלקן לפחות להימלט מסקירות לא מחמיאות בעיתונות. ייתכן שהמלצה זו היא הסיבה למבול הדו"חות הפחות מזהירים שפורסמו אתמול, ב-31 במאי, שהוא היום האחרון להגשת הדו"חות לרבעון הראשון של 2001.

ג'ולקס - הימור לא מוצלח על הדולר הניו זילנדי

חברת ג'ולקס , שהרוויחה ברבעון הקודם 9.6 מיליון שקל וברבעון המקביל אשתקד 4.2 מיליון, מחקה ברבעון הראשון ב-2001 חלק נכבד מרווחים אלה. ג'ולקס, שעסקה בעבר בייצור תכשיטים ועברה לתחום המסחר בעסקות עתידיות, דיווחה על הפסד של 6.4 מיליון שקל ברבעון הראשון.

הפסדי החברה נבעו מהימור לא מוצלח על שער הדולר של ארצות הברית, הדולר האוסטרלי והדולר הניו-זילנדי, שנחלש מאוד בחודשים הראשונים של 2001.

רוגוזין - כאן אין צליינים

חברת רוגוזין , העוסקת בהשקעות בתחומי הנדל"ן התקשורת והלוגיסטיקה, דיווחה על הפסד של 2.6 מיליון שקל, הנובע בעיקר מפעילויות שהופסקו ומהמשבר בתחום המלונאות. בבעלות החברה מלון צליינות חדש הכולל 250 חדרים בנצרת. במלון הושקעו 93 מיליון שקל, מתוכם 26 מיליון שקל התקבלו כמענק מהמדינה. החברה השכירה את המלון ל-20 שנה לחברה זרה (HEI), החל מינואר 2000. דמי השכירות השנתיים נקבעו ל-1.4 מיליון דולר לשנה. ואולם בעקבות אירועי אוקטובר בנצרת סגרה החברה הזרה את המלון והפסיקה לשלם דמי שכירות. מלון הצליינות סיים את הרבעון הראשון ללא צליינים וללא הכנסות, עם הוצאות מימון של 1.2 מיליון שקל.

טמפו - 2 מיליון שקל בגלל בקבוקי בירה שלא הוחזרו

חברת טמפו הפרישה בספריה 2.1 מיליון שקל בגלל אי תשלום מס קנייה על בקבוקים לשימוש חוזר. לטענת מנהל המכס והמע"מ, על החברה לשלם מס קנייה גם על בקבוקים המיועדים לשימוש חוזר שלא הוחזרו. ערעור שהגישה החברה נדחה בבית המשפט המחוזי, וטמפו ערערה לבית המשפט העליון. אם גם העליון ידחה את הערעור תיאלץ טמפו לשלם 2 מיליון שקל נוספים.

3 פאן - ההשקעה באפיק רום נרשמה כהפסד 3

פאן מדווחת על השקעה של 650 אלף שקל במכרז לקבלת זיכיון לשידורי טלוויזיה בערוץ הציבורי החדש (הערוץ השלישי). בהתאם לכך, רשמה החברה את כל ההשקעה בחברה כהפסד.

החברה מדווחת גם על הפסדים של 250 אלף שקל ממניות לעומת רווח של 600 אלף שקל ברבעון המקביל. כן רשמה החברה הפסד של 1.5 מיליון שקל מהשקעתה בחברת Yellowonline.com, בגלל גיוס הון נוסף שנערך לפי שווי נמוך יותר.

גרין - מחיקות והפסדים בחברות כלולות

קרן ההון סיכון גרין שבשליטת יצחק תשובה מחקה 6 מיליון שקל בגין השקעת קרן מופת בחברת ויקון. גרין מחקה גם 3 מיליון שקל מהשקעתה בחברת המודינמיקס. הוצאות המימון של הקרן הסתכמו ב-19 מיליון שקל לעומת הוצאות של 6 מיליון ברבעון המקביל. הגידול בהוצאות המימון נובע מירידה של כ-18 מיליון שקל בערכן של מניות המוחזקות על ידי גרין, ומריבית על הלוואות שלקחה למימון רכישותיה.

בינואר האחרון מימשה חברה בת של גרין, הנמצאת בבעלותה המלאה, אופציות שהיו ברשותה לפי מחיר מימוש של 38 שקל למניה בתמורה לכ-17 מיליון שקל. מניית גרין נסחרת היום בבורסה לפי שער של כ-11 שקל, ולכן הפסידה החברה הבת על הנייר כ-12 מיליון שקל.

בנק דיסקונט - המחיקות בנדל"ן נמשכות

בנק דיסקונט דיסקונט מחק ברבעון 279 מיליון שקל, עקב הפרשה לחובות מסופקים. מדובר בעלייה תלולה של 120% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. ההפרשות הן לחובות ספציפיים של חברות הנמצאות בקשיים, בעיקר בענפי הנדל"ן והמלונאות. מדובר באשראי שהועמד לחברות בתקופת הצמיחה של אמצע שנות ה-90. ההפרשות הנוספות נדרשו לאור המשך שחיקת הביטחונות והירידה בכושר ההחזר של הלווים עקב העמקת השפל בענפים הנדונים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully