וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ועדת שרים אישרה הצעת חוק להרחבת המינויים הפוליטיים בשירות הציבורי

יובל יועז

6.3.2005 / 22:05

בניגוד לעמדת מזוז, יהפכו ל"משרות אמון" כמה מהתפקידים הבכירים, בהם החשב הכללי, הממונה על התקציבים, יו"ר הרשות לני"ע, המועצה לביטחון לאומי; ועדה ציבורית תקבע על אילו משרות לא יחול מכרז

ההצעה הונחה על שולחן הכנסת כהצעת חוק פרטית לפני שלושה חודשים, אולם לא עלתה להצבעה עד שיתברר אם הממשלה תומכת בה. במהלך תקופה זו ניהל ח"כ סער, יוזם החוק, מו"מ עם שרת המשפטים, ציפי לבני. בעיניה של לבני ראוי שכמה מהתפקידים המנויים בהצעת החוק אכן יהפכו ל"משרות אמון", אולם תפקידים אחרים הנזכרים בה הן משרות "מעין שיפוטיות" רגישות, והמינויים בהן אמורים להיות על בסיס מקצועי נטול פניות.לבני הציעה לסער להסכים על הקמת ועדה ציבורית מקצועית, שתקבע אילו מהמשרות ראוי שיהפכו למינויים פוליטיים של השרים. ואולם, בזמן זה אסף סער תמיכה בין השרים, ולאחר שהבין שיש לו רוב, הודיע ללבני כי הוא מסרב להצעתה - והביא את הצעתו בפני ועדת השרים.

"מטרת הצעת החוק לאפשר לממשלה למשול, על-ידי קביעת משרות אמון בתפקידי מפתח של מדיניות", אמר ח"כ סער. לדבריו, בתפקידים אלה ישרתו אנשים התומכים ומזדהים עם מדיניות הממשלה, והם יתחלפו עם חילופי השלטון. סער ציין כי מדובר בהצעה הכוללת מספר מצומצם של משרות מדיניות, "שלהן ימונו אנשים בעלי כישורים בתחום הרלוונטי".

צבי זרחיה מוסיף: בכירים במשרדי הממשלה הביעו חשש שקבלתה של הצעת החוק תגרום לפוליטיזציה בדרגת הניהול הבכירה במשרדי הממשלה, וכן חששו שמרבית הפקידים הבכירים הללו ימונו בידי השרים על רקע קשרים פוליטיים בלא מכרז, גם אם יהיו בעלי כישורים. לדבריהם, לא יעלה על הדעת שראשי האגפים במשרד האוצר ימונו בלא מכרז ויתחלפו בכל פעם שמתחלפת ממשלה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully