וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שטרום: "המדינה צריכה להתערב בחקיקה שתמנע ריכוזיות בשוק הסלולר"

צבי זרחיה

7.3.2005 / 20:25

הממונה על ההגבלים העסקיים אמר את הדברים לאחר ששלוש חברות הסלולר העלו במקביל את מחירי השיחות למנויים פרטיים; יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ אמנון כהן: "הוועדה תפעל לחקיקת חוק שיכריז על חברות הסלולר "'קבוצת ריכוז'""חברות הסלולר הן אוליגופול - מונופול של קבוצה, שבה כאשר אחד המתחרים מעלה את המחיר, הולכים כל היתר בעקבותיו ובכך נמנעת תחרות, והמדינה צריכה להתערב בחקיקה שתמנע ריכוזיות בשוק עם מספר מתחרים קטן". כך אמר הממונה על ההגבלים העסקיים, דרור שטרום, בוועדת הכלכלה; הוועדה דנה בהעלאת מחירי השיחות למנויים הפרטיים בחברות הסלולר.

שטרום אמר כי יש חוסר בשקיפות לגבי המנויים הפרטיים בחברות הסלולר, וכי לגביהם לא קיימת כמעט היכולת לבצע השוואה בין התעריפים. לדבריו, התערבות נגד כשל שוק צריכה להיות משותפת לממונה על ההגבלים ולכנסת כדי ליצור מדד לצרכן של המחיר האפקטיווי לדקת שיחה, דבר שיאפשר בעיקר למשקי הבית לעקוב אחר התחרות.

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ אמנון כהן (ש"ס), הודיע כי הוועדה תפעל לחקיקת חוק שיכריז על חברות הסלולר "קבוצת ריכוז". לדבריו, בעקבות החקיקה יוכל הממונה על ההגבלים העסקיים להתערב בעת שהחברות יעלו בזו אחר זו את תעריפי השיחות.

לפני כשנה המליץ שטרום לוועדת הכלכלה לתמוך בהצעת חוק כזו בעת דיוניה בעמלות הבנקים. ח"כ כהן הודיע כי יאמץ את הצעתו של שטרום גם לגבי חברות הסלולר וגם לגבי הבנקים, לנוכח העובדה ש"עסקת החבילה" שנרקמה אשתקד בוועדת הכלכלה בעניין הגבלת העמלות הבנקאיות נכשלה עקב התנגדותו של בנק דיסקונט לכמה ממרכיביה.

ח"כ כהן ביקש משטרום להודיע לוועדה אם מתקיימת תחרות אמיתית בין חברות הסלולר ואם קיים חשד לתיאום מחירים ביניהן. שטרום סירב להשיב, אך אמר כי אין ספק שיש בעיית תחרות בתחום הסלולרי ללקוחות פרטיים: "קיימת בעיה של תחרות עקב הבחנה חותכת וברורה של העדר תחרות ממשית על משקי הבית לעומת תחרות על הלקוחות העסקיים".

הוועדה כונסה לדיון בעניין בעקבות בקשתם של הח"כים דוד טל (עם אחד) וענבל גבריאלי (ליכוד), לנוכח העלאת התעריפים למנויים פרטיים בחברות הסלולר.

15
אגורות לדקה )העלאה של 10%8%( בעקבות הפחתה של 30% בדמי הקישוריות. העלאה זו לא חלה על המינויים העסקיים.

ח"כ גבריאלי אמרה כי יוזמתם של חברות הסלולר להעלאת מחירי השיחות מעלה חשד לפעילות קרטליסטית אסורה לפי החוק: "אין תחרות אמיתית בין חברות הסלולר בעת שהן מעלות מחירים באותו שיעור ובאותו פרק זמן".

ח"כ טל אמר: "כיום צריך תואר אקדמי בכלכלה כדי לחשב את מחיר השיחה הסלולרית כאשר לצרכנים אין דרך לדעת איזו חברה היא הזולה ביותר".
מרבית ההעלאה הוטלה על הצרכנים הפרטיים".

מנכ"ל משרד התקשורת, אבי בלשניקוב, אמר כי משרדו מצדד בהגברת התחרות ועוקב כל העת אחר ההתנהלות בענף הסלולר. חיים פרננדס מאגף התקציבים באוצר אמר כי הכנסות חברות הסלולר מדמי הקישוריות נפגעו בכמיליארד שקלים בעקבות הפחתת דמי הקישוריות. משרד האוצר תומך בהחלטת הממשלה להגביר את התחרות על מחירי המכשירים הסלולריים על ידי יבוא טלפונים סלולריים מחו"ל.

מישאל וקנין, סמנכ"ל הרגולציה בסלקום, אמר כי העלאת המחירים לא פיצתה את החברה על כל אובדן ההכנסות. בסופו של דבר, למרות העלאת המחירים, הרי שחשבון התקשורת של הצרכן לא יעלה כי הצרכן ישלם פחות לבזק.

עדי בירן, סמנכ"ל הרגולציה של פרטנר, ?אמרה כי העלאת התעריפים היא בסך הכל נורמליזציה ליוקר המחייה. בירן ?דחה את טענות חברי הוועדה על חשד לתיאום מחירים ?ואמר כי מדובר בהאשמה פלילית חמורה וחסרת בסיס.

עו"ד מאיה שגב, נציגת פלאפון, אמרה כי החזרת התשלום החודשי הקבוע נובעת מכך שלא ניתן לכסות את כל ההפסדים שנגרמו לחברה מהורדת דמי הקישוריות על ידי העלאת מחיר השיחה.


ח"כ משה כחלון )ליכוד( טען שחברות הסלולר הפכו את משקי הבית לבני ערובה בידי חברות הסלולר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully