וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לאומי והמזרחי הגדילו הרווח הנקי על ידי ביטול ההתאמה לאינפלציה

הארץ

3.6.2001 / 8:27

הבנקים הסתמכו על מכתב המלצה של נציב מס הכנסה, יוני קפלן, שנשלח אליהם לפני כחודש

עמית שרביט

בנק המזרחי ובנק לאומי הגדילו את הרווח הנקי בדו"חות הכספיים של הרבעון הראשון של 2001 על ידי הקטנת נטל המס, עקב האינפלציה שלילית - בשיעור של 0.8% - שנמדדה ברבעון זה. הבנקים הסתמכו על מכתב המלצה של נציב מס הכנסה, יוני קפלן, שנשלח אליהם לפני כחודש.

בדו"חות הכספיים שמפרסמים הבנקים מדי רבעון הם צריכים לדווח על העתודה לצורך מס, כלומר כמה מס יחול על ההכנסה שנוצרה באותו רבעון. כשהמדד חיובי, הבנקים מנכים את שיעור עליית המדד לצורך מס. כאשר יש מדד שלילי הבנקים צריכים להפריש מעין קנס.

משרד רואי חשבון גדול, שמטפל באחד הבנקים הגדולים, ובנק נוסף פנו לקפלן כדי שיחווה את דעתו בעניין המדדים השליליים ברבעון הראשון של השנה. קפלן נשאל אם לצורך חוק התיאום לאינפלציה יש להתייחס למדד שלילי כאל מדד 0%, וכך למעשה לצמצם את חבות המס; תשובתו היתה כי במישור המשפטי ניתן להתייחס למדד שלילי כאל מדד 0%.

את הנחייתו נימק קפלן בשלוש סיבות: ראשית, שהמוסד לתקינה חשבונאית המליץ לבטל את ההתאמה של הדו"חות הכספיים לאינפלציה החל ב-2002. שנית, נציבות מס הכנסה ניסחה הצעת חוק שנמצאת בהליכי חקיקה בכנסת, לפיה אם שיעור עליית המדד לא יעלה על 3%, לשר האוצר תהיה סמכות להקפיא את חוק התיאומים, ולא לעשות תיאומים בגין אינפלציה. קפלן מעריך כי הצעת חוק זו תתקבל ב-2001. שלישית, הוא הסתמך כאמור על חוות דעת משפטית.

קפלן אישר אתמול כי שני גופים פנו אליו. לדבריו, ההמלצה שעליה הסתמכו הבנקים אינה רלוונטית לצורכי מס הכנסה, מאחר שהם פנו אליו כגורם מסייע. לפיכך, לא הוציא הוראה גורפת לכל הגופים והחברות.

בנק המזרחי הגדיל את הרווח הנקי ברבעון הראשון של 2001 ב-7 מיליון שקל. הבנק דיווח על ירידה של 21.9% ברווח הנקי, שהסתכם ב-75 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2001, לעומת 96 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. כלומר, ללא הפרשנות של מדד שלילי כמדד 0% היה המזרחי רושם ירידה של %29 ברווח הנקי.

מהדו"חות של בנק לאומי עולה כי הוא ביצע פעולה זהה, אך לא דיווח על גובה הסכום שחסך בגינה. לדברי בכיר במערכתהבנקאית מדובר בהיקף של 25-30 מיליון שקל. לאומי רשם עלייה של 3.8% ברווח מפעולות רגילות, וירידה של 51% ברווח הנקי ברבעון הראשון של 2001, כתוצאה מרווח חד פעמי שנבע ממכירת ויזה כ.א.ל, ואחזקות בכור ברבעון המקביל אשתקד.

במערכת הבנקאית הובעה תרעומת רבה על הדרך שבה נהגו שני הבנקים, ואמרו כי בנקים צריכים לשמור על "מידת שמרנות וזהירות".

משנה למנכ"ל בבנק לאומי, זאב נהרי, אמר כי הפעולות שביצע הבנק מפורטות בדו"חות הכספיים שלו, ונעשו בהתאם להנחיות נציב מס ההכנסה.

לא ניתן היה להשיג את תגובת בנק המזרחי עד מועד סגירת הגיליון.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully