וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הנפט הגולמי עלה לשיא של כל הזמנים: נסחר ברמה של 55.70 דולר לחבית על רקע ציפיות למחסור בנפט בטווח הארוך

רונן סרברניק

9.3.2005 / 20:12

מוקדם יותר היום נרשמה ירידה במחיר הנפט לאחר שמשרד האנרגיה האמריקאי דיווח על עלייה במלאי; מחירי הדלק בארה"ב צפויים להגיע לשיאים חדשים באביב עם ממוצע של 2.15 דולרים לגלון



מחיר הנפט הגולמי עלה לשיא חדש של כל הזמנים ברמה של 55.70 דולר לחבית, רמתו הגבוהה ביותר מאז החל המסחר בנפט בבורסת הסחורות של ניו יורק. מחיר הנפט הנוכחי גבוה אף מהשיא הקודם של 55.67 דולר לחבית שנרשמה בחודש אוקטובר.



מוקדם יותר היום נרשמה ירידה במחיר הנפט, לאחר שמשרד האנרגיה האמריקאי דיווח על עלייה במלאי הנפט הגולמי בשבוע האחרון. מחיר הנפט הגולמי ירד לרמה של 54.80 דולר לחבית לאחר שלפני פרסום הנתונים חצה את רף 55 דולר לחבית.



משרד האנרגיה האמריקאי דיווח על עלייה של 3.2 מיליון חביות במלאי הנפט הגולמי בשבוע שהסתיים ב-4 במארס. מלאי הבנזין ירד ב-200 אלף חביות ומלאי הנפק המזוקק ירד ב-800 אלף חביות.



במקביל פירסם היום ארגון API דו"ח מקביל בו רשם הארגון כי לפי הערכותיו, גדלו מלאי הנפט הגולמי בארה"ב ב-6.2 מיליון חביות; מלאי הנפט המזוקק עלה ב-239 אלף חביות ומלאי הבנזין ירד ב-269 אלף חביות.



אנליסטים במגזר הנפט צפו עלייה של 1.5 - 2 מיליון חביות נפט גולמי וירידה של 100 אלף חביות בנזין. כמו כן צפו האנליסטים עלייה של 1.5 מיליון חביות במלאי הנפט המזוקק.



מחירי הדלק בארה"ב צפויים להגיע לשיאים חדשים באביב עם ממוצע לאומי של 2.15 דולרים לגלון



מחירי הדלק הקמעוניים בארה"ב צפויים להגיע לשיא באביב עם ממוצע חודשי לאומי של 2.15 דולר לגלון (כ-2.37 שקל לליטר), בייחוד בשל העליות במחירי הנפט הגולמי. כך לדברי ממשל ארה"ב אמש. מחירי הנפט הגולמי גבוהים מ-50 דולר לחבית כבר מספר שבועות ברצף. גורם נוסף לעלייה במחירים הוא הביקוש הגבוה.



אמש הגיע מחיר החוזים על הנפט הגולמי מסוג Light Crude (טקסס מתוק) למסירה באפריל לרמה של 55.15 דולר לחבית, אך נסגר במחיר של 54.59 דולר לחבית. כעת נסחרים החוזים במחיר של 54.84 דולר לחבית. להערכת מינהל מידע האנרגיה האמריקאי (EIA), עלייה של 10% במחירי הנפט עשויה לגרום להאטה של בין 0.05% ל-0.1% בצמיחה בארה"ב.



במהלך עונת הנהיגה העמוסה - אפריל עד ספטמבר - ב-2005 יהיה המחיר הממוצע של דלק למכוניות 2.10 דולר לגלון, עלייה של 20 סנט או 10.5% לעומת מחירו בתקופה המקבילה בשנה שעברה. כך מסר EIA בתחזית האנרגיה החודשית. המחיר הממוצע הנוכחי הוא 2 דולר לגלון, לדברי ההמנהל.



EIA תיקן כלפי מעלה את תחזיותיו לביקוש לדלק בחודשים אפריל-יוני ב-30 אלף חביות ליום, ל-9.33 מיליון חביות ליום.



למרות שבאביב הקרוב צפוי המחיר הממוצע הקמעוני של הדלק להיות 2.15 דולר לגלון, ייתכן כי המחיר השבועי יגיע לרמות גבוהות יותר, לפי האנליסט דייב קוסטלו. הוא נמנע מתחזיות ממוקדות לגבי מחירי הדלק באזורים כמו קליפורניה, בה נרשמים לעתים המחירים הגבוהים בארה"ב. לדבריו קשה לומר החל מאיזה מחיר ניתן יהיה לראות השפעה מבחינת קיצוץ בנסיעות.



השיא הנוכחי של ממוצע מחירי הדלק באומה עומד על 2.06 דולר לגלון, ונרשם במאי האחרון, אך בהתאמה לאינפלציה, המחיר הריאלי הגבוה ביותר היה 3.08 דולר לגלון במארס 1981.



מחירי הדלק בארה"ב הם מהנמוכים במדינות המתועשות.


טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully