וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

החברה להגנת הטבע: במקום שהממשלה תשקיע כספים בתחבורה הציבורית - היא ממשיכה להוציא סכומי עתק על סלילת כבישים חדשים

שרון קדמי

13.3.2005 / 17:50

החברה פנתה לממשלה על מנת למנוע את אישור סלילתו של כביש 9, שאמור לחבר בין כביש חוצה ישראל לכביש החוף באזור חדרהפנייה נוספת לממשלה על מנת למנוע את אישור סלילתו של כביש 9, שאמור לחבר בין כביש חוצה ישראל לכביש החוף באזור חדרה: מנכ"ל החברה להגנת הטבע, רמי לרנר, פנה לשרי הממשלה וביקש מהם שלא לאשר את סלילת הכביש.
כביש הרוחב הצפוני ביותר הוא כביש מספר 9, שאושר רק לאחרונה על ידי הוועדה לתשתיות לאומיות. אף שאושר סטטוטורית, שוב מתבצעת לגביו בימים אלה בדיקת כדאיות כלכלית, בעיקר בשל החלופות הקיימות. הכביש הוא כביש רוחב מהיר שהתוואי שלו מתחיל בכביש החוף, מול מכמורת, ממשיך צפונית
לאזור התעשייה של עמק חפר דרך כביש 4, ומשם הוא ממשיך צפונית ליישובים אליכין ושדה יצחק עד להתחברות לכביש חוצה ישראל. אורכו של הכביש הוא כ-12 ק"מ, ועלותו המשוערת היא כ-600 מיליון שקל.לטענתו של לרנר, מבין כבישי הרוחב זהו אחד מהכבישים הבעייתיים ביותר בהיבט של פגיעה בשטחים פתוחים ובסביבה, ובשאלת נחיצותו התחבורתית. בחברה להגנת הטבע טוענים כי בקטע המערבי הכביש עתיד לחצות את פארק השרון, ובחלקו המזרחי לחצות שטחים פתוחים בעלי ערכיות סביבתית ונופית גבוהה.עלות הפרויקט מוערכת כיום בכ-600 מיליון שקל, מתוכם כ-400 מיליון שקל מיועדים למנהור חלקו המערבי של הכביש, אשר יעבור בתחום פארק השרון: "החלקים היפים ביותר בפארק צפויים להיהרס בעקבות סלילת הכביש, וזה כאמור למרות ההשקעה הכספית האדירה במנהור", טען.לדברי לרנר, "על רקע ליקויים חמורים אלו, אישור התוכנית על ידי הוועדה לתשתיות לאומיות הוא פסול ושגוי. יש בזבוז משווע של כספי ציבור על תוכנית שכלל לא נבדקה הנחיצות והצורך שבה. אני מקווה כי שרי הממשלה לא יתנו את ידם לאישור התוכנית הפסולה הזו".פנייה זו של החברה להגנת הטבע מצטרפת לפנייתו של ארגון אדם טבע ודין (אט"ד) לראש הממשלה אריאל שרון, לפני מספר שבועות, בבקשה לדחות את אישורו של הכביש. העניין הועבר לאישור הממשלה, לאחר שאושר בוועדה לתשתיות לאומיות אחרי יותר משנתיים של דיונים.אט"ד, במכתב ששלחה המנכ"לית עו"ד ציפי איסר-איציק, טוענת כי תוואי הכביש אמור לעבור דרך שטחים שיש בהם נופים נדירים ואתרים חשובים, בהם שמורת הטבע בריכת יער, הגן הלאומי, נחל אלכסנדר והגן הלאומי פארק השרון. בנוסף, עובר הכביש המתוכנן בלב אזור חקלאי פתוח, שמרביתו בעלת רגישות הידרולוגית גבוהה, מאחר שהאזור מצוי מעל ובסמוך לבארות מי השתייה של אקוויפר החוף.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully