וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

החיים זה לא סרט

אייל מרקוס

15.3.2005 / 7:23

ארגון התסריטאים נאבק כבר זמן רב בהוט, שמסרבים לשלם תמלוגים עבור שידורים חוזרים, ובשרת התקשורת שמסרבת לקבוע עימם פגישה. עכשיו הם מורידים את הכפפות

זה חודשים רבים שתל"י (חברת התמלוגים של יוצרי הטלוויזיה והקולנוע) מנהלת מאבק מר נגד הוט, שמסרבת לשלם תמלוגים לתסריטאים, כלומר תשלום עבור השידורים החוזרים של הסדרות.

יש לציין כי עם רובם המכריע של גופי השידור בארץ כבר הגיעה תל"י להסדרים, ואלה משלמים לתסריטאים גם על היצירה עצמה וגם תמלוגים על שידורים חוזרים. אך עם הוט, חרף כל המאמצים, לא הושג הסכם כזה.

כעת, לאחר מו"מ שנמשך כשנתיים, הורידו בתל"י את הכפפות והחלו להפגין מול בתיהם של בעלי המניות בהוט - אליעזר פישמן ויצחק תשובה - ואפילו הפגנה סוערת בכניסה לאירוע השקת העונה החדשה של ערוץ שלוש.

כעת מפנים בארגון חצי ביקורת גם נגד שרת התקשורת, דליה איציק. "במשך חודשיים אנחנו פונים אליה כדי לקבוע פגישה והיא מתעלמת מאיתנו", אומר אבי שמש, מנכ"ל תל"י. "במקביל היא עוזרת לכבלים. היא הורתה למנוע את העברת הכספים מבזק ליס, מה שעשוי לחסל את התחרות בשוק. אין לי עמדה אם ההוראה שלה טובה או לא, אבל העובדה היא שהשרה עוזרת לבעלי ההון אבל לא מסייעת ליוצרים".

הדוברת של שרת התקשורת מסרה בתגובה לטענות תל"י כי "ההזרמה קשורה לנושא התחרות בין בזק ולכבלים בנושא הטלפוניה. נעשתה עבודה כלכלית מקיפה שהביאה למסקנה שאכן המשך ההזרמות מבזק ליס מביאים לפגיעה בתחרות בשוק. הדרך של בזק לפגוע בתחרות היא להקשות על הכבלים דרך יס ולכן הוחלט לעצור את ההזרמות".

בנוגע להתעלמות מנציגי תל"י נמסר: "שרת התקשורת נכנסה לתפקידה לפני חודש וחצי ונדרשה בתחילה לנושאים דחופים. השרה החלה להיפגש בימים האחרונים עם כל הגורמים ותיפגש גם עם תל"י בקרוב".

"מדובר במיליוני שקלים"

תל"י נוסדה בשנת 2001 ע"י התסריטאי אבי שמש, בן 46, שאיגד תחתיו את הבמאים והתסריטאים, שעד אז קיבלו תמלוגים במסגרת אקו"ם. לאחר המעבר של התסריטאים לתל"י, טוען שמש, הפסיקו חברות הכבלים לשלם תמלוגים ליוצרים. "יש לנו הסכמים עם כל גופי השידור המסחריים. בשנתיים האחרונות ניהלנו מו"מ עם הכבלים, הם טענו שהפערים הם כספיים אבל כשהסכמנו להצעה שלהם, בדצמבר האחרון, הם חזרו בהם מההצעה".

-- בכמה כסף מדובר?

"מדובר במיליוני שקלים, עבור 3 שנים".

בתל"י ניהלו הליך גישור עם הכבלים אולם גם הוא הסתיים בלא תוצאות. "הצענו להם בוררות כספית, אבל הם סירבו. הם רוצים בוררות שתבדוק האם בכלל יש בסיס משפטי לקיומה של תל"י. בכבלים בונים תשתית שתחסל משפטית את תל"י".

-- למה הכבלים לא משלמים לתל"י את מה ששילמו לאקו"ם?

"את אקו"ם קשה לחסל, תל"י מייצגת יוצרים מקומיים בלבד ויותר קל להילחם נגדה. בהוט יש מנכ"ל שרוצה לקצץ בהוצאות ולכן הם הפסיקו לשלם".

-- אז תל"י לא גרמה למעשה לנזק לתסריטאים בארץ?

"תל"י הוקמה מפני שהתסריטאים חשו מופלים באקו"ם. אנחנו נאבקים על כל נושא זכויות היוצרים, לא רק על כסף. במהלך השנים יוצרי הטלוויזיה והקולנוע חסו תחת כנפיה של חברה שמייצגת מוזיקאים, ועשתה להם נזק".

-- בשורה התחתונה, הכספית, התסריטאים הרוויחו מהקמת תל"י?

"אני לא מוכן להתייחס לנתונים כספיים. אני יכול רק לומר שהמהלך להקמת החברה הוכיח את עצמו".

"הם יורקים לבאר שממנה הם שותים"

בעבר הפנו בחברה טענות כלפי המועצה לשידורי כבלים ולווין על כך שאינה מתערבת בסכסוך ואינה מסייעת ליוצרים. לפני כשבועיים נפגש שמש עם יורם מוקדי, יו"ר המועצה, בניסיון לגייס את תמיכתו במאבק. במועצה הודיעו לפני יומיים כי הם תומכים בדרישות התסריטאים וכי "על הוט מוטלת חובה לפעול לשם עידוד היצירה הישראלית גם בדרך של תגמול הוגן וראוי לתסריטאים הישראלים, שכן עניין זה הוא בעל חשיבות ציבורית ומוסרית מן המעלה הראשונה".

בעקבות ההחלטה של המועצה העביר מנכ"ל חברת הכבלים, רם בלינקוב, ליו"ר המועצה מכתב ובו טען כי "HOT הצהירה כבר בעבר, ומצהירה גם היום כי היא מוכנה להיכנס להליך בוררות עם תל"י...יש לנו הרושם שפני תל"י לא להסכמה, ודרכי המאבק שלה סלקטיביות. ברור שהפגנה מול בתיהם של בעלי מניות מצטלמת טוב יותר מאשר כניסה להליך בוררות שישים קץ למחלוקות".

שמש טוען כי בהוט ניתקו מגע עם תל"י לחלוטין. "הם מציעים עכשיו שירות של מכשיר חדש, שבעזרתו ניתן להקליט תוכניות. ושוב הם מתעלמים מהזכויות של כל אותם אלה שיצרו את התוכניות".

-- איך יסתיים המאבק?

"המאבק לא ייסתיים כל עוד אין תמלוגים. הוט תעשה הכול בשביל לשחוק ולשבור אותנו אבל התסריטאים לא יישברו, הם נלחמים על פרנסתם".

רם בלינקוב, מנכ"ל הוט, הגיב לטענות של תל"י ואמר "אנחנו רוצים לדעת כמה התסריטאים קיבלו מאקו"ם, הצענו לשלם להם את אותו הסכום אבל הם מסרבים לגלות את זה, מטעמים השמורים עימם".

-- מה בנוגע לטענה שהוט חזרה בה מהצעתה הכספית?

"עסקים לא עושים כמו הצגה על במה. הם קיימו דיונים ובשלב מסויים הנציגים שלנו לא נראו להם והם ביקשו שיבוא מקבל החלטות. הגיע מקבל החלטות (מדובר ברם בלינקוב עצמו, א.מ.) והציע הצעה שהייתה תקפה למועד הפגישה, הם דחו אותה. לאחר מכן הם שלחו כל מיני שליחים וניסו לקבל תוספת להצעה. אנחנו בינתיים גילינו הערכות לגבי הסכומים של התקבולים מאקו"ם".

-- בכמה מדובר?

"אני מעריך שמאקו"ם הם קיבלו פי 20 פחות מכמה שהם דרשו מאתנו".

-- יש לכם קשר עם תל"י?

"הקשר היחידי הוא שאני קורא בעיתונות השמצות וסילוף עובדות שמופנים נגדנו. הכול כדי להכפיש אותנו ועוד מצד אנשים שיורקים לבאר שממנה הם שותים, אנחנו מספקים להם את הכי הרבה פרנסה בארץ.

"הם איימו עלינו בעבר שהם ילכו לבית המשפט, מדוע הם לא עושים זאת? זו מדינת חוק, הם יכולים לפנות לבית המשפט להגן על זכויותיהם".

-- איך זה ייגמר?

"אני לא נביא. אנחנו נשלם להם את מה שמגיע להם, לא יותר".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully