וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מריל לינץ': "מנהלי מערכות המידע באירופה וארה"ב נזהרים מלחתום על חוזים עם חברות טכנולוגיה שלהן דירוג אג"ח זבל"

גלית ימיני

14.3.2005 / 23:10

בבנק ישראל עדיין לא אושרה עסקת מיקור החוץ של הבנק הבינלאומי עם EDS, שלה דירוג אג"ח נמוך המוגדר כ'זבל'; מדובר בפרויקט ששוויו מוערך ב-100 מיליון דולר למשך שבע שנים, וכל חברות המחשוב במשק לטשו עיניים לחוזה השמןשוק המחשוב הישראלי ממשיך לרחוש ולגעוש בעקבות העיכובים בהחלטה הרשמית על הזוכה במכרז הענק למיקור החוץ בבנק הבינלאומי.

הבינלאומי עשה היסטוריה מקומית כאשר הפך להיות הבנק הראשון בישראל שהחליט להוציא את כל תשתיות המחשוב שלו למיקור חוץ מלא (אאוטסורסינג). מדובר בפרויקט ששוויו מוערך ב-100 מיליון דולר למשך שבע שנים, וכל חברות המחשוב במשק לטשו עיניים לחוזה השמן. לשלב הגמר הגיעו שתי קבוצות - EDS ישראל יחד עם נס טכנולוגיות, ו-IBM ישראל יחד עם מטריקס.

צוות ההיגוי של המכרז, שבראשו עמד מנכ"ל הבנק דוד גרנות, בדק את שתי הקבוצות שניגשו למכרז ולבסוף המליץ על הראשונה - EDS ונס טכנולוגיות, כאשר EDS תשמש קבלן ראשי בפרויקט ונס קבלן משנה. דירקטוריון הבנק נתן אישור עקרוני להתקשרות עם קבוצה זו כבר לפני כחודשיים, אך ההחלטה הרשמית מתעכבת הואיל וההחלטה כפופה לאישור המפקח על הבנקים בבנק ישראל.

הסיבה המרכזית לעיכוב היא שביצוע מיקור החוץ כרוך בהוצאת פעילות המחשוב לגורמים חיצוניים. בנק ישראל ביקש תחילה לגבש נהלים חדשים שיבטיחו את חיסיון המידע ואת זה ששום גורם - גוף/אדם חיצוני לא יעשה שימוש לרעה במידע זה. ואולם, לפי טענות שהשמיעו מקורות בשוק המחשוב, סיבה נוספת לעיכוב היא הבעיות הפיננסיות של EDS העולמית שהובילו להורדת דירוג אג"ח החברה לרמת -BBB, או כפי שהן נקראות בעגת שוק ההון - "אג"ח ברמת זבל".

דו"ח של חברת המחקר מריל לינץ' שיצא בחודש ינואר 2005 מגלה בסקר מיוחד שאכן קיימת בעייתיות לחברות טכנולוגיה עם דירוג כזה. 58% ממנהלי מערכות המידע בארגונים גדולים באירופה ו-52% ממנהלי מערכות המידע בארה"ב אמרו שאינם מורשים לחתום על חוזי התקשרות ארוכי טווח עם ספקי טכנולוגיה שיש להם דירוג אג"ח זבל. "צפינו בבעיות ש-EDS נתקלה בהן מאז שהורד דירוג האג"ח שלה", נכתב בדו"ח.

ואולם חודש לאחר מכן זכתה EDS בחוזה ענק עם משרד ההגנה הבריטי למשך עשר שנים ששוויו הכולל 7.7 מיליארד דולר, ובמריל לינץ' נאמר שמדובר בזריקת עידוד טובה לחברה, למרות שעדיין ניצבים בפניה אתגרים רבים בגלל דירוג האג"ח הבעייתי.

את שנת הכספים 2004 סיימה EDS עם הכנסות של 20.6 מיליארד דולר - עלייה של אחוז אחד בלבד לעומת 2003. הפסדיה הסתכמו ב-295 מיליון דולר והצטמצמו ב-17% לעומת 2003. החברה נסחרת לפי שווי שוק של 10.6 מיליארד דולר.

בבנק ישראל ובבנק הבינלאומי סירבו להתייחס לדברים מכיוון שעדיין לא התקבלה החלטה רשמית בעניין.

אלכס הילמן, סמנכ"ל ב-EDS ישראל, מסר בתגובה: "לחברה היתה גם אזהרת הורדה אל מתחת לדירוג הנוכחי לרמת הספקולטיווי, אך חברות הדירוג החליטו לוותר על אזהרת ההורדה הזו לאור השיפור בתוצאות החברה. החברה שיפרה את תזרים המזומנים שלה, ולמרות שזו היתה שנה קשה, ב-2004 חתמנו על עסקות חדשות בהיקף של 14.9 מיליארד דולר - 13% גידול מאז 2003.

"עדיין לא קיבלנו שום הודעה רשמית שאנחנו הזוכים במכרז, אבל למיטב ידיעתי בנק ישראל אינו בודק את זהות הספק שהבנק בוחר או את חוסנו הפיננסי של הספק. בנק ישראל אמור לאשר אך ורק את הפעולות שהבנק רוצה לעשות באמצעות ספק מיקור החוץ".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully