וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אין צמיחה בפיטק טכנולוגיות: מדווחת על הפסד של 3.1 מיליון שקל ברבעון הראשון

גולן פרידנפלד

3.6.2001 / 16:39

ההכנסות ירדו ב-18.2% לעומת הרבעון המקביל והסתכמו ב-4.5 מיליון שקל; ינאי מן, מנכ"ל החברה: "בשנה הבאה נעבור לרווחיות"

חברת פיטק טכנולוגיות מדווחת היום על ירידה של 18.2% במחזור המכירות שלה ברבעון הראשון של 2001 לעומת הרבעון המקביל ל-4.5 מיליון שקל. ההפסד הנקי הסתכם ב-3.1 מיליון שקל, לעומת הפסד של 920 אלף שקל בתקופה המקבילה אשתקד. ההפסד הנקי נובע ברובו משורת הרווח הגולמי, שנשחק והסתכם ברבעון ב-1.4 מיליון שקל, לעומת רווח גולמי של 2.5 מיליון שקל ברבעון המקביל, וכן מירידה בשיעור הרווח הגולמי - מרמה של 45.5% ברבעון הראשון של 2000 ל-31.5% ברבעון הראשון של 2001.

הירידה ברווח הגולמי מוסברת במכירת תמהיל מוצרים בעל רווח גולמי נמוך יותר ובהיחלשות היורו, שגררה כניסת מתחרים אירופיים לשוק הבקרה עם מערכות זולות - שחייבה את החברה לעבור למערכות אינטגרטיוויות פשוטות יותר ובעלות רווחיות נמוכה יותר. מהחברה נמסר כי היא נוקטת בצעדי התייעלות החל מסוף שנת 2000, בעיקר צמצום בכוח האדם והורדת העלויות.

פיטק טכנולוגיות פועלת בעיקר באמצעות החברה הבת פיטק ובאמצעות החברה הבת אלדר שני, העוסקת בייצור מערכות השקיה ומערכות בקרה ללולים.

ינאי מן, מנכ"ל פיטק טכנולוגיות, אמר: "אני יודע שעל פניו התוצאות שלנו נראות לא טוב, אולם אני משוכנע כי בשנה הבאה החברה תעבור לרווחיות או לפחות לא תציג הפסדים כפי שהיא מציגה כיום. תוצאותיה של אלדר שני מאכזבות גם אותי, ללא ספק, אולם פיתחנו מערכת בקרה ללולים מהמתקדמות בעולם, וכן ביצענו מספר פעולות ייעול, כמו סגירת מרכז הפיתוח ביבנה, על מנת להקטין את ההוצאות באלדר שני. במקביל, אנו פועלים בתחום הקמת חממות, הן במזרח גרמניה והן בגאנה אשר באפריקה, כאשר פרויקטים אלו עשויים, להערכתי, לשנות את פניה של החברה".

פרויקט החממות בגרמניה מוערך בעלות של 65 מיליון דולר, מהם צפויה החברה להשקיע סכום של 13 מיליון דולר. הפרויקט בגאנה קטן יותר ומוערך בכ-9.8 מיליון דולר. הפרויקטים עדיין נמצאים בשלב המשא ומתן, ויישומם הלכה למעשה, על פי דברי המנכ"ל, צפוי לשפר באופן ניכר את מצבה של פיטק.

החברה, הנשלטת על ידי קיבוץ יד מרדכי, מייצרת ומשווקת מערכות לבקרת צימוח, תוך יישום טכנולוגיית הפיטומוניטורינג שפותחה על ידה, המהווה כלי לקבלה וניתוח של נתוני צמיחה ונתונים פיזיולוגיים אחרים בצמחים, באמצעות תוכנות וסנסורים, המאפשרים קבלת החלטות באופן מהיר יחסית. השווקים העיקריים אליהם מכוונות המערכות הפיטומוניטוריות הינם שוק גידולי הירקות, הפרחים בחממות, גידולי הכרמים, גידולי הכותנה ומכוני מחקר בחקלאות.

הוצאות המחקר והפיתוח ברבעון הראשון הסתכמו ב-1.5 מיליון שקל, בהשוואה להוצאות בסך כחצי מיליון שקל ברבעון המקביל. העלייה בהוצאות מיוחסת לגידול בכוח האדם של החברה ולהגברת קצב פיתוח מוצרי החברה. גידול של 57% נרשם גם בהוצאות ההנהלה וכלליות שהסתכמו ב-1.9 מיליון שקל.

כשנה לאחר ההנפקה של החברה במאי 2000 לפי שווי של 80 מיליון שקל נסחרת פיטק בשווי של כ-44 מיליון שקל והונה העצמי נאמד בכ-16.3 מיליון שקל - 56% מכלל המאזן. בקופתה של החברה ישנם כ-7.6 מיליון שקל והתחייבויותיה לזמן קצר עומדות על 11.4 מיליון שקל, לעומת כ-16 מיליון שקל ברבעון המקביל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully