וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בסט ביי תיתן החזר כספי על מוצרים שיוחזרו גם אם נעשה בהם שימוש

דפנה לוצקי

22.3.2005 / 14:11

לפני כחודשיים אושרה בכנסת הצעת החוק המחייבת את בית העסק להעניק ללקוח החזר כספי תמורת סחורה שהחזיררשת בסט ביי הודיעה כי תיתן החזר כספי לכל לקוח שיחזיר מוצר שנקנה ברשת מכל סיבה שהיא, גם אם נעשה שימוש במוצר. התנאי לכך הוא כי המוצר יוחזר בתוך 10 ימים מיום הקנייה. בנוסף הודיעה הרשת כי היא מתחייבת שמחירי מוצרי החשמל שהיא מספקת יהיו הנמוכים בישראל, ומבטיחה כי אם יתברר שמוצר מסוים זול יותר במקום אחר, ניתן יהיה לקבל זיכוי כספי על ההפרש.ברשת אומרים כי המדיניות החדשה נוסתה בהצלחה בפיילוט בסניף בסט ביי סיטי בבאר שבע. על סמך ההצלחה החליטה הרשת להרחיב את המדיניות החדשה לכל 14 סניפי הרשת.

לפני כחודשיים אושרה בכנסת הצעת החוק המחייבת את בית העסק להעניק ללקוח החזר כספי תמורת סחורה שהחזיר. הצעת החוק קובעת שהצרכן רשאי לבטל עסקה ובלבד שהסחורה תוחזר מבלי שנפגמה ומבלי שנעשה בה שימוש. לעומת זאת, מדיניות בסט ביי מאפשרת ללקוח להחזיר את המוצר גם אם נעשה בו שימוש.למרות העובדה שהמדיניות החדשה של בסט ביי מיטיבה, ראוי לציין כי הכרזת מדיניות זו היא המשכה הטבעי של מגמה שהחלה עוד טרם אושרה הצעת החוק, של חברות שהחלו משנות את מדיניות החזרת המוצרים שלהן. ואולם לפני שהועלתה הצעת החוק בעניין, נקטו רק חברות מעטות במדיניות של החזרים כספיים.מאז אושרה הצעת החוק פונים צרכנים רבים אל רשות ההסתדרות לצרכנות בפניות ובבקשה לבטל עסקות לקבל את כספם בחזרה בחסות החוק החדש. תיקון החוק אומנם אושר ונכנס לספר החוקים, אך עדיין דרושות הוראות של שר התמ"ת שיסדירו את ביצוע החוק, לרבות אופן וסוג ההחזר הכספי והנסיבות שבהן תעמוד לצרכן הזכות לבטל את העסקה.ואולם השר עדיין לא התקין תקנות, וכרגע אין אפשרות לאכוף את החוק. ברשות ההסתדרות לצרכנות קוראים לתמ"ת לתקן במהירות המירבית את התקנות כדי "למנוע מחוק זה להיות עוד 'אות מתה' בספר החוקים הישראלי".ממשרד התמ"ת נמסר בתגובה: "למען הסר ספק, יודגש כי הצעת החוק שאושרה לפני חודשיים בערך, לא קבעה חובה כללית להחזר כספי וזאת בשל בעיה חוקתית. הצעת החוק מעניקה לשר סמכות לקבוע בתקנות סוגי שירותים או מוצרים לגביהם תהיה חובת החזר כספי.
"סמכות להתקין תקנות בנושא, תופעל רק לגבי שירותים או מוצרים לגביהם יימצא בסיס עובדתי ומשפטי שיצדיק לחייב החזר כספי קרי כאשר ימצא כשל שוק המצדיק מבחינה חוקתית קביעת חובה כזו. אשר על כן, הטיל השר על אנשי משרדו לסרוק סוגי עסקאות לאיתור כשלים בשוק".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully