וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הבנק הפדרלי של ארה"ב העלה הריבית ל-2.75%

22.3.2005 / 21:27

הבנק הביע דאגה רבה יותר לגבי התגברות האינפלציה. הריבית בארה"ב נמצאת כעת ברמתה הגבוהה ביותר מאז ספטמבר 2001

הבנק הפדרלי של ארה"ב העלה את הריבית בפעם השנייה השנה ובפעם השביעית מאז יוני 2004, בפגישתו שנערכה היום. הבנק העלה את הריבית לרמה של 2.75% - הגבוהה ביותר מאז ספטמבר 2001, ודבק בהודעתו בניסוח לפיו העלאת הריבית תתבצע בקצב "מדוד".

עם זאת, הביע הבנק הפדרלי דאגה רבה יותר לגבי התגברות האינפלציה בארה"ב. בהודעתו נאמר כי "למרות שתחזיות האינפלציה לטווח ארוך ממשיכות להיות תחת שליטה, הלחצים האינפלציוניים צברו תאוצה בחודשים האחרונים, וכוח התמחור ניכר יותר". "עם זאת, עליית מחירי האנרגיה לא באה לידי ביטוי ניכר במחירים לצרכן", נאמר בהודעה.

הפדרל ריזרב, בהנהגתו של אלן גרינספאן, פתח בשרשרת של העלאות ריבית בקצב "מדוד" - כדבריו, בעקבות התבססותה של ההתאוששות הכלכלית בארה"ב. הבנק יכול להעלות את הריבית במתינות שמסייעת לשמור על יציבות גם בשווקים הפיננסיים, מכיוון שהאינפלציה בארה"ב נמוכה ובשל התאוששותו האיטית יותר של שוק העבודה.

כלכלנים חזו בוודאות כמעט מלאה כי הבנק יעלה את הריבית ב-0.25%. עם זאת, מקצת הכלכלנים צפו שהבנק ישמיט את הניסוח "קצב מדוד" מההודעה המלווה את החלטת הריבית. המשמעות של שינוי הניסוח היא שהבנק מבחין בסכנת התגברות האינפלציה, ויפעל להעלות את הריבית בצעדים אגרסיוויים יותר.

למרות אי שינוי נוסח ההודעה של הבנק, נראה כי חברים בוועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי - המחליטה על מדיניות הריבית - החלו לפקפק במתינות הנדרשת בהעלאת הריבית. מגמות שונות בכלכלה - כולל התייקרות הנפט וההאצה בגידול המשרות בשוק העבודה - גרמו לחברי הבנק הפדרלי לומר כי בעתיד הלא רחוק ייתכן שהבנק יחיש את קצב העלאת הריבית, אולי אפילו במאי או ביוני.

מחיר הנפט הגולמי זינק השבוע מעל ל-57 דולר לחבית (במסחר בניו יורק), שיא היסטורי, המעיב על הכלכלה האמריקאית ומאיים לגרום להתפרצות אינפלציונית; מדד מחירי הסחורות (CRB) רשם שיא של 24 שנים במארס; והדולר איבד מאז הפגישה האחרונה של הבנק הפדרלי עוד 2.2% מול סל המטבעות העולמיים.

בניכוי השפעת מחירי המזון והאנרגיה, עלה מדד המחירים ליצרן ב-12 החודשים האחרונים ב-2.8% - העלייה החדה ביותר זה כעשור - נתון המעיד כי התייקרות הנפט התגלגלה כבר למוצרים אחרים המשמשים יצרנים. הכלכלה ממשיכה לצמוח בקצב יפה, ועל כך מעיד נתון ניצול כושר הייצור, שהגיע בפברואר ל-79.4% - הגבוה ביותר מאז דצמבר 2000.

השאלה העיקרית עתה היא מתי יחליט הבנק הפדרלי שהריבית איננה נמוכה מדי, ושרמתה נייטרלית - כלומר, שאינה מעודדת אינפלציה אך אינה פוגעת בצמיחה. הרמה המקובלת כנייטרלית היא 5%-3%, מסכימים כלכלנים - כ-2% מעל האינפלציה. לפי סקרים אחרונים, חוזים כלכלנים כי עד סוף השנה תועלה הריבית לרמה של 3.5%.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully