וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עיתון בלוקסמבורג: הוקפא חשבון בנק של ארקדי גיידמק לבקשת ישראל בשל חשד למעורבות בפרשת הלבנת ההון בפועלים

יוסי מלמן

26.3.2005 / 14:55

לדברי העיתון, מדובר בכמה חשבונות בנק בהיקף של יותר מ-650 מיליון דולר; בקשת משטרת ישראל היא חלק מחקירת פרשת הלבנת ההון בסניף הירקון בבנק הפועלים; מקורות ישראלים אישרו את הדיווח



לוקסמבורג הקפיאה כמה חשבונות בנק בהיקף של יותר מ-650 מיליון דולר, החשודים ששימשו את איש העסקים הרוסי-ישראלי, ארקדי גיידמק להלבנת הון. החשבונות, חלקם רשומים על שמו של גיידמק, חלקם מקודדים וחלקם רשומים על שם חברות שונות, נמצאים בבנק "סלה לוקסמבורג" והוקפאו לבקשת משטרת ישראל, כחלק מחקירת פרשת הלבנת ההון בסניף הירקון בבנק הפועלים, וכן לבקשת משטרת צרפת. הפרשייה התפרסמה אתמול בעיתון "טגבלאט" בלוקסמבורג וקיבלה היום אישור ממקורות ישראלים.



המקורות בישראל מסרו כי גיידמק נחשד בכך ששמר את הכסף בחשבונו בבנק הפועלים בישראל, אולם הבנק לכאורה יידע אותו בדבר החקירה בנושא הלבנת ההון, זאת לאחר שבמקום ביקר קצין היחידה הארצית לחקירות בינלאומית (היאחב"ל) כדי לאסוף מודיעין. המקורות ציינו כי גיידמק חשוד בכך שלאחר שקיבל את המידע, העביר את כספו למדינה אחרת, ייתכן שלארה"ב, ומשם העבירו לבנק בלוקסמבורג, הפעם על שמן של חברות מסחריות.



לפני פחות משנה נסע ניצב יוחנן דנינו, אז תת-ניצב, שהיה ראש היאחב"ל, לחקור את הפרשה בלוקסמבורג. לטענת לוקסמבורג, לחלק מהחשבונות בלוקסמבורג היתה גישה גם לישראלים אחרים. "טגבלאט" פירסם אתמול כי משרד התובע הכללי של לוקסמבורג יעביר מסמכים שהחרים לידי משטרת ישראל.



גיידמק, בראיון בלעדי ל"הארץ" לפני שבוע, הסביר שהיה לו חשבון בבנק הפועלים, אך הוציא את כספו בגלל סכסוך עסקי עם מישהו שהגדירו "סחטן". גיידמק ציין כי בחשבון היו "עד 120 מיליון דולר". לטענתו, כל החקירה היא קנוניה של גורמים פוליטיים בצרפת - שם הוא מבוקש על עבירות מס - שעשו יד אחת עם היאחב"ל. משטרת צרפת, שחקרה את הפרשה בה היה מעורב גם בנו של פרנסואה מיטראן, נשיאה לשעבר של צרפת, הוציאה בעבר צו מעצר נגד גיידמק וביקשה מישראל לעצור אותו אך ישראל לא עשה זאת.



לטענת החוקרים, גיידמק עשה את כספו בעסקת נשק בין רוסיה לאנגולה בשנות ה-90. גיידמק עצמו מאשר שמימן עסקת נשק חוקית בין שתי הממשלות. בפרשה בצרפת היה מעורב גם שותפו בעסקת הנשק של גיידמק, פייר פלקון.



בשיחת טלפון ממוסקווה אמר גיידמק ל"הארץ" כי אין לו חשבונות בנק בלוקסמבורג בכלל ולא בבנק סלה בפרט. גיידמק טען כי אין לו חברות קש ששייכות לו כביכול. "זהו חלק מהמסע להרוס את שמי ולהכפיש אותי", אמר.



גיידמק: "חשבוני בסניף במינוס $1,300"



בראיון שנתן לפני כשבועיים ל"הארץ", הכחיש גיידמק כל קשר להלבנות הכספים בסניף 535 של בנק הפועלים. גיידמק אמר כי מעולם לא עסק בהלבנת כספים - לא בישראל, לא בצרפת ולא בכל מדינה אחרת. לטענתו, הוא מעולם לא עבר שום עבירה, מכל סוג שהוא. גיידמק מסר אתמול ל"הארץ" כי יש לו חשבון בסניף 535, אבל לדבריו, בשנה האחרונה היו בחשבון רק סכומי כסף קטנים. גיידמק מסר ל"הארץ" דף חשבון שלטענתו מוכיח את גרסתו. לטענתו, לפני כשנה עמד חשבונו ביתרת זכות של כ-9,000 דולרים ובמרוצת 12 החודשים האחרונים הוא משך בכרטיס האשראי כ-10,300 דולר, כך שחשבונו נמצא כעת בחובה של כ-1,300 דולר.



גיידמק בא ויצא את ישראל כמה פעמים במשך השנים. בפעם האחרונה חזר להתגורר בישראל לפני שבע שנים אך מאז עזב למוסקווה שהפכה למרכז פעילותו. לדבריו, כבר לפני חצי שנה מסר לו עורך דינו בצרפת כי שמשטרת ישראל משתפת פעולה עם משטרת צרפת בחקירה נגדו. לפני ארבע שנים הוציאה צרפת, שבה התגורר גיידמק שנים רבות, צו מעצר נגדו בחשד לעבירות מס והשגת עיטור גבוה במרמה, "נודע לי כי חוקרים מצרפת נפגשו עם אנשי יחבא"ל ורקמו יחד מזימה. הצרפתים הסכימו לשתף פעולה עם ישראל בחקירת החשדות בבנק, ובתמורה דרשו שישראל תעזור להם להפליל אותי (...) חמש שנים מנהלים הצרפתים חקירה נגדי אך עד-כה לא הצליחו להמציא ולו בדל ראיה נגדי".



גיידמק, שמחזיק בדרכונים של ישראל, קנדה, צרפת ודרכון דיפלומטי של קנדה, אמר כי הוא חש משופל מהפרסום שקשר אותו לפרשה, "לא מבין מדוע עושים לי את זה בישראל. אני אדם חיובי. הגעתי לישראל ב-1972 מסיבות ציוניות ועזבתי אותה זמן קצר לאחר מכן כי לא התאקלמתי כאן. חזרתי הנה לפני כמה שנים וניסיתי להשתלב". לדבריו, הוא תרם בשנתיים האחרונות כ-20 מיליון דולר לבתי חולים, למגן דוד אדום, למוסדות דת ולחיילים. גיידמק אומר כי הואר שוקל עתה עם עורכי דינו את המשך צעדיו כתגובה לפרסום אודותיו, "לא שמעתי מהמשטרה כי הם מאשימים אותי במשהו, או שאני חשוד". את עיקר הונו עשה גיידמק בסוף שנות ה-80'. הוא עסק בין היתר במזון ובסחר נשק. בישראל היה שותף גיידמק ב-15% בחברת אפריקה-ישראל בבעלות לב לבייב.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully