וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

משרד הפנים לא יאכוף השנה את חוק החמץ

ראלי סער

28.3.2005 / 13:48

כך עולה מפגישה בין שר הפנים אופיר פינס לראש הממשלה אריאל שרון; שר הפנים הבהיר כי הוא בעד אכיפת כל חוק, אך מאז חוקק חוק החמץ ב-1986, לא היה שום שר שהצליח לאכוף אותו כראוי



משרד הפנים לא יאכוף השנה את חוק החמץ בחג הפסח. כך עולה מפגישה בין שר הפנים אופיר פינס לראש הממשלה אריאל שרון. בפגישה ביקש שרון משר הפנים לאכוף את חוק החמץ. פינס הבהיר כי משרדו לא הוציא כל הודעה בנושא זה, אך "מי שעשו זאת היו חברי המפלגות החרדיות שהתרגלו כנראה לריטואל ההתקוטטות סביב מכירת החמץ בפסח, והם שיזמו את הדיון בנושא בכנסת, ביודעם כי מדובר בחוק בלתי אכיף".



שר הפנים הבהיר כי הוא בעד אכיפת כל חוק, גם חוקים שאינם אהודים עליו, אך מאז חוקק חוק החמץ ב-1986, לא היה שום שר שהצליח לאכוף אותו כראוי. כך היה גם בתקופה שבה כיהנו במשרד הפנים שרים מהמפלגות החרדיות וגם בימי ממשלת שרון. לדעת שר הפנים בחוק החמץ שתי בעיות עיקריות שמקשות על אכיפתו: הקושי להוכיח מהו חמץ, ומהי הצגת חמץ בפומבי.



לדברי פינס, חוסר הוודאות סביב שאלות אלה הביא לכך שבמקרים הבודדים בהם הגיע הנושא לדיון בבית המשפט היה קושי להכריע לגבי עצם קיום החמץ והצגתו בפומבי. השר הוסיף כי ברוב המקרים סירבו הנקנסים לשלם את הקנסות וגם כשביקשו להישפט העדיפה המערכת המשפטית לא להביאם לדין.



שר הפנים התריע כי חוקים כאלה רק מרחיקים אנשים מהדת. לדבריו, הוא עצמו לא אוכל חמץ בפסח אך מדובר בהחלטה פרטית של אדם פרטי, שאין לקבעה בחקיקה.



בנוסף למשרד הפנים רשאים גם פקחי הרשויות המקומיות לאכוף את חוק החמץ, מתוקף חוק עזר עירוני.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully