וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מליאת הכנסת החלה אחר הצהריים להצביע על חוק ההסדרים במשק המדינה

צבי זרחיה

29.3.2005 / 22:39

לפי שעה בהצבעות נחלה הקואליציה ניצחון; שרון אמר כינס את הח"כים המורדים ואמר: "צריכים להביט על יום המחרת. צריך להיות ביחד ולהצביע בעד התקציב"מליאת הכנסת החלה אחר הצהריים להצביע על חוק ההסדרים במשק המדינה. בהצבעות נחלה לפי שעה הקואליציה נצחון.

שעה קלה לפני ההצבעה, זימן רה"מ אריאל שרון את 13 הח"כים המורדים לדיו בלשכתו בכנסת, בניסיון לגייסם להצביע בעד התקציב. שרון אמר לח"כים, "צריכים להביט על יום המחרת. צריך להיות ביחד ולהצביע בעד התקציב".

נתניהו, שביקש להצטרף לפגישת שרון עם המורדים, נדחה בטענה שאין המדובר בעניין כלכלי אלא ב"אחדותה שורות". בעקבות כך, נתניהו הזמין את המורדים לפגישה בלשכתו זמן קצר לפני ההצבעה וביקש מהם להמנע מלתמוך בהסתייגויות של ח"כי האופוזיציה.

"ההצבעה על משאל העם היא הצבעה פוליטית ואילו ההצבעה על התקציב היא הצבעה כלכלית נטו. אני מבקש מכם להצביע בעד התקציב. אם לא תתמכו בתקציב לפחות תצביעו נגד ההסתייגויות של ח"כי האופוזיציה כי יש לכך משמעות כבדה מאוד. אף אחד מאיתנו לא רוצה לפגוע בכלכלת ישראל - אמר נתניהו.ח"כ לאה נס (ליכוד) אמרה כי מי שנתן את הקולות להעביר את התקציב הוא גם זה שצריך לתת לו את הרוב הדרוש נגד הסתייגותו. לא החזרנו תשובה ברורה אך האווירה בחדר היתה שלא נשתתף ולא נוכל לתמוך בתקציב", אמר נס.

חוץ מהניסיון לשכנע את המורדים להצביע בעד התקציב הרי שהדרמה המאפיינת את הכנסת ביום של אישור התקציב בקריאה השנייה והשלישית לא נרשמה אתמול.

קבוצות הלחץ הגדולות: חרדים, מתנחלים, ארגונים חברתיים שנהגו לפקוד את המשכן ביום התקציב כדי ללחוץ על הח"כים להגדיל את התקציבים להם- לא נראו בשטח.

ההתארגנויות של ח"כי האופוזיציה לגיוס רוב בעד הסתייגויות שהוגשו לתקציב לא תפסו תאוצה. יו"ר הקואליציה ח"כ גדעון סער )ליכוד( היה בטוח שיש לו רוב מוצק בעד התקציב.חרף זאת, הוא כינס לפני ההצבעה ישיבה מיוחדת של ראשי הסיעות ומנהלי הסיעות של הליכוד, העבודה, יהדות התורה ושינוי וערך חלוקת עבודה. ראשי הסיעות קיבלו התבקשו למנות ח"כ בכל שורה שיהיה אחראי לכך שכל הח"כים מסיעתו יהיו נוכחים בהצבעות. טפסים מיוחדים שבהם סומנו הח"כים התומכים בתקציב חולקו לח"כים ולמנהלי הסיעות, ובהם מספרי טלפון של הח"כים. אם ח"כ לא עונה- תשלחו לו הודעת "אס.אמ.אס"-הונחו הח"כים ומנהלי הסיעות.

בעבודה ניסו לארגן מחאה נגד הסעיף בחוק ההסדרים המפחית ב- 3.5 מיליארד שקל עד שנת 2009 את עלות העבודה למעסיקים. ח"כ יולי תמיר )עבודה( פעלה לארגן ח"כים כנגדו. ח"כים אחרים בעבודה אמרו כי לנוכח הצבעתו שלשום של נתניהו בעד משאל העם, הם מרגישים חופשי להפיל כמה מסעיפי התקציב או חוק ההסדרים. בלשכת שר האוצר אמרו כי "אי אישור סעיפים בתקציב פירושו קיצוצים נוספים ובלתי נסבלים בתקציבי הרווחה, הבריאות, החינוך, ועוד".

בנתיים המליאה המשיכה בדיון ארוך ומשעמם, שממנו נעדרו רוב הח"כים. שר התשתיות. שר התשתיות הלאומיות, בנימין בן אליעזר, מתח ביקורת חריפה על התקציב, ואמר כי התקציב הוא תקציב של התנתקות מהעם. התקציב הוא מסוכן, פוגע, עיוור ומרושע. "אנו משלמים מחיר נורא על ההתנתקות המדינית. המחיר הוא בהתנתקות חברתית. את התשלום הזה גובה מאיתנו שר אוצר מסוחרר ממודלים שרצו רק בצ'ילה, במקסיקו ובזימבבאווה", טען בן אליעזר. ח"כ מאיר פרוש )יהדות התורה( תבע מיו"ר הכנסת ח"כ ראובן ריבלין (ליכוד) לשלוח את יו"ר האופוזיציה ח"כ יוסף לפיד (שינוי) לבדיקה פסיכיאטרית שתקבע אם הוא כשיר לכהן כח"כ. "פרוש אמר כי ההתבטאויות הקשות פוגעות לא רק בלפיד אלא בדימוי בי המחוקקים". בלשכת לפיד אמרו שדברי פרוש אינם ראויים לתגובה.

ובתוך כך, בספרי התקציב של משרד רה"מ, תוקצבו לשכתו של השר עוזי לנדאו למרות שאינו שר, ותקציב ללשכת שמעון פרס כרה"מ לשעבר. פרס אינו זכאי ללשכה כרה"מ לשעבר בתוקף היותו המשנה לרה"מ. ממשרד האוצר נמסר כ הכספים הללו יועברו למימון הלשכות של שרי העבודה המכהנים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully