וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מכתב גלוי לשקלאר

הנהלת ערוץ 10

4.4.2005 / 16:01

הנהלת ערוץ 10 כתבה מכתב אישי ופתוח למנכ"ל הרשות השנייה, מוטי שקלאר בעקבות התנאים החדשים שהציב לכניסת קבוצת שילוח-מילצ'ן כמשקיעים בערוץ. המכתב נשלח לכל מערכות התקשורת ומאוחר יותר יו"ר הערוץ, יוסי מימן הסתייג מהמכתב ואמר כי מדובר בטיוטה.

אנו מביאים את המכתב או את הטיוטה למכתב במלואו כפי שנכתב ע"י הנהלת ערוץ 10.


אל מוטי שקלאר
מנכ"ל הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו


מוטי שלום,


רגע האמת הגיע.

אינך יכול עוד להסתתר מאחורי מילים גבוהות, מאחורי סיסמאות, מאחורי קלישאות.

כעת עליך להחליט האם אתה משרת-ציבור או סוכן של ערוץ 2. על הפרק עומדת הארכת הזיכיון של ערוץ 10, או ליתר דיוק התנאים שאתה מציב להארכת הזיכיון.

תחילה הצבת תנאי ראשון: עמידה בכל דרישות ההשקעה וההפקה. נענית בהתחייבות חד-משמעית, של המשקיעים החדשים: התחייבות להחיות את הערוץ, התחייבות לפתח אותו, התחייבות לעמוד בעתיד בכל המכסות ובכל הדרישות להפקות המקור ולהפקות איכות ישראליות.

אתה אולי חושב שזוהי כניעה ל"תנאי" שהצבת.

זכותך לחשוב כך.

אלא שבראיית הערוץ והמשקיעים החדשים, זו לא "כניעה" שלנו, אלא החלטה הגיונית. השקעה בתוכן איכותי היא צעד מתבקש, צעד מקצועי. זהו האינטרס שלנו כערוץ טלוויזיה.

עכשיו אתה נלחם על עניין אחר: אין פשרה על דמי הזיכיון שמועברים לרשות שנייה, יהיה מצבו של הערוץ אשר יהיה. זהו תנאי בלתי אפשרי, בלתי הגיוני, בלתי הגון, בלתי מציאותי.

על מה בעצם מדובר?

בכדי לממן את ההשקעות האדירות בתוכן, עשרות מיליוני דולרים שיפרנסו את היוצרים בישראל, ביקשנו להפחית בשיעור קטן את דמי הזיכיון המממנים את מנגנון הרשות השנייה, את "עמלת המנגנון".

וזו ההכרעה שנמצאת על הפרק: כסף ליצירה ישראלית, או כסף לפקידים. כסף לבמאים ותסריטאים או כסף לאנשיך שעסוקים במדידת אורך-פרסומות ובמחקר אקדמי על טלוויזיה בעולם.

מר שקלאר, מה לדעתך היה מעדיף הציבור? עוד "דין וחשבון" של רינו צרור או עוד "דין וחשבון" של פקידיך החרוצים.

זו לא דמגוגיה, אלא דילמה שבה עליך להכריע: תוכן טלוויזיוני או ניירת. סרטים ודרמות או מצגות-מחשב. יצירה אמיתית או נאומים.

זו הדילמה, ולצערנו אתה מעדיף את הפקידים, את המנגנון, את הקופה שעליה אתה מופקד.

אתה, שרוממות היצירה ושוק הטלוויזיה בגרונך, אמרת את המשפט הלא יאומן הבא: "אני מעדיף שערוץ 10 ייסגר ובלבד שלא יפוטר אפילו עובד אחד ברשות השנייה".

עולם הפוך.

עולם עצוב.

מצידך, שיפוטרו מאות במאים ועיתונאים, תסריטאים ומפיקים. העיקר שלא יגעו בממלכת הפקידים שבנית בהיכל השיש בירושלים.

מר שקלאר, אתה אמור לפקח על שני ערוצי טלוויזיה: ערוץ 2 וערוץ 10. להסדיר את התחרות ביניהם באובייקטיביות, בשקיפות, ללא משוא פנים.

הלוואי וזה היה המצב.

כנראה ששנים של פעילות בתוך ערוץ 2, עבור ערוץ 2, מסנוורות את עיניך. אתה טוען, כאילו היית משקיע-בורסה ערמומי ולא עובד-ציבור, כי מי שיפסיד במכרז לערוץ 2 יעבור מייד לערוץ 10 ולכן אין טעם ללכת לקראת המשקיעים החדשים.

אתה טועה ומטעה.

כי כידוע לך, כל זכייני ערוץ 2 ומשקיעיו כבר החליטו בעבר להימנע מהשקעה בערוץ 10. הסיכון היה גדול מדי עבורם. הם העדיפו לוותר על ציפור אחת ביד, ולהמר על שתי הציפורים השמנות על עץ המכרז של ערוץ 2, הבייבי שלך. וגם אם מישהו מהמפסידים במכרז ירצה לבחון מחדש השקעה בערוץ 10, התהליך ייקח חודשים.

ומי יזרים בינתיים את מיליוני הדולרים הדרושים לערוץ מדי חודש?

ומה אם אף אחד לא ירצה להשקיע בערוץ 10 אחרי כל התלאות שכבר עבר?

אולי בעולם כספי-הציבור, כספים שנשפכים ללא בקרה, ללא חשבון, נהוג לחשוב שיש זמן, לא בוער, ובינתיים בלאו הכי כולם מקבלים משכורת.

אך זה לא כך במציאות העסקית הקשוחה של ישראל.

סירובך להפחית את דמי הזיכיון והתעקשותך לחכות ולהמר על גורלו של ערוץ 10, הם עוד צעד בגישתך החד-צדדית לטובת האינטרסים המסחריים הצרים של ערוץ 2, ונגד צופי ערוץ 10. כאילו החלטת להרוס את ערוץ 10 תוך גלגול עיניים.

הרשות שאתה מנהל, הרשות האובייקטיבית כביכול, השתמשה בדמי הזיכיון של הערוצים 2 ו-10 בכדי להפיק תוכניות. ואיפה שודרו התוכניות? רק בערוץ 2 שקיבל אותן בחינם. במילים אחרות, ערוץ 10 ההפסדי מימן בעזרתך האדיבה את שידורי ערוץ 2 הרווחי.

עולם הפוך.

עולם עצוב.

וכך גם בנוגע לכספי הרשות השנייה (שמקורם בין היתר בדמי הזיכיון שהעביר ערוץ 10) שכיסו את גירעונות חברת החדשות של ערוץ 2. כן דווקא את הגירעון של החזק שתקציבו גדול בהרבה מתקציב חברת החדשות של ערוץ 10.

עולם הפוך.

עולם עצוב.

כעת, לאחר משא ומתן שנמשך חצי שנה, יש לערוץ 10 משקיעים חדשים. המשקיעים החדשים מוכנים להשקיע מכיסם כ-40 מיליון דולר (בנוסף על כ-70 מיליון דולר כסף פרטי שכבר הושקעו בערוץ) וכל מה שהם מבקשים בתמורה זה אופק עסקי שיאפשר להם, במידה והערוץ יצליח, להחזיר לפחות את ההשקעה החדשה בערוץ, ואולי – סליחה על החוצפה - גם להרוויח.

ובינתיים, בעוד אתה מחכה בנינוחות ונהנה מהשררה, פוטרו עשרות עובדים בערוץ 10 בחודש החולף. משכורות צומצמו, הפקות נעצרו.

ואתה מקפיד להגן על המנגנון שבראשו אתה עומד ומטעה את הציבור כשאתה מדבר בשם היצירה הישראלית.

מר שקלאר, אתה עומד בפני מבחן אישי ומוסרי שההכרעה בו חייבת להיות קלה ביותר. גורלם של אלפי ישראלים שמתפרנסים מערוץ 10, ומאות אלפי ישראלים שבוחרים בו מדי יום, תלוי בהכרעה הזאת.

אני מאמין שאתה, כאדם ערכי, תתקשה לחיות עם מצפונך במקרה של כישלון במבחן הזה.

בכבוד רב
הנהלת ערוץ 10

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully