וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

דר' מאיר סוקולר: המשך הנפקת אג"ח המיועדות לקרנות הפנסיה עלול להביא להיעלמות שוק האג"ח הממשלתי הסחיר

אילן מוסנאים

5.6.2001 / 12:24

מנהל המחלקה המוניטרית בבנק ישראל נאם אתמול ביום עיון בנושא הפניית קרנות הפנסיה לשוק ההון; מדיניות צמצום הגירעון של הממשלה תביא בהכרח להקטנת הנפקת האג"ח הממשלתיות הסחירות

"המשך הנפקת איגרות החוב המיועדות לקרנות הפנסיה הוא בעייתי ביותר ועלול לפגוע גם בשוק האג"ח הממשלתי הסחיר", כך אמר אתמול מנהל המחלקה המוניטרית בבנק ישראל, ד"ר מאיר סוקולר, ביום עיון מטעם המרכז הישראלי לניהול (המי"ל), שהתקיים בתל אביב, בנושא הפניית קרנות הפנסיה לשוק ההון.

ד"ר סוקולר אמר כי מדיניות צמצום הגירעון לה מחוייבת הממשלה מביאה בהכרח להקטנת הנפקת האג"ח הממשלתיות הסחירות. לדבריו, כל עוד הקרנות אינן משתתפות בשוק ההון, הרי גדל משקלן של האג"ח המיועדות, והדבר עלול להביא להיעלמות שוק האג"ח הממשלתי הסחיר, ובעקבות כך ליצור השפעה שלילית על שוק האג"ח הפרטי.

לאג"ח הממשלתי הסחיר נודעת חשיבות ביצירת מודל חיקוי ראוי לשוק האג"ח הפרטי. לדברי ד"ר סוקולר, מצב זה ישפיע לרעה גם על הריבית לטווח ארוך במשק, שכן ריבית אדמיניסטרטיווית של 5%, שממנה נהנות הקרנות, היא מלאכותית.

לדברי ד"ר סוקולר, היעדרן של קרנות הפנסיה פוגע בשוק ההון, אשר חסר משקיעים בעלי אופק תכנוני ארוך, ובנוסף, הדבר פוגע בתשואות שקרנות הפנסיה יכולות להשיג עבור העמיתים, ומונע פיזור סיכונים עקב הימנעות מהשקעה בחו"ל.

לטענת ד"ר סוקולר, לנוכחות קרנות הפנסיה בשוק ההון הסחיר חשיבות רבה לעצם קיומו של שוק הון יציב ובעל משקל, שיהווה חלופה לתיווך הבנקאי - שההסתמכות הבלעדית עליו עלולה לפגוע ביציבות במשק - ועל קרנות הפנסיה להיות נדבך מרכזי בו.

ד"ר סוקולר התייחס גם לנושא ההפרטה, שאמור להזרים לשוק ההון היצע של מניות בהיקף ענק, וציין כי קרנות הפנסיה הן השחקן הטבעי ביותר, שיכול היה לספק את האיזון מצד הביקוש למניות החברות המופרטות.

השפעה חיובית ביותר על הבורסה בתל אביב

ביום העיון השתתף גם פרופ' יאיר אורגלר, יו"ר הבורסה לניירות ערך בתל אביב, שאמר כי להפניית כספי קרנות הפנסיה לשוק ההון תהיה השפעה חיובית ביותר על הבורסה בתל אביב.

פרופ' אורגלר הסביר כי לקרנות שני יתרונות חשובים: גודלן, שיאפשר להן להחזיק כוח אדם מקצועי ומיומן שישפיע לטובה על שכלול השוק, וטווח ההשקעה הארוך שלהן, שיאפשר להן לנטרל תנודתיות בשוק, לפעול כנגד המגמה - דברים שקרנות הנאמנות הרגילות לא יכולות לעשות - ולנצל הזדמנויות השקעה.

בנוסף ציין אורגלר, כי בעקבות הגברת מעורבות הקרנות צפוי שיפור בתהליך ניהול החברות הציבוריות, שכן נציגי הקרנות ישתתפו בדירקטוריונים של החברות אלו בעקבות החזקותיהן, ויתרמו לשיפור איכות הניהול.

יו"ר הבורסה לניירות ערך הטעים, כי בטווח ארוך התשואות בשוק ההון הסחיר היו גדולות יותר מאשר כל חלופה אחרת, ובעשור האחרון היתה התשואה הריאלית השנתית בהשקעה במניות 11%.

פרופ' אורגלר ציין עוד כי אין כל מקום לחשוש מזרימת ביקושים לבורסה, אם אכן יופנו כספי הקרנות לשוק ההון הסחיר, וטען כי הקרנות ייכנסו לשוק בהדרגה - בדומה לחברות הביטוח, והמהלך אף יאפשר להן לבצע השקעות בחו"ל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully