וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עבור IBM, העתיד כבר קרה

עידו אמין

3.6.2001 / 8:18

IBM חוזה 650 מיליון מחוברים ניידים בעוד שלוש שנים - ומדובר בהגזמה סדרתית. המספרים האלה היו מנופחים עוד לפני שנתיים

"בקרוב, 650 מיליון אנשים יהיו מחוברים לרשת כל הזמן. כדאי שתגיע אליהם לפני המתחרים שלך", מתריעה מודעה של IBM, שפורסמה בישראל כחלק מקמפיין בינלאומי.

המודעה ממשיכה: "כיום, יש יותר אנשים עם טלפון נייד מאשר אנשים עם מחשב אישי. בתוך שלוש שנים, כמות המכשירים הניידים על סוגיהם השונים תעלה על זו של המחשבים האישיים הרגילים, ולרבים, הערוץ העיקרי לכניסה לאינטרנט יהיה מכשיר נייד". כדי להתכונן, המודעה מציעה לך פתרונות לחיבור מערכות קיימות לקישור בינך לבין הלקוחות.

650 מיליון? שמענו כבר את המספר הזה מתי שהוא, לא? אולי, אבל בטח לא אחרי 1999. בשנת 1999 פורסמו כמה מהתחזיות הגבוהות ביותר בתחום הניידים. חברת הייעוץ "ינקי גרופ" חזתה אז כי ב-2002 נראה מיליון מחוברי אינטרנט סלולרי בעולם, וב-2005 יהיו 204 מיליון. גם IDC, חברת ייעוץ מהמכובדות בעולם, ניבאה ב-1999 התפשטות מהירה של החיבוריות הניידת. המספרים באותה תחזית: 61.5 מיליון גולשים סלולריים ב-2003.

אבל תחזיות 1999 נחשבו כבר בסוף אותה שנה למוגזמות. "טלפונים חכמים הכזיבו את תחזיות IDC", כתבו ב-CNET, "באופן דרמטי". 774 אלף טלפונים חכמים נמכרו בעולם במהלך השנה, כמעט 40% פחות מהתחזיות של IDC.

אופס, שוב חסרים לי כחצי מיליארד

בדברי האנליסטים ניכר טון של התעשתות: "אלה הם מוצרים שמודל הצרכן שלהם אינו ברור", אמרה אז בטון מעושה-מה דיאנה הואנג, מנהלת מחלקת המחקר הסלולרי של IDC. "גם העיצוב והתשתיות עוד לא קובעו". ומסתבר כי נוסף גם גורם חדש: יש תחרות בין היצרנים האמריקאים והאירופיים (הייתם מאמינים?), מחירים גבוהים וטלפונים שפשוט קשה להפעיל. אבל, סבורה הואנג, כי ה-WAP עוד יביא את הבשורה, יחד עם טלפונים משוכללים יותר. מאז ראינו קווי ייצור נסגרים, ואת הדור הבא של 3G מבושש להגיע. אז אולי מדובר ב-SMS? אני בעד SMS בגדול, ומוכן בעת צרה להגדיר גם קוראי SMS כ"מחוברים ניידים". כאלה היו בסוף השנה שעברה 61 מיליון, ובשנת 2002 יהיו 110 מיליון (על פי ינקי גרופ). אופס, שוב חסרים לי כחצי מיליארד.

אז בואו ננסה לדבר על מחוברים לאינטרנט. באחת ההערכות שפורסמו, IDC אמדה את מספר מנויי האינטרנט בעולם השנה ב-327 מיליון. בשנה הבאה, 398 מיליון. מאחר שלאחרונה נתבשרנו על ירידה בקצב ההתחברות לאינטרנט בארה"ב, אני לא רואה מהיכן מגיעים 650 מיליון "מחוברים לרשת כל הזמן" ב-2004. האמת היא, שאפילו ההימור על 650 מיליון מנויי אינטרנט נייחים נראה לי מסוכן.

בחזרה לעתיד

אבל במסגרת מחקר הזוטא, נתקלתי במודעה ישנה של IBM, משנת 1997. "העתיד בעסקים כבר הגיע" היה אז הנושא של סדרת מודעות עמוד של IBM בעיתונות הישראלית. המודעה הראשונה החלה בהחדרת המסר, כך: "בתוך 3 שנים מספרם (של הגולשים) יעמוד על 571 מיליון לפחות. האם אתה יכול להתעלם ממסה כזו של לקוחות פוטנציאליים?".

תשובתי המיידית אז היתה: כן, אתה יכול להתעלם ממסה כזו - כי זהו מספר בלתי סביר. באתר סטטיסטיקת האינטרנט הנחשב MIDS חזו אז 436 מיליון גולשים בשנת 2001. מקורות אחרים עוד חתכו במספרים האלה באופן חריף כשבדקו אם מאות מיליונים אלו הם באמת לקוחות פוטנציאליים של אי-קומרס. פניתי אז ל-IBM, ולאחר בדיקה נמצא שמדובר בטעות דפוס. הם התכוונו לכתוב 157 מיליון, והתהפך להם המספר, מעשה שטן. איש כמעט לא שם לב לטעות, באווירת אותם ימים.

אבל כנראה שכתעשייה, טרם חזרנו לקרקע המציאות, ועדיין אפשר להפריח מספרים המגובים רק בכוחו המאגי של מותג חזק, בלי שאיש ישאל שאלות. פניתי ל-IBM גם השנה, ושאלתי מהיכן לקוח המספר של "650 מיליון אנשים יהיו מחוברים לרשת כל הזמן". המספר, כך מסתבר, אינו המצאה ישראלית אלא חלק מקמפיין של IBM שהגיע מאירופה. הוא נשאב מניתוח של Business 2.0 מלפני כמעט שנתיים (אוגוסט 1999), בו נחזו 650 מיליון מנויי סלולר בפברואר 2002. אבל אפילו אז, בשיא האופטימיות, לא נחזו 650 מיליון מנויים המחוברים לרשת האינטרנט, גם לא ל-3G, שהעריכו אז כי גם בשנת 2005 תהיה "לא יותר מאשר טיפה בדלי".

השורה התחתונה: ה-650 מיליון שאת פניהם מציעה לך IBM לקבל "בקרוב", לא מחוברים לשום רשת "כל הזמן" - חוץ מרשת ה... טלפון.

אז ייתכן שהמוצרים של IBM טובים וכדאיים, וזה אפילו יכול להיות רעיון טוב להקדים מחשבה ופעולה לקראת הימים הטובים שיגיעו אלינו עם 650 מיליון מחוברים ניידים. עם זאת, הרופאים - והאנליסטים - ממליצים לא לעצור עד אז את הנשימה. זה עלול לפגוע ביכולת המתמטית.

עידו אמין הוא יועץ בתחום עיצוב אינטראקטיווי וניהול מוצר

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully