וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

התרגיל של אורליל: חברת המערכות האופטיות מאירה את דו"חותיה הכספיים ברווח נקי של 10 מ' ש' המיוחס כולו למחיקת חובות

גולן פרידנפלד

5.6.2001 / 14:09

החברה הגיעה להסדרים עם מספר בנקים במסגרתם מחקו חלק מחובותיה, בהם השתמשה "להגדלת" הרווח הנקי שלה

מי שמסתכל על השורה התחתונה בדו"חותיה של יצרנית ציוד האופטיקה אורליל ומגלה רווח של 10 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2001 עלול לקבל רושם מוטעה לחלוטין. מדוע? מחזור המכירות של החברה הסתכם ברבעון הראשון ב-1.5 מיליון שקל בלבד והיא רשמה הפסד תפעולי בסך 322 אלף שקל.

כך, גדל ההפסד של החברה ככל שמתקרבים לשורה התחתונה, ובשורה שבדרך כלל מייצגת את הרווח הנקי וממוקמת מיד לאחר שורת מס ההכנסה הציגה החברה הפסד של 635 אלף שקל. ואז מגיעה השורה שנקראת "פריטים מיוחדים", שמסבירה את "הרווח" אותו מציגה אורליל ברבעון, שמסתכם כאמור ב-10 מיליון שקל.

שורה זו מגלה כי החברה, שלה חובות לבנק לאומי בסך של כ-8.7 מיליון שקל, הקצתה לבנק 6% ממניותיה תמורת ביטול של 6.7 מיליון שקל מהחובות. סכום זה נזקף משום מה בדו"חותיה של החברה לאותה שורת "פריטים מיוחדים" מוזרה בדו"ח הרווח וההפסד, אשר בצורה מוזרה עוד יותר הביאה את החברה ל"רווח נקי" של 10 מיליון שקל. את היתרה, אגב, בסכום של 2 מיליון שקל, תחזיר אורליל במהלך שנת 2001 בתשלומים חודשיים ובריבית שנתית של 10%.

סיפור דומה התרחש עם בנק נוסף, שזהותו לא נחשפה בדו"חות, אשר החליט להקטין את חובותיה של החברה ב-1.8 מיליון שקל בתמורה להסדר, במסגרתו תשלם החברה סכום של 500 אלף שקל ב-12 תשלומים שווים ובריבית דריבית בשיעור שנתי של 10%.

אם חשבתם שבזה נגמר סיפורו של הסעיף המוזר, הרי שאותו הסדר חוזר על עצמו עם בנק נוסף, אשר גם הוא הקטין לחברה חוב - בהיקף של 1.4 מיליון שקל - וזו התחייבה לשלם לו סכום של 460 אלף שקל ב-6 תשלומים חודשיים שווים.

אורליל מייצרת, כאמור, מערכות ציוד אופטי, בעיקר עבור משרד הביטחון, וכמעט כל חייל נתקל במוצריה המכונים מא"כ, או במלים אחרות: מוצרים המבוססים על מגבירי אור כוכבים.

מנכ"ל החברה, שמעון רוטברט, אמר כי הבנקים החליטו שמוטב להם ציפור אחת ביד מאשר שתיים על העץ, ולכן העדיפו להגיע עם החברה להסדר חובותיה מן העבר, כאשר הם מוותרים על סכום מסוים מתוכם. רוטברט הוסיף כי הוא מקווה שההגבלות החוקיות על החברה יוסרו, וכי היא תעלה על דרך המלך בקרוב.

סיפור התעתועים הזה באורליל נערך על רקע חקירת המשטרה המתנהלת נגד מנכ"ל וסמנכ"ל החברה שפרשו זה מכבר מתפקידם, אשר חשודים בזיוף, גניבה ומירמה ממשרד הביטחון, ועל רקע היתרי היצוא של החברה שהוקפאו עקב החקירה. בעקבות המהלכים המשפטיים הללו נכתב בדו"ח הדירקטוריון של החברה כי יש חשש להמשך קיומה של החברה כעסק חי.

היום הודיעה החברה כי היא מקצה ליו"ר הדירקטוריון שלה, מרדכי סלומון, כ-820 אלף מניות תמורת סכום של 200 אלף דולר, אשר יביאוהו להחזקות בשיעור של 41% מהון המניות של החברה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully