וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

למכור תקשורת ולהרוויח

גיא הדס

11.6.2001 / 20:48

אילן מיטל, מנכ"ל אינפונט ישראל, רוצה להפוך שותף של חברות התקשורת החדשות

בזמן ששוק התקשורת הישראלי נסער מהתהליך המתעתע של פתיחתו, ובתקופה בה כל חברות שירותי התקשורת, מלבד בזק וסלקום, מפסידות, ישנה חברה אחת נוספת וקטנה שמצליחה לעשות כמעט את הבלתי יאומן, להיות רווחית.

העובדה שחברת אינפונט ישראל הצליחה לרשום, על פי דו"חות קרדן תקשורת המחזיקה ב-90% מהחברה, רווח של יותר ממיליון שקל בשנה שעברה, הופכת את החברה ליוצאת דופן ומעניינת, במיוחד משום שתחום פעילותה הוא אחד מאלו שנפגעו באופן הקשה ביותר. אינפונט היא רשת תקשורת פרטית הפרושה בכל העולם והיא מיועדת לספק שירותי תקשורת בעיקר לחברות ולארגונים גדולים.

אינפונט הישראלית היא חלק מרשת אינפונט העולמית, שדווקא כן נפגעה מהמשבר בשוק הטלקום. לאחר שאינפונט העולמית הונפקה לפני כשנה וחצי לפי שווי של כ-10 מיליארד דולר, היא נסחרת היום לפי שווי של 3.5 מיליארד דולר בלבד. אינפונט העולמית נשלטת על ידי חברות תקשורת כמו KPN ההולנדית, סוויסקום השווייצית, טליה השוודית וטלפוניקה הספרדית, והכנסותיה ב-2000 הגיעו ל-481 מיליון דולר.

לאינפונט רשת התקשורת הפרטית הגדולה בעולם, לאחר שפרשה טבעות תקשורת בארה"ב, אירופה, המזרח הרחוק, והרשת מחברת כ-180 ארצות. אינפונט העולמית פועלת בצורה של הקמת פעילות של זכיינים מקומיים בכל מדינה, ובמקביל היא מחזיקה מרכז עולמי יחסית מצומצם. שיטה זאת מעניקה יתרון לחברה בחדירה למדינות, באמצעות גורם מקומי המכיר ומחובר אל השוק. אינפונט ישראל הוקמה בסוף 1995.

אינפונט ישראל, מספר מנכ"ל החברה אילן מיטל שהיה קודם מנהל התפעול בסלקום, מונה כ- 15 איש, רובם אנשי מכירות. אינפונט ישראל אינה צריכה לעסוק בהקמת הרשת, בחירת הציוד או פיתוח התוכנה, שכן הכל מוכתב ומסופק על ידי אינפונט העולמית.

מהו השוק שלכם?

אילן מיטל, מנכ"ל אינפונט ישראל: "לאינפונט העולמית יש לקוחות ענקיים כמו דויטשה טלקום ו-SBC. בארץ אנחנו פונים בעיקר לחברות ישראליות שיש להן סניפים במדינות נוספות והן זקוקות לתקשורת בארגון. יש לנו לקוחות כמו צ'ק פוינט , אמדקוס , קומברס , סלקום ואי.סי.איי . יש לנו גם עוד חברות הנסחרות בנאסד"ק והרבה סטארט אפים. לחלק מהחברות אנו מספקים את שירותי התקשורת באופן בלעדי וחלק מקבלים מגופים נוספים".

אז ודאי נפגעתם מהנפילה בשוקי ההון והקשיים של חברות הטכנולוגיה

"מאז ומתמיד הגישה שלנו היתה כלכלית ואנחנו רווחיים. החברה שלנו צומחת בקצב שנתי דו ספרתי. יחד עם זאת, אין ספק שהקשיים משפיעים גם עלינו, יש חברות שנסגרות, ויש חברות שאני בכל חודש מתפלא שהן מצליחות לעמוד בתשלומים כי מצבן קשה".

מי המתחרים שלכם?

"יש את אקוואנט הפועלת דרך בזק בינלאומי ויש חברות ISP המציעות סוג של שירותי תקשורת באמצעות רשת האינטרנט. לנו ולאקוואנט, בניגוד לספקיות האינטרנט, יש רשת פרטית וזהו יתרון עצום. אני יכול להבטיח ללקוח שלי איכות שירות על גבי הרשת כולה. שלא כמו תקשורת העוברת דרך הרשת הציבורית, אני מבטיח איכות מקצה לקצה וזה פותר גם לא מעט בעיות אבטחה שנוצרות על גבי הרשת הציבורית. אנחנו נחשבים לספק Tier 1 ומתקשרים רק עם ספקי שירותי תקשורת שגם הם Tier 1, כאלה שמבטיחים את רמת השירות הגבוהה ביותר. הרשת שלנו היא נכס אמיתי, היא תהיה מסוגלת להגיע עוד השנה לספק קיבולת של 40 ג'יגהביט".

זה לא הופך את מחיר השירות ליותר יקר?

"השירות שלנו הוא בפירוש יותר יקר מזה של המתחרים, אבל אני מאמין שהם מקבלים את התמורה עבור המחיר הנוסף אותו הם משלמים".

איך מתבצעת חלוקת ההכנסות ביניכם לבין אינפונט העולמית?

"אנחנו אחראים באופן בלעדי על הפעילות בישראל בכל הקשור לפעילות העסקית וקיבלנו את האישור להשתמש בלוגו ובתשתית. אנחנו משלמים לאינפונט העולמית אחוזים ממכירות ועל תעבורה על גבי הרשת. אנחנו גם מקבלים מהם את הגיבוי הטכנולגי והשירותי המלא. אינפונט ישראל מחויבת כחלק מהרשת העולמית לסטנדרט מסוים המוכתב על ידי אינפונט העולמית. הם בוחרים למשל את סוג הציוד, ומכיוון שבכל העולם הציוד זהה אנו בנינו רשת אחידה שאין בה בעיות התאמה בין סוגי טכנולוגיות שונים".

אילו שירותים אתם מציעים ללקוחות שלכם?

"יש לנו כמה סוגים של דרכי תקשורת: Frame Relay ,ATM, תקשורת IP הכוללת גם VoIP על גבי הרשת הפרטית שלנו. מלבד זאת, יש לנו רישיון לאספקת שירותי אינטרנט בישראל ואנחנו מתכוונים להיכנס לתחום ה-B2B, לא באמצעות הקמת זירות מסחר ציבוריות כי אם ביצירת מרחב לקשר בין החברה ללקוחות שלה באמצעות רשת התקשורת".

כיצד משפיעה עליכם פתיחת שוק התקשורת לתחרות?

"מצד התקשורת הבינלאומית, בינואר הקרוב מתבטלת הבלעדיות של הספקיות הבינלאומיות של צינורות התקשורת לחו"ל, כך שנוכל לרכוש באופן ישיר את הקשר החוצה. מצד שני אני מאמין שנוכל להשתלב כשותפים בפעילות של אחת מהחברות שתחל להתחרות באספקת שירותי תקשורת פנים ארציים. אנחנו נוכל להציע למתחרות החדשות את הרשת הפרטית שלנו שתוכל לחבר את הלקוחות לכל העולם".

לסיכום, אינפונט מצליחה במקום שחברות אחרות מצליחות פחות או נכשלות לגמרי. מספיק להזכיר את הכישלון של חברת RSL של רון לאודר, שחזונה היה הקמת רשת IP גלובלית והיום היא עומדת בפני פשיטת רגל. מיטל מאמין שהחברה עדיין לא מיצתה את השוק הישראלי וכי היא תמשיך לגדול גם בתחומה וגם בזכות התחרות הממשמשת ובאה. יחד עם זאת, אינפונט זוכה כמעט בבלעדיות בשירותים אותם היא מציעה, דבר שיכול להשתנות עם כניסה של מתחרות עולמיות חדשות לשוק, כמו UUNET המתעתדת להתחיל ולפעול בקרוב בישראל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully