וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

משרד הפנים הורה לכל הרשויות בשטחים להפסיק כליל העברת הכספים למועצת יש"ע בעקבות מימון קמפיין נגד ההתנתקות

יובל יועז

6.4.2005 / 19:29

בדיון בעתירת תנועת שלום עכשיו בעניין הוציא בג"ץ צו המחייב את הרשויות לנמק מדוע לא יימנעו מלהעביר כסף למועצת יש"ע לצרכים שאינם מוניציפליים



מאת יובל יועז וראלי סער



משרד הפנים הורה לכל הרשויות המקומיות של ההתנחלוית בשטחים להפסיק כליל את העברת הכספים למועצת יש"ע. זאת, בעקבות השימועים שנערכו במשרד הפנים לראשי הרשויות באשר לכספים שהועברו לצורך מימון הקמפיין נגד תוכנית ההתנתקות. הממונה על הרשויות ביש"ע מטעם משרד הפנים, רות יוסף, הוציאה אתמול הנחיה בעניין. ההנחיה תהיה תקפה עד סוף הדיון בבג"ץ בעתירה בעניין, כלומר כל עוד בג"ץ לא יחליט אחרת.



בדיון בפני חמישה שופטי בג"ץ, שהתקיים היום, בעתירה של שלום עכשיו בעניין, החליטו השופטים להוציא צו על תנאי המחייב את הרשויות המקומיות בשטחים לנמק בתוך 30 יום מדוע לא יימנעו מלהעביר כספים למועצת יש"ע לצרכים שאינם מוניציפליים, כגון השתתפות במימון קמפיין בעל אופי מדיני.



תנועת "שלום עכשיו" עתרה בנובמבר לבג"ץ נגד הממונה על ההתנחלויות במשרד הפנים, מועצת יש"ע והמועצות האזוריות בגדה וברצועה. העותרת דורשת למנוע ממועצות אזוריות שההתנחלויות שבשטחן לא יפונו במסגרת תוכנית ההתנתקות מלהעביר כספים למימון הקמפיין נגד ההתנתקות. בנוסף, דורשת התנועה לקזז מתקציב המועצות האזוריות את הכספים שהעבירו למועצת יש"ע לשם מימון הקמפיין. בעתירה, שהוגשה באמצעות עו"ד יוסף בנקל, נטען כי "הסכומים העצומים למימון הקמפיין, מקורם בין היתר בכספי הרשויות המקומיות, קרי בכספיו ובתקציבו של משרד הפנים, והלכה למעשה - בכספו של משלם המסים הישראלי".



עמדת המדינה בעתירה היא כעמדת העותרים - היינו לקבוע הלכה משפטית האוסרת על רשויות מקומיות להוציא כספים לצרכים שאינם מוניציפליים. בתשובת משרד הפנים לעתירה של שלום עכשיו נמסר כי בין 2004-2003 הוציאו חמש מועצות אזוריות ומקומיות מעבר לקו הירוק - מטה בנימין, שומרון, בית"ר עלית, הר חברון וגוש עציון - כ-12 מיליון שקל למימון תקציב מועצת יש"ע, ששימש בין השאר לטובת הקמפיין נגד ההתנתקות. ממצאים אלה העלה משרד הפנים בבדיקה חשבונאית שקיים בשבועות האחרונים.



בנוסף מצא משרד הפנים כי קיים פער בין הכספים שהועברו למועצת יש"ע, שעליהן דיווחו חלק מהרשויות המקומיות בגדה למשרד הפנים, לכספים שהועברו בפועל. בתשובת משרד הפנים לבג"ץ צוין עוד כי העובדה שקיים פער כספי נרחב בין הכספים שהעבירו הרשויות המקומיות למימון תקציב מועצת יש"ע לדמי החבר ששילמו לדוגמה למרכז השלטון המקומי, "מעלה ספק בדבר היותם של העברות כספים אלה תשלום שהנו אך ורק דמי חבר בארגון היציג (מועצת יש"ע, ר"ס)".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully