וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פרישתו של אדוארד קלי מהבנק הפדרלי מעניקה לממשל בוש השפעה גדולה על הבנק

סוכנויות הידיעות

5.6.2001 / 17:29

מאז 1935 לא היתה לממשל אפשרות למנות רוב גדול בבנק הפדרלי; ממשל בוש לא התערב עד כה במדיניות המוניטרית

אדוארד וו. קלי, חבר מועצת הבנק הפדרלי (Governor), הודיע היום על פרישתו מחבר המושלים של הבנק הפדרלי. בעקבות הפרישה וזמני סיום הכהונות של שאר המושלים, יישארו חמישה מושבים ריקים, אותם יוכל למלא הנשיא בוש במועמדים משלו בכהונתו הראשונה. בכך תינתן לממשל החדש השפעה רבה על המדיניות המוניטרית בארה"ב, שכן ממלאי תפקידי המושלים חברים גם בוועדת השוק הפתוח של הבנק (FOMC), המחליטה בנושא הריבית.

קלי אמר שהוא פורש על מנת להשקיע יותר במשפחתו ובאינטרסים פרטיים, אך יחזיק במשרתו עד אשר ימונה ממלא מקום לאחד משני מקומות אשר ריקים כרגע. בבנק קיימים שבעה כסאות מושלים, ולכן היעדרם של שלושה מחייב מינויים חדשים (המינימום הנדרש למליאת חבר המושלים הוא חמישה חברים).

המושלים הפדרליים, בנוסף ל-12 נשיאי הבנקים הפדרליים האזוריים (טקסס, שיקגו, פילדלפיה וכו'), מרכיבים את ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי, המחליטה על המדיניות המוניטרית. קלי, בן 69, מונה לראשונה ע"י הנשיא רייגן ב-1987 ומונה בשנית ע"י הנשיא בוש האב ב-1990 לתקופה שאמורה היתה להסתיים ב-31 בינואר, 2004.

כהונתו של המושל הדמוקרטי לורנס מאייר תסתיים בחודש ינואר הקרוב ולא תוארך. הנשיא בוש מינה כבר את סגנו של גרינספאן, הדמוקרט רוג'ר פרגוסון, לכהונה נוספת בתור מושל. הבית הלבן יחליט בנוגע להחלפתו של גרינספאן או הארכת כהונתו בשנת 2004.

מצבת המושלים בבנק הפדרלי לא היתה כה נמוכה לפחות מאז הארגון מחדש של מבנה הבנק ב-1935. משקיפים מציינים כי הדבר נותן כוח רב בידי הנשיא כבר בשנה הראשונה לכהונתו בבית הלבן.

עד כה ממשל בוש לא הראה כוונות להשתמש במינויים על מנת לשנות את המדיניות המוניטרית, לנוכח סמכותו והשפעתו של נגיד הבנק, אלן גרינספאן, שהשקפותיו בנוגע לשיעורי הריבית הנחו את החלטות ועדת השוק הפתוח.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully