וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

התעוררות בענף האינטרנט על גבי קווי מתח גבוה: 3 חברות ישראליות מנסות להשלים גיוסי הון של עשרות מ' ד'

נתן ליפסון

11.6.2001 / 21:27

NAMS מקבוצת ניסקו, Itran ו-Main.net מקבוצת נגה טכנולוגיות מקוות שהמוצרים שלהן יסייעו לחברות חשמל לספק שירותי תקשורת למנוייהן

שלוש חברות ישראליות העוסקות בענף הספקת גישה לאינטרנט על גבי קווי מתח גבוה (PLC - Power Line Telecommunications) מנסות בימים אלה להשלים גיוסי הון גדולים.

NAMS, מקבוצת ניסקו , מצויה במהלך לגיוס סכום שנאמד על ידי גורמי שוק בכמה עשרות מיליוני דולרים לפי שווי העולה ככל הנראה על 100 מיליון דולר. מנכ"ל החברה, רון גפני, אישר כי החברה מצויה במהלכים אך נמנע מלמסור פרטים נוספים.

גם Itran מצויה בהליכים לגיוס. מנכ"ל החברה ואחד ממייסדיה, אבנר מטמור, אמר כי החברה החלה בהליכים בספטמבר 2000 וכי היא מקווה לגייס כ-20 מיליון דולר.

בינואר 2000 ביצעה Itran הנפקה פרטית לפי שווי של 40 מיליון דולר אחרי הכסף. מטמור מעריך כי קטנים הסיכויים לכך שהחברה תגייס עתה לפי שווי העולה על 100 מיליון דולר.

חברה ישראלית שלישית העוסקת בענף זה ומציה בהליכים לגיוס הון היא Main.net מקבוצת נגה טכנולוגיות .

השבוע התפרסמה ידיעה על כך שהחברה עומדת להשלים גיוס של כ-120 מיליון דולר לפי שווי של כ-500 מיליון דולר. בחברה עצמה ובנגה טכנולוגיות לא מוכנים להתייחס לידיעה ומקורות בשוק מעריכים כי הגיוס יהיה ככל הנראה קטן יותר ולפי שווי נמוך יותר.

חברה ישראלית נוספת הפועלת בענף זה היא PLT Communications, בבעלותה המלאה של Ambient, שמניותיה נסחרות בוול סטריט. גם מנהלי PLT מנסים לגייס לה הון.

החברות הפועלות בענף זה מנסות לנצל את הפרישה של רשתות חשמל בכל העולם במטרה לנצלה לצורך הספקת שירותי תקשורת. הפרישה של רשתות חשמל בעולם רחבה ועמוקה יותר משל ספקיות שירותי טלפוניה ובוודאי של חברות כבלים, מה גם שהנוכחות שלהן בתוך בתי מגורים ומשרדים טובה יותר.

NAMS פיתחה מערכת שלמה המחברת את חברות החשמל וספקיות הגישה לאינטרנט מצד אחד ללקוחות הסופיים מצד שני. החברה גם פיתחה מודמים המסוגלים להעביר תקשורת במהירות של כ-2 מגה-ביט לשנייה - קצב הגבוה פי שניים עד פי ארבעה מקצב העבודה של מודם ADSL.

עד כה הושקעו בחברה כ-20 מיליון דולר - גם בפעילות ה-PLC אך גם בפעילויות אחרות כגון קריאה מרחוק של מוני חשמל וכרטיסים חכמים. גפני נמנע מלומר כמה מתוך הסכום הזה הושקע בפעילות ה-PLC.

לפני כשנה הצטרפה NAMS לקבוצה שהתמודדה על רכישת שליטה בספקית חשמל בברזיל. לפני כמה חודשים הואטה מאוד היוזמה ולדברי גפני היא עדיין נמשכת.

NAMS ביצעה ניסוי של המערכות שלה במדריד בשיתוף עם חברת החשמל הספרדית Ibedrola. לדברי גפני, הפיילוט היה מוצלח.

Main.net, שהוקמה על ידי משה אפרתי, רפי בן עטר וישעיהו זליצקי ושנגה טכנולוגיות מחזיקה ב-25% ממניותיה, פיתחה מערכת דומה לזאת של NAMS אך האוריינטציה של היא של טלקומוניקציה.

מכל חברות ה-PLC הישראליות, Main.net הגיעה לשווי הגבוה ביותר - בסוף 2000 היא השלימה גיוס של 10 מיליון דולר מ-PowerTrust האמריקאית לפי שווי של 350 מיליון דולר.

Itran, שהוקמה בספטמבר 1996 על ידי אבנר וד"ר דן רפאלי, פיתחה רכיבים כגון כרטיסי מודם, המשמשים חברות כגון NAMS ו-Main.net. מטמור מעריך כי החברה תסיים את 2001 עם מכירות של 4-6 מיליון דולר.

עד כה הושקעו בחברה כ-8 מיליון דולר על ידי מיקרוסופט , ארגוקווסט, טכנופלס ומלניק וונצ'רס. 2 מיליון דולר נוספים התקבלו מהמדען הראשי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully