וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

6 חודשי עבודות שירות וקנס של 200 אלף שקל נגזרו על עד המדינה בפרשת השוחד בחברת החשמל

תמרה לב

12.4.2005 / 10:12

על פי כתב האישום, נעים טוקאן העביר ליו"ר ועדת המכרזים בחברת החשמל 7%-8% ממכירות ומכרזים בהם זכו מחברת החשמל, בהיקף של כ-2 מיליון שקל, בתמורה לקידום עסקיהםבית המשפט המחוזי בחיפה גזר לאחרונה את דינו של נעים טוקאן, מי ששימש כעד מדינה בפרשת השוחד בחברת החשמל בחיפה. על טוקאן נגזרו שישה חודשי מאסר לריצוי בעבודות שירות, וקנס כספי של 200 אלף שקל, גזר הדין ניתן לאחר שהשופט יוסף אלרון אימץ את הסדר הטיעון אליו הגיע טוקאן עם המדינה.החשוד המרכזי בפרשה הוא אשר כהן, מי שכיהן בתקופה אליה מתייחסים האישומים כמנהל אספקה ואחסנה וכיו"ר ועדת המכרזים בחברת חשמל לישראל בחיפה. כהן שימש בעבר כיו"ר ועד העובדים במחוז הצפון ומנהל מחוז הצפון בחברה, והוא הואשם בנסגרת הפרשה בעבירות של קשירת קשר לפשע, קבלת שוחד, מירמה, איסור הלבנת הון ועדות שקר.על פי כתב האישום, במהלך שנת 1994, הקים טוקאן עם שותפו רוני רטיבלט את חברת "חשמל הצפון" שעסקה בשיווק מוצרי חשמל תעשייתיים. עוד בטרם הקמתה בפועל של החברה נפגשו השניים, כך נטען, עם אשר כהן והשלושה סיכמו כי כהן ידאג לקידום האינטרסים העיסקיים של חברת "חשמל הצפון" בתוך חברת החשמל. תמורת הסיוע, כך נטען, הובטחו לכהן טובות הנאה שונות. על פי האישומים, כתוצאה מקשר זה, מכרה החברה לחברת החשמל בשנים 1994-2000 ציוד בהיקף של 125 מיליון שקל.עוד נטען בכתב האישום כי בשנים 1994-2000, העבירו טוקאן ורטיבלט לכהן סכומי כסף שבין 7% ל- 8% ממכירות ומכרזים בהם זכו מחברת חשמל לישראל, בהיקף כולל של למעלה מ-2 מיליון שקל, בתמורה לקידום עסקיהם על ידי כהן. כספי השוחד, כך נטען, מומנו באמצעות "כסף שחור" שהושג בעסקות פיקטיוויות ובעסקות שלא דווחו לרשויות המס. טוקאן, כך נטען, גם סייע לכהן להעביר כספים לרכישת דירות בחיפה ובגבעתיים דרך חשבונות הפרטי, כדי להסוות את מקורות כספי הרכישה.

מלבד האישומים הקשורים לפרשת השוחד, הואשם טוקאן גם בכך כי בשנים 1995-2003, מכרה החברה שלו ושל רטבליט מוצרי וחומרי חשמל ברשות הפלשתינאית בהיקף של 10 מיליון שקל, מבלי שרשמו את המכירות בספרי החברה.טוקאן הגיע כאמור להסדר טיעון והפך לעד מדינה. הוא הורשע על פי הודאתו בעבירות של קשירת קשר לביצוע פשע ושל מתן שוחד וכן בעבירות של מירמה והתחמקות מתשלום מס.המדינה ביקשה לגזור על טוקאן עונש קל יחסית של 6 חודשי עבודות שירות וקנס בסך 200 אלף שקל, והסבירה את גזר הדין הקל שביקשה בכך ששיתוף הפעולה של טוקאן עם רשויות החקירה, הביאו לחשיפת עובדות בפרשת השוחד שלא ניתן היה להגיע אליהן בדרך אחרת. ללא שיתוף פעולה זה, כך נטען, לא ניתן היה להגיש את כתב האישום כפי שהוגש. המדינה גם טענה כי חלקו של טוקאן הוא משני ביחס לנאשם העיקרי, אשר כהן.

בית המשפט ציין כי "המעשים השונים נעשו במחשבה, בתכנון ותחכום רב, כל זאת, על מנת לקדם את ענייניו העסקיים של הנאשם, תוך אימוץ דפוסי התנהגות שאין בינם לבין טוהר המידות מאומה, בלשון אחרת, שחיתות לשמה". עוד אמר בית המשפט כי הוא סבור ש"רכיב הענישה שבהסדר הטיעון הינו קל יחסית לעבירות בהן הורשע הנאשם, ולשאר הנסיבות של מעבר העבירות בהן הורשע".למרות זאת קיבל בית המשפט את הסבריה של המדינה, וגזר על טוקאן את העונש שעליו הוסכם בהסדר הטיעון (ת.פ. 4039/05).

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully