וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

השגשוג בהיי-טק לא הגיע לפריפריה

הארץ

6.6.2001 / 8:42

מאת אבי שמול

"אם אכנס למסיבה ואתנהג כמו כולם לא תהיה לאף אחת סיבה להסתכל עלי, אלא אם אעשה משהו יוצא דופן" - כך מסכם תמיר בן שחר, מנכ"ל ושותף בחברת צ'מנסקי בן שחר ושות', את ממצאיו של סקר שערכה החברה על תוספת הביקוש הצפויה לשטחי היי-טק בישראל.

במונחיו של בן שחר "המסיבה" היא שאיפתן של רשויות רבות להקים פארק תעשייה להיי-טק בתחומן, על אף שכוחות השוק עומדים בניגוד לרצונם של המתכננים ומקבלי ההחלטות. "המעשה יוצא הדופן" היא הגורם העשוי למשוך בעתיד חברות לאזור שיפגין מצוינות באחד מהתחומים עתירי הידע.

בן שחר: "שאלת היסוד במחקר היתה, מהו היקף הביקוש הנוסף למבנים שעשויה לחולל תעשיית ההיי-טק בישראל והיכן תתמקם תוספת זו. ואולם החיזוי הטוב ביותר של העתיד מתחיל מעבודת מיפוי יסודית. את עיקרה ערכנו ב-2000, לפני נפילת הענף, ולכן כמה מהתסריטים שלנו אופטימיים לעומת למצב הנוכחי".

ממצאי הסקר שהקיף 1,300 חברות בהן מועסקים כ-130 אלף עובדים, אינם מפתיעים. המחקר מגלה את עוצמתו של מטרופולין תל אביב בעיקר במספר העובדים בהיי-טק - כ-80% מהם, כלומר כ-100 אלף עובדים. רובן המכריע של החברות, כ-37%, מרוכזות בצפון המטרופולין תל אביב ואזור זה תופס נתח משמעותי בשיעור המועסקים בישראל, כ-34%.

"על המתכננים ומקבלי ההחלטות בתוכניות המתאר הארציות להביא בחשבון ממצאים אלה", אומר בן שחר. "למטרופולינים של תל אביב, חיפה וירושלים יש יתרון יחסי מובהק, מכיוון שהם מקיימים באופן הטוב ביותר את העדפות המיקום של התעשייה".

מסקנת המחקר חד משמעית: "כוחות התעשייה חזקים עד כדי כך שאין טעם להשקיע משאבים בהקמת אזורי תעשייה להיי-טק בפריפריה. המעסיקים מעדיפים להקים ולפתח מפעלי היי-טק בשלושת המטרופולינים, מכיוון שבאזורים אלה מצויים מאגרי כוח האדם בעלי המיומנויות מתאימות, כגון מהנדסים. אם לא יחול שינוי, באזורים אחרים לא ימצאו החברות כוח אדם מיומן ולכן אין סיבה שיפנו אליהם".

לדברי בן שחר, השקעות בהיי-טק המפזרות מוקדי תעשייה בפריפריה על פי תוכניות מתאר גורמות - וימשיכו לגרום - נזק למשק המדינה. "צעדים אלה מובילים לעלויות גבוהות המתורגמות למחיר המכביד על כושר התחרות של התעשייה בחו"ל".

בנוסף למרכזיותה של תל אביב במספרם של המועסקים והחברות, מצביע המחקר על תחומי ההתמחות של תעשיית ההיי-טק. טכנולוגיית המידע, מתברר, היא תת הענף הדומיננטי ביותר בתעשייה - 25% מהענף. בתחום זה מצויות חברות העוסקות בפיתוח פתרונות ותשתיות תוכנה, טכנולוגיה להעברת תוכן באינטרנט ופיתוח מערכות לומדה לאבטחת מידע וניהול רשתות. מדובר ב-327 חברות, המעסיקות כ-37 אלף עובדים - כ-28% מהעובדים בענף.

התקשורת מדורגת במקום השני. בתחום זה נמנו 289 חברות, 22% מכלל החברות שנסקרו, ומספר העובדים גבוה יותר - כ-43 אלף עובדים המהווים 33% מהמועסקים בענף. האינטרנט מדורג במקום השלישי בפער קטן - 21% מנתח השוק ובו 278 חברות. מספר המועסקים בו נמוך יותר ומסתכם ב-12 אלף עובדים - 9.5% מהענף.

את המקום רביעי תופסת הביוטכנולוגיה, תחום בו נמנו 141 חברות - כ-11% מהענף, ובהן כ-8% מהמועסקים - 10,000 עובדים. הריכוז הגדול של חברות בענף זה - כ-31% - נמצא ברחובות ונס ציונה. אזור זה מאופיין בחברות גדולות יחסית וכולל כ-77% מהעובדים בביוטכנולוגיה. ירושלים תופסת כ-18% מהחברות בתחום זה בישראל.

במקום החמישי בין תחומי ההיי-טק ניצב המכשור הרפואי (7.8%) - 102 חברות. ענף המוליכים למחצה הכולל 53 חברות שמעסיקות כ-6,500 עובדים - כ-5% מכלל העובדים - תופס את המקום השישי.

להערכת צ'מנסקי בן שחר ושות', עד שנת 2010 תגיע תוספת הביקוש המקסימלית לשטחי היי-טק ל-3.75-2.5 מיליון מ"ר, כלומר ביקוש שנתי ממוצע של כ-375-250 אלף מ"ר בשנה. תוספת זו לא תחולל מהפיכה בשוק הנדל"ן. מדובר בכ-25%-35% פחות מהמבנים שהוקמו בשנים 98'-2000. השוואה מעניינת ניתן למצוא מסיכום שטחי העסקים והמשרדים שנבנו בשנים 98'-99' בהיקף של 1 מיליון מ"ר.

גם השאלה היכן יתוספו השטחים, זוכה על פי המחקר לתשובה צפויה. "ללא יצירת יתרונות תחרותיים, לא צפויה תמורה משמעותית בפריסת אזורי תעשיית ההיי-טק", אומר בן שחר, "ההסטה לא יכולה להתרחש באמצעות חברות סטארט-אפ, הזקוקות לכוח אדם אקדמי. גם חברות הנמצאות בשלב ההבשלה לא יובילו את השינוי. חברות אלה מאופיינות בצורך להתמקם באזורים בהם הקרקע זולה יותר ועלויות כוח האדם נמוכות יותר, למשל באזורי הביניים של המטרופולינים דוגמת אזורי התעשייה בפתח תקוה, בראש העין, בנתניה ובעתיד הקרוב-בינוני בחולון, יהוד ואולי בחדרה.

"ההסטה יכולה להתרחש בעיקר בחברות הנמצאות בשלב הייצור של המוצרים, כמו מפעל אינטל בקרית גת או המפעל החדש של טאואר במגדל העמק. אך גם בתחום זה אם למשקיע תהיה אפשרות להקים מפעל בחיפה, בירושלים או בתל אביב - הוא יבחר בה. תל אביב לא צריכה להתאמץ. יש לה את השואו".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully