וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הביטוח הלאומי חוקר חשד שהמלונאים ניצלו לרעה מחצית מהסיוע הממשלתי

הארץ

6.6.2001 / 8:28

לפי החשד, המדינה הפסידה 15 מ' ש' לאחר שעובדים שיצאו לחופשה ללא תשלום - המשיכו לעבוד

מאת אליסה אודנהיימר ורותי סיני

המוסד לביטוח לאומי חוקר חשד כי מלונאים ניצלו לרעה תוכנית שנועדה למנוע את פיטוריהם של אלפי עובדים בענף, והוציאו במרמה כ-15 מיליון שקל מקופת המדינה - כך אמר אתמול מנהל הרשות לתכנון כוח אדם במשרד העבודה והרווחה, בני פפרמן.

פפרמן דיבר בדיון של ועדת העבודה והרווחה של הכנסת. בסיום הדיון קרא יו"ר הוועדה, ח"כ דוד טל (ש"ס), להאריך בחודשיים נוספים את תוכנית החופשה ללא תשלום (חל"ת) של כ-3,000 עובדי מלונאות, לאור המשבר החמור בתיירות.

משרדי האוצר והעבודה מתנגדים להמשך מימון התוכנית, בין השאר משום שלדבריהם היא נוצלה לרעה. התוכנית מורכבת משני חלקים: לימודים עיוניים וסטאז' מעשי, שבו אמורים המשתתפים לתרגל את שלמדו. בעת הפעלת התוכנית אמורים העובדים לקבל דמי אבטלה, אך הגדרת מעמדם היא כשל מי שמצויים בחופשה ללא תשלום, ולא כמפוטרים מהמלונות. מדובר בעובדים מיומנים ומקצועים, שהלימודים היו אמורים להעשיר את יכולותיהם.

ואולם בדצמבר, זמן קצר לאחר שהחלה התוכנית, החלו להגיע לפפרמן דיווחים על כך שבשלושת ימי השבוע שבהם אמורים העובדים להיות בסטאז', הם למעשה עובדים. כך לדוגמה, הטבחים הועסקו בבישול לצורכי בית המלון ואורחיו. המלונאים לעומת זאת, טענו כי משתתפי החל"ת עבדו רק בסופי שבוע.

"זה דבר חמור מאוד", אמר פפרמן, "לא ייתכן שמעסיק לא ישלם שכר עבור עבודה שהוא נהנה מפירותיה, ובאותו זמן מדינת ישראל גם תשלם לעובדים דמי אבטלה". לדבריו, דמי האבטלה נמוכים ב-30%-40% מהשכר שהעובדים היו אמורים לקבל בעבור עבודתם, כך שגם העובדים נפגעו. "מעבר לכך, המלונאים טוענים שאין עבודה, אך אם יש עבודה, בשביל מה צריך את התוכנית הזאת?" שאל.

במשרד העבודה מתלבטים כעת כיצד לפעול, ובוחן אפשרות לתבוע את המלונאים. פפרמן אומר כי נערכת בדיקה באשר להיקף התופעה. להערכתו, ייתכן כי עד %50 מ-40 מיליון השקל שהמדינה הוציאה על התוכנית, היו אמורים להיות משולמים כשכר ולא כדמי אבטלה. לדבריו, "הוצאו במרמה מקופת המדינה 20-10 מיליון שקל".

פפרמן אמר שהתנגד מלכתחילה לתוכנית, משום שחשד כי תנוצל לצרכי עבודה. לדבריו, הוא מקבל מכתבים מחברות שונות, בהן גם מענף ההיי-טק, שנקלעו לקשיים בשל המצב הביטחוני, והן מבקשות שגם להן תינתן "דגם תוכנית בתי המלון".

נציגת האוצר, מירב שביב, אמרה בדיון כי התוכנית נועדה מראש להוות פתרון זמני. מזכ"ל הסתדרות עובדי האירוח, רחל אבנעים, אמרה בוועדה כי אכן היו מקרים של ניצול לרעה של התוכנית, אך אין לעשות הכללות.

יו"ר ועדת העבודה של התאחדות המלונות, אהרון שחם, אמר כי בניגוד לדברי פפרמן, התוכנית כללה סטאז', לרבות עבודה מעשית מודרכת. הוא טען כי עובדי המלונות נופלים קורבן למאבקי כוח במשרד העבודה, ורמז לכך שפפרמן התנגד לתוכנית מלכתחילה.

טל הוסיף שהוא מגנה מקרים של ניצול התוכנית לרעה, אך אין מקום לבטל אותה ולגרום לפיטורי 3,000 איש בגלל מקרים חריגים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully