וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

דירוג האשראי של ישראל בשווקים הפיננסיים בעולם: קשה לעלות, קל לרדת

הארץ

6.6.2001 / 9:28

מאת מוטי בסוק

דירוג האשראי של ישראל בשווקים הפיננסיים בעולם הוא סוגייה רגישה ועדינה גם בימים כתיקונם, לא כל שכן בימים אלה. ישראל ביצעה קפיצה ענקית, מרשימה מאוד, בשנות ה-90, כשנהפכה בתוך 5 שנים ממדינה לא מדורגת (ב-95'), למדינה הנמצאת במקום מכובד, אי שם באמצע רשימת המדינות התעשייתיות המפותחות בעולם (ב-2000).

היום, כשהאוויר ספוג בריח חריף של משבר מדיני-ביטחוני עמוק ומיתון כלכלי, חוששים באוצר כי ישראל תאבד את דירוגה.

"קשה מאוד לטפס בדירוג האשראי הבינלאומי. לרדת הרבה יותר קל, וכשמתחילים לרדת, אף אחד לא יודע היכן נעצרים", אמרו שם.

לדירוג האשראי של מדינה יש חשיבות רבה, שכן הוא קובע את מעמדה בשווקים הפיננסיים הבינלאומיים, כולל הריבית שהיא משלמת. כשדירוג האשראי של ישראל עלה, לא רק המדינה קיבלה בחו"ל הלוואות בתנאים נוחים יותר, גם חברות ישראליות נהנו מריבית נמוכה יותר.

לא מפליא שבאוצר נבהלו כאשר חברת דירוג האשראי השלישית בגודלה בעולם, FITCH הבריטית, הודיעה לפני שבועיים כי היא עשויה להוריד את דירוג האשראי של ישראל בשל האינתיפאדה.

לדעת החברה, 8 חודשים של מלחמה בגדה וברצועה פגעו בכלכלת ישראל וביכולתה להשיג אשראי.

כלכלת ישראל במעקב צמוד

שלוש חברות דירוג האשראי הגדולות בעולם - מודי'ס, P&S ו-FITCH - מדרגות את ישראל, כמו מדינות אחרות, באמצעות מעקב צמוד אחרי הישגיה הכלכליים. את המעקב מבצעים אנליסטים של חברות הדירוג העוקבים אחרי ביצועי המשק הישראלי.

בין השאר הם מבקרים בישראל ונפגשים עם בכירים באוצר, בבנק ישראל, במגזר הפרטי ובאקדמיה.

3 החברות עוקבות בקפדנות אחרי נתונים כמו צמיחת המשק, היקף התעסוקה (אבטלה), אינפלציה, השקעות בתשתית, שינויים מבניים, גירעון במאזן המסחרי ובתקציב הממשלה, היחס בין הגירעון והתוצר, היקף המכסים, ההתקדמות בקצב ההפרטה והשתלבותה של ישראל בגלובליזציה העולמית.

לכאורה, ישראל אכן צריכה לחשוש מירידה בדירוג האשראי שלה. כך למשל, הצמיחה שהרקיעה לשחקים בשלושת הרבעונים הראשונים של 11.25% - 2000 - והיתה מוטת סטארט-אפ והיי-טק, ירדה ברבעון האחרון של 2000 ל-9.8%-, וברבעון הראשון של 2001 - ל-1.7% בלבד.

אלא שלישראל יש נסיבות מקילות. הכלכלה המערבית, ובראשה כלכלת ארה"ב, נמצאת כעת בנסיגה. ההערכה בישראל, בקרן המטבע הבינלאומית (IMF) וכנראה גם בחברות דירוג האשראי היא כי יותר משכלכלת ישראל הושפעה מהאינתיפאדה, המיתון במשק הוא תוצאה של המפולת בנאסד"ק. כך שביחס לכלכלות אחרות, מעמדה הבינלאומי של ישראל לא אמור להיפגע.

אלא שהערכה הזו עומדת על רגליים רועדות, כפי שמוכיחה ההודעה של FITCH מלפני כשבועיים.

מודי'ס מפרגנת

מודי'ס, חברת דירוג האשראי החשובה בעולם, היתה הראשונה שדירגה את ישראל. זה קרה בשנת 95'.

עד אז ישראל היתה מדינה לא מדורגת בשוקי המטבע הבינלאומיים. ישראל נכנסה לדירוג עם ציון גבוה למדי, A-.

באפריל 2000 הודיעה החברה כי היא שוקלת להעלות את הדירוג של ישראל ל-A. ואכן ביולי 2000 הועלה הדירוג של ישראל ל-A - הרמה הגבוהה ביותר לה זכתה ישראל מחברות הדירוג הבינלאומיות.

בנימוקים להחלטה קבעה מודי'ס כי ישראל היא כלכלה מודרנית ומגוונת, המונעת על ידי יצוא היי-טק. ישראל נמצאת בנתיב צמיחה מואצת ומתמשכת, עם אינפלציה נמוכה, גירעון תקציבי נמוך וחוב הולך וקטן. מוד'יס קבעה אז כי לנוכח חוסנה של כלכלת ישראל, היא פחות מושפעת עתה משינויים גיאו-פוליטיים, או מעיכובים בתהליך השלום. נדמה כי הקביעה הזו עומדת למבחן בימים אלו.

החשב הכללי, ניר גלעד, אמר אז: "החלטת מודי'ס היא אירוע בסדר גודל מאקרו-כלכלי. עלינו מדרג של ראש לשועלים לדרג של זנב לאריות, ומעכשיו גם אנחנו נאכל אוכל (ריביות) של אריות.

"ישראל קיבלה עכשיו כרטיס כניסה למועדון חדש, עם הרבה כסף. עם החברות במועדון זה נמנות יוון, פורטוגל, אירלנד וספרד. ככה נראים פירות השלום במישור הכלכלי. יותר ויותר גורמים מוכנים היום לסחור עם ישראל, ולא רואים בכך סיכון".

מודי'ס לא שינתה מאז את הדירוג של ישראל, וגם לא רמזה כי בדעתה לעשות כן בזמן הקרוב. בניגוד לשתי חברות דירוג האשראי האחרות, היא גם לא התייחסה באופן פומבי לאירועים בשטחים.

P&S מודאגת

ב-23 באוקטובר 2000, זמן קצר לאחר תחילת האינתיפאדה, הפתיעה P&S את ישראל כשהודיעה כי החליטה להוריד את תחזית דירוג האשראי של ישראל מחיובי ליציב.

עם זאת הדירוג עצמו, A- לחוב במט"ח ו-AA- לחוב במטבע מקומי - לא שונה. P&S נימקה את ההחלטה להוריד את התחזית באירועים הביטחוניים ובאי-ודאות הפוליטית בישראל.

החברה הביעה חשש כי הממשלה החלשה בישראל (ממשלתו של אהוד ברק) תתקשה להעביר בכנסת את תקציב 2001 - ותאמץ מדיניות מקרו-כלכלית מרחיבה.

בינתיים התקיימו בישראל בחירות, הוקמה ממשלה חדשה ויציבה, תקציב 2001 אושר בכנסת, והמצב הביטחוני הורע. כל אלה עדיין לא גרמו ל-P&S לשוב ולהידרש לדירוגה של ישראל.

FITCH מזגזגת

מי שכן שב ומעלה את עניין הדירוג אגב מהלכי זיגזג מפתיעים היא FITCH. ב-23 באוקטובר 2000, כמה שעות לפני ש-P&S הודיעה על הורדת תחזית האשראי של ישראל, הודיעה החברה הבריטית כי החליטה שלא לשנות את דירוג האשראי שלנו לחוב במטבע חיצוני, וכי הוא יישאר A-.

החברה ציינה כי הדירוג יעלה אם ישראל תצמצם את הגירעון התקציבי והחוב הציבורי שלה.

לדעת FITCH, האירועים האלימים הם בבחינת צעד גדול לאחור בפוליטיקה המזרח תיכונית, אך קשה להניח כי יפגעו בכלכלת ישראל.

ב-7 בדצמבר 2000 הודיעה FITCH, שוב, כי החליטה להותיר ללא שינוי את דירוג האשראי של ישראל במט"ח ולמטבע מקומי, חרף האירועים הביטחוניים והקדמת הבחירות. זאת, משום שכלכלת ישראל איתנה, דינמית ומפותחת - ומוסדותיה הכלכליים יציבים.

חלפו 5 חודשים והחברה שינתה את טעמה. ב-21 במאי 2001, לאחר שמטוסי קרב ישראליים הפציצו את הערים הפלשתיניות שכם ורמאללה, הודיעה החברה כי היא שוקלת להוריד את דירוג האשראי הבינלאומי והפנימי של י

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully