וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

האיחוד האירופי העביר חוק המקל על השתלטויות עוינות

דפנה מאור

6.6.2001 / 12:34

יגביל את אפשרותן של חברות לקחת "גלולת רעל"; מטרתו לעודד פעילות מיזוגים ורכישות באירופה

האיחוד האירופי אישר היום חוק המסדיר פעילויות של השתלטות עוינת במדינות האיחוד האירופי. החוק החדש יקל, ככל הנראה, על ביצוען של השתלטויות עוינות, שכן הוא מגביל את יכולתן של חברות לקחת "גלולת רעל" - אמצעי סיכול השתלטות עוינת. המניע להעברת החוק הוא לגרום להתעוררות בשוק המיזוגים והרכישות, ולמשוך יותר משיכות לאירופה.

לאחר דיונים ממושכים ומחלוקת בנוגעי לפרטי החוק, הסכימו נציגי 15 מדינות האיחוד והפרלנט האירופי להגביל את יכולתן של חברות לבצע הגנות "גלולת רעל" כנגד הצעות השתלטות לא ידידותיות עד 2006. כמו כן דורש החוק ממציעי הצעות הרכש, להשוות את מעמדם של כל בעלי המניות, ולספק לעובדי החברות מידע על הצעות רכש בדומה למידע שהם מציעים לבעלי המניות.

גלולת רעל היא אמצעי של חברות למנוע השתלטויות עוינות. בין היתר, יש באפשרותן של חברות למכור נכסי מפתח או למכור מניות לבעלי מניות מקורבים להנהלה שלא מעוניינים בהשתלטות, או הגדלת ההון במטרה לדלל את החזקותיהם של גורמים אחרים.

החוקים החדשים גם ייאלצו את הנהלות החברות להתייעץ בבעלי המניות, בנוגע לכל הצעת רכש לפני שיפעלו לסכל אותה. המתנגדים להצעת החוק טענו שהיא תעודד בליעתן של חברות קטנות על ידי חברות ענק. כמו כן התנגדה ממשלות גרמניה לאפשרות שמשקיעים זרים יוכלו להשתלט על חברות בבעלות ממשלתית. פעילות המיזוגים והרכישות באירופה בשנים האחרונות התעוררה לחיים: יותר מ-11.5 אלף חברות בשווי כולל של 2.7 מיליארד דולר נרכשו בתקופה שבין 1995-2000. אולם פעילות זו היתה קטנה בהרבה מזו שבארה"ב, בה 25,800 חברות נרכשו בשווי כולל של 5 טריליון דולר. נתונים אלה דווחו על ידי סוכנות בלומברג.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully