וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מה אורך חייו של דומיין באינטרנט? טדי שגיא אומר ששנתיים

אילן מוסנאים

7.6.2001 / 20:49

מישהו אחר היה אולי מגיע למסקנה ששוויו של דומיין אינטרנטי, כל דומיין, הוא אפס - כבר לפני הרבה זמן

בעיית הערכות השווי של אתרים וכתובות אינטרנט הינה סיפור מורכב ופיקנטי, והיא מלווה גם בבעיות חשבונאיות של הצגתם בדו"חות הכספיים.

אחד הראשונים בישראל שנאלצו להתמודד עם השאלה הזאת הוא איש העסקים טדי שגיא, שכזכור קבע ביוני 2000 תקדים, אחרי ששילם סכום שיא של 825 אלף דולר עבור הדומיין market.com, באמצעות חברת נ.א.ב ניו אייג' ונצ'רס שבשליטתו.

הדומיין הוצג בספרי החברה כנכס להפחתה. השאלה היא על פני כמה זמן מפחיתים דומיין. שגיא החליט, כנראה בעצה אחת עם רואי החשבון של החברה, להפחית את הדומיין לפי שיטת הקו הישר ולתקופה של שנתיים, וברבעון הנוכחי הפחית 415 אלף שקל בגין ההשקעה.

ההחלטה של שגיא קשורה ככל הנראה בכך שעל בעלי דומיינים לחדש בכל שנתיים את הבעלות בהם, בהשקעה של כ-70 דולר.

אבל האם ההחלטה הזאת עומדת בקנה מידה כלכלי? שכן הפחתה היא הביטוי החשבונאי לירידת הערך הכלכלי של נכסים על פני זמן, ותקופת ההפחתה אמורה לייצג את התקופה שבה הנכס מייצר תועלת כלכלית.

אבל היום, יותר משנה אחרי המפולת הגדולה במניות האינטרנט, האם יש באמת מישהו הסבור שלדומיין, בוודאי שלדומיין שאין מאחוריו אתר פעיל, יש ערך כלכלי? מדוע לא להפחית את כל הנכס כבר עכשיו?

החברה מסרה בדו"חותיה עוד, כי בכוונתה להשתמש בדומיין במסגרת פרויקט השקעה העוסק בשירות מסחר פיננסי (שיאפשר בין היתר רכישה של חוזים עתידיים באינטרנט). בפרויקט זה מעורבת גם קבוצת משקיעים ברשות לידר טק , שהשקיעו בו 600 אלף דולר תמורת 13.6% ממניותיו - עסקה שבוצעה לפי שווי של 3.6 מיליון דולר.

האוריינטציה האינטרנטית של נ.א.ב, שעד אז היתה שלד בורסאי בשם נביגטור, החלה בעקבות גיוס הון פרטי של כ-11 מיליון שהשלימה ביוני 2000. החברה מסרה כי כספי ההקצאה מיועדים בעיקר להשקעות סיד בתחומי המסחר האלקטרוני, השבחת דומיינס ופיתוח אתרי משחק ומינויים.

ואכן, החברה החלה אחרי הגיוס לנצל את המזומנים כשבאוגוסט היא רכשה 50% מהון חברת ישראליין דוט.קום, שפיתחה מערכת מתוחכמת למכירות באינטרנט בשיטת המכרז ההפוך תמורת 500 אלף דולר, והשקיעה 500 אלף דולר בהקמת אתר "DATING" באינטרנט יחד עם חברת MEDIACOM האמריקאית.

ברבעון ה-1 של 2001 לא היו לנ.א.ב שום הכנסות והיא סיימה אותו בהפסד של 2.6 מיליון שקל, כאשר בנוסף להוצאות ההפחתה היא רושמת הוצאות הנהלה וכלליות בסך של 1.1 מיליון שקל והוצאות מו"פ של 826 אלף שקל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully