וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

טבע סירבה לחתום על התחייבות לשמירת קניין רוחני - ולא תקבל תמיכה ממשלתית

הארץ

8.6.2001 / 16:38

בכירים במרכז ההשקעות: "אנחנו מדינת חוק ולא נוותר בנושא השמירה על הקניין הרוחני"

מאת אורה קורן

ועדת הערר של מינהלת מרכז ההשקעות דחתה אתמול את הערר שהגישה חברת טבע , על החלטת מרכז ההשקעות שלא להעניק לחברה תמיכה ממשלתית. בקשתה של טבע נדחתה, מכיוון שהחברה סירבה לחתום על טופס סטנדרטי, הכולל התחייבות לשמירה על זכויות יוצרים - כך נמסר מלשכת שרת התמ"ס, דליה איציק. בכירים במינהלת מרכז ההשקעות הבהירו אתמול כי מדובר בהחלטה עקרונית, וכי טבע לא תוכל לקבל בעתיד תמיכה ממשלתית אם תעמוד בסירובה לחתום על ההתחיבות לשמור על הקניין הרוחני.

"אנחנו מדינת חוק ולא נוותר בנושא השמירה על הקניין הרוחני", אמרו הבכירים במרכז ההשקעות. "אם טבע לא תחתום על התחיבות לשמירת הקניין הרוחני, היא לא תוכל לקבל תמיכה ממשלתית להשקעותיה גם בעתיד", הוסיפו.

טבע הגישה בקשה לתמיכה ממשלתית במסלול הטבות מס, להשקעה בסך 1.5 מיליון דולר בחברת מבט מעבדות, הפועלת באזור התעשייה עטרות שבירושלים. תוכנית ההשקעה עמדה בקריטריונים והבקשה אושרה. עם זאת, מינהלת מרכז ההשקעות סירבה להוציא לטבע כתב אישור על ההטבה, המהווה התחייבות ממשלתית למתן המענק, מכיוון שטבע סירבה לחתום על טופס סטנדרטי לשמירה על קניין רוחני, עליו מתחייבת כל חברה המקבלת תמיכה ממשלתית לחתום.

משרד הסחר האמריקאי מקטלג את כל המדינות הסוחרות עם ארצות הברית ברשימות לפי מידת השמירה על זכויות יוצרים בתחומן. ישראל היא שנייה ברשימה מתוך ארבע מדינות מפירות.

בנוסף, ב-2000 נכנס לתוקף בישראל חוק המאפשר פיתוח תרופות בתקופת הגנת הפטנט שלהן, המנוגד לפרשנות האמריקאית של שמירת זכויות יוצרים בנושא. בתמ"ס אישרו כי מהחוק נהנית בעיקר חברת טבע.

במינהלת מרכז ההשקעות הסכימו ללכת לקראת טבע ולנסח נוסח שונה מהסטנדרטי לשמירת זכויות יוצרים. התייעצויות בין היועצים המשפטיים של טבע לאלה של משרד התמ"ס הניבו נוסח פשרה, ואולם לפני כמה ימים הודיעה טבע כי היא מסרבת לחתום גם עליו.

בשנתיים האחרונות הגבירו ממשלות ישראל את מאמציהן, לשיפור השמירה על הקניין הרוחני בישראל. זאת, בעיקר בתגובה ללחצים אמריקאים, שהגיעו לכדי איומים בסנקציות על יצוא ישראלי לארה"ב.

עד מועד סגירת הגיליון לא התקבלה תגובת טבע לידיעה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully