וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ברן זכתה במכרז להקמת בסיס צבאי אמריקאי בישראל ב-165 מיליון שקל

הארץ

7.6.2001 / 9:42

מאת יורם גביזון

מניית ברן עלתה ב-25% מהשפל בו היתה לפני חודשיים בעקבות הערכות שסיום ההסכם בינה לבין חברת יס לא ימנע מהחברה לעמוד ביעדי הצמיחה והרווח ל-2001. הערכות אלו התבססו על התוצאות הכספיות הטובות של החברה לרבעון הראשון של 2001 ועל ההתקדמות בפרויקט הקמת המפעל החדש של חברת טאואר שיניב 200 מיליון דולר לחברת ברן-מייסנר (46.5%).

סיכויה של חברת ברן לצמוח גם ב-2002 גברו אתמול לאחר שמיזם משותף שבו שותפה ברן בחלקים שווים עם חברת א. אהרנסון וחברת אי.בי סוסה האמריקאית, זכה במכרז של הצבא האמריקאי להקמת פרויקט בינוי בישראל. היקפו של הפרויקט הוא 500 מיליון שקל וביצועו, שיחל בתוך שבועות מספר, יימשך 3 שנים.

הפרויקט יתרום לברן הכנסה שנתית של 55 מיליון שקל, כלומר כ-%4.5 מהמחזור הצפוי ב-2001 שהוא 1.25 מיליארד שקל.

יו"ר ברן, מאיר דור, אמר שההכנסות מהפרויקט לא יוכללו במחזור 2001, בשל תקופת ההתארגנות הנדרשת. וגם משום שלהערכתו, עד סוף 2001 לא יושלם 25% מביצועו של הפרויקט שהוא תנאי מינימום הכרחי לזקיפת תוצאותיו לדו"חות הכספיים.

"קצב זה מתאים לחברה מבחינת הפיתוח הפנימי. קבענו יעד של מיליארד שקל ל-2001 ונעמוד בו - אלא אם נרכוש חברה עד סוף 2001", אמר דור.

לדברי דור, ברן וא. אהרנסון, המשמשת כקבלן הבטון בפרויקט טאואר, שוקלות להתמודד על פרויקטים נוספים.

הוא העריך שחטיבת הבינוי של החברה, שסיפקה לברן 14% מההכנסות ברבעון הראשון של 2001 (34 מיליון שקל), תגדיל את החלק היחסי שלה במחזור הקבוצה. הצמיחה של חטיבת הבינוי תישען על הגידול הצפוי בהשקעות בתשתיות צבאיות ואזרחיות בתחומי המים, התחבורה והכבישים. על בסיס הערכה זו, החליטה ברן להקצות תשומת לב ניהולית רבה יחסית לחטיבה זו, שתציע שירותים על בסיס אחריות כוללת (Turn Key).

חטיבת הבינוי פועלת ב-3 תחומים: פרויקט בינוי לצבא, למשטרה ולשירות בתי הסוהר; ניהול פרויקטים לרכבת ישראל, וניהול פרויקט נמל היובל באשדוד (בחלקים שווים עם פורשי חברת תקן הבורסאית). הפרויקט יימשך 10 שנים והיקפו הוא 500 מיליון דולר. חלקה של החברה המשותפת בו הוא 5%.

תחום הפעילות השלישי של החטיבה הוא ניהול ופיקוח בפרויקטים עבור משרד השיכון ועבור משרד התעשייה והמסחר. ברן זכתה לאחרונה ב-2 ומתוך 3 החוזים שהוציא משרד התמ"ס לניהול ופיקוח על הקמת אזורי תעשייה, שמסורתית היה בשליטתה של חברת מבני תעשייה.

פעילות הבינוי המואצת אמורה לסייע לחטיבת המוליכים למחצה לשמור על צמיחתה של ברן בשנתיים הקרובות. חטיבה זו, באמצעות חברת ברן-מיסנר (46.5%), בונה עבור טאואר את Fab 2, ועשויה לזכות בפרויקט התקנת הציוד בשווי עשרות מיליוני דולרים. דחיפה נוספת לחטיבה זו עשויה לבוא מכיוונו של יצרן מוליכים למחצה, אם זה יחליט להקים בישראל מפעל בהשקעה של 3-2 מיליארד דולר.

פעילות זו עשויה לקזז את הירידה היחסית בחלקה של חטיבת התקשורת שעוסקת בניהול פיקוח והקמה של תשתיות לרשתות הסלולר - מ-59% מהמחזור ב-2000 ל-50% ב-2001.

אחד הגורמים לירידה הוא סיום הסכם ניהול עם חברת יס להתקנות בבית המנוי - הסכם שמסתיים בספטמבר 2001. ברן העריכה בסקירת המנהלים שלוותה לדו"חות הכספיים לרבעון הראשון של 2001, כי הכנסותיה מפעילות זו יגיעו ל-200 מיליון שקל ב-2001. ואולם כעת סבור דור שההערכה היתה שמרנית ושהפרויקט יניב הכנסות של 300 מיליון שקל ב-2001.

להערכת דור, לחברת הלוויין יס אין בשלב זה בעיה קיומית בעקבות עלייה משמעותית במחויבותה של בזק לחברה. למרות זאת, מוסיפה ברן להיפגע ממוסר התשלומים הארצי של חברת הלוויין.

ברן מנסה לשווק את שירותי הניהול של פרויקטים הנדסיים בתעשייה התהליכית לחו"ל, כדי לקזז את ההשפעה של הירידה בהשקעות בתעשייה המקומית. להערכתו, עד סוף השנה ייחתם הסכם לניהול פרויקט בתעשיית הנפט והגז במזרח אירופה. ברן משתפת פעולה עם חברת מרחב שבשליטת יוסי מימן, בהקמת בית זיקוק בטורקמניסטן. פרויקט זה לקראת סיומו ועתה מנסות שתי החברות להתרחב למרכז ולדרום אמריקה בין היתר לפרו, מולדתו של מימן.

פרויקט חדש נוסף של ברן הוא הקמת מגדלי תקשורת שיהיו משותפים לחברות הסלולר המקומיות. ברן ושותפיה לעתיד יספקו לחברות הסלולר שרותי תשתית בתשלום ויחסכו להן את ההשקעות הכבדות הנדרשות לצורך להקמת תשתית נפרדת לכל אחת מהן לקראת שידרוג הרשתות. דור מקווה שבתוך חודש תכריז ברן על צירוף חברת השקעות גדולה כשותף בחברת מגדלים באוויר שהוקמה לצורך ביצוע הפרויקט.

במקביל משקיעה ברן מאמץ להשלים עד סוף 2001 את רכישתה של חברת הנדסה באירופה או בארה"ב שמחזורה עשרות מיליוני דולר.

ברן סיימה את הרבעון הראשון של 2001 ברווח של 19.1 מיליון שקל במחזור של 226 מיליון שקל, וזאת בהשוואה לרווח של 20.7 מיליון שקל במחזור של 209 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2000. ההון העצמי של ברן הוא 173 מיליון שקל ושווי השוק שלה 675 מיליון שקל, לאחר עלייה של 5% במחזור של 4.3 מיליון שקל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully