וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

גיל שוויד: "אי אפשר לדעת מה יהיו ההכנסות של צ'ק פוינט ברבעון השני"

הארץ

7.6.2001 / 10:03

מאת סופי שולמן

בזמן שעובדי צ'ק פוינט מישראל ומחו"ל בילו בסאן סיטי שבדרום אפריקה, על מניית החברה עברו אולי הימים הקשים ביותר שידעה אי פעם. יומיים ברציפות קורסת המניה ומרכזת מחזורי מסחר חריגים בעקבות גל שמועות האופף אותה.

הסנטימנט השלילי סביב מניית צ'ק פוינט החל עם פרסום תוצאותיה הכספיות לרבעון הראשון בסוף אפריל. אמנם החברה עמדה בתחזיות הרווח, אך ההכנסות פיספסו בכמה מיליונים את ציפיות האנליסטים. רק בחודש האחרון איבדה מניית צ'ק פוינט 27%.

אתמול תיקנה מעט מניית צ'ק פוינט והוסיפה לקראת סיום המסחר 5% למחיר של 50 דולר. כעת נסחרת החברה לפי שווי של 10 מיליארד דולר בלבד, כך שקומברס ואמדוקס דחקו אותה למקום השלישי מבין הישראליות.

"אנחנו אף פעם לא עושים ספקולציה על המניה", אומר גיל שוויד, יו"ר ומנכ"ל צ'ק פוינט. "למחזורים הגדולים תורמים לא רק אלה שמוכרים, הרי יש גם הקונים את המניה", הוא מוסיף. באחרונה נראה כי המשקיעים המודאגים מחפשים מידע שישפוך מעט אור על עתידה של צ'ק פוינט ברבעונים הקרובים.

גם האנליסטים לא עוזרים בסקירותיהם, מכיוון שהם מדברים בקולות שונים. עם האנליסטים הפסימיים נמנה ישראל הרננדז, מבנק ההשקעות ליהמן ברדרס, שעידכן שלשום את ההמלצה למניית צ'ק פוינט. הבנק ממליץ ללקוחותיו להמתין ולא לרכוש כעת את המניה, משום שהוא צופה המשך בלחצים שיגררו אותה לרמות הנמוכות אף מהרמה הנוכחית. לחצים אלו צפויים להימשך לפחות עד סוף הרבעון השני, בעוד שלושה שבועות. עד אז תיאלץ לפרסם צ'ק פוינט מידע כלשהו אם תרגיש כי היא אכן עומדת לפספס את התחזיות.

ליהמן ברדרס היה בנק ההשקעות הראשון ש"העז" לפרסם המלצה לא מעודדת במיוחד לצ'ק פוינט, כאשר האנליסט טובי פישביין הוריד את מחיר היעד למניה מ-110 דולר ל-70 דולר - לפני שלושה שבועות.

אתמול גם שוויד עצמו כבר לא נשמע בטוח לגבי העתיד כמו פעם, ודבר זה עשוי לעורר תהיות לגבי הביצועים ברבעון הנוכחי. "השוק שלנו מאוד מעניין כיום מכיוון שהוא ניצב בפני קפיצת מדרגה. עם זאת, התנאים בו לא קלים", הוא אומר. לדבריו, מתחרים רבים נכנסים כעת לשוק של פתרונות עבור רשתות פרטיות וירטואליות (VPN) ותוכנות הפיירוול, וזאת במטרה להגדיל בו את נוכחותם.

"הלקוחות מחליטים להגדיל את ההשקעות שלהם בטכנולוגיות מידע, בהן גם פתרונות אבטחה. מנגד, הם מתעמקים יותר בכל פתרון שמוצע להם", מסביר שוויד. "הבדיקה המקיפה והאיטית גורמת להתארכות משמעותית של תהליך אישור הפרויקט".

מדברי שוויד ניתן להבין כי כיום הרבה יותר קשה לצ'ק פוינט לחתום על עסקות ולכן גם הכנסותיה ברבעון השני של 2001 עשויות להיות נמוכות מהצפוי - שכן חלק מההזמנות יידחו לרבעון הבא. המגמות של התארכות במחזור העסקי והתחרות הגוברת עשויות להביא גם ללחצים להורדת מחירי הפתרונות של צ'ק פוינט. אם כי שוויד אומר כי בינתיים החברה לא רואה צורך בכך.

שוויד עצמו מתקשה להעריך כיום אם תצליח החברה לשמח את משקיעיה כרגיל בסוף הרבעון. "אי אפשר לדעת כיום מה יהיה היקף ההכנסות שלנו ברבעון השני", הוא מודה. ואולם, בשלב זה לא משנה צ'ק פוינט את תחזית הצמיחה של 50%, שניתנה בתחילת השנה.

אתמול הודיע שוויד כי יוותר על תואר נשיא החברה, בו החזיק עד עתה בנוסף לשני תארי הניהול. הנשיא החדש של צ'ק פוינט הוא ג'רי אונגרמן, שכיהן עד כה בתפקיד סגן נשיא בכיר לשיווק ופיתוח טכני בחברה.

נראה כי המינוי הוא סמלי יותר, שכן לא צפויים שינויים בסמכויות של שוויד או אונגרמן. שוויד מציין כי אונגרמן אחראי כיום על כל הקשור בשיווק, מכירות, שירותים טכניים ופיתוח עסקי, ומדווח ישירות לשוויד.

האם במכפיל רווח של 35 צ'ק פוינט זולה?

עמי גינזבורג

מניית צ'ק פוינט איבדה 40% מאז 19 באפריל. המניה, שנסחרה אז במחיר של 80 דולר, נסחרת כעת במחיר של 48 דולר בלבד. המחיר הזה משקף לחברה שווי של קצת יותר מ-11 מיליארד דולר. החולשה במניית צ'ק פוינט ניכרה במיוחד שלשום, לאחר הנפילה החדה, כאשר מול מדד נאסד"ק, שעלה ב-3.6%, היא רשמה דווקא ירידה של 3% - וזאת יממה לאחר שצנחה ב-11%.

צ'ק פוינט היא המניה הסחירה ביותר מבין החברות הישראליות עם מחזור של כמעט 14 מיליון מניות. את המניה מסקרים כיום קרוב ל-30 אנליסטים, אשר מעניקים לה בעיקר המלצות "קנייה" ומחירי יעד שבין 65 דולר ל-165 דולר.

התחזיות שסיפקה הנהלת צ'ק פוינט בתחילת השנה דיברו על צמיחה צפויה של %50 במכירות ב-2001. כלומר, קצב מכירות שנתי של 637 מיליון דולר. האנליסטים שמסקרים את החברה מצפים ממנה להשיג רווח של 1.33 דולרים ב-2001. רווח כזה משקף לצ'ק פוינט מכפיל רווח של 35 על מחיר המניה הנוכחי.

ב-2002 מצפים מצ'ק פוינט להכנסות של 890 מיליון דולר (צמיחה של 40%), ורווח של 1.77 דולרים למניה. לפיכך, מכפיל הרווח של צ'ק פוינט ל-2002 הוא כעת 26.

רמות מכפילים כאלה, לחברה בעלת קצב צמיחה כשל צ'ק פוינט, נחשבו עד לא מכבר לנמוכות עד מגוכחות. אבל הזמנים אחרים, וההאטה בשוק טכנולוגיות המידע גורמת למשקיעים להתייחס גם לצ'ק פוינט בחשדנות. גם מנהלי צ'ק פוינט מודים כי למרות שהם אינם משנים את התחזיות, העמידה בהן נהפכת לאתגר קשה יותר ככל שעובר הזמן.

בינתיים מתקיים קרב סמוי בין האנליסטים השונים, כאשר את המגמה השמרנית יחסית לגבי צ'ק פוינט מוליך בנק ההשקעות ליהמן ברדרס, ואת המגמה "השורית" מוליך גולדמן סאקס. למרות חילוקי הדעות, שניהם מותירים עדיין את המלצות ה"קנייה" שלהם, עם מחירי יעד גבוהים במידה רבה מהמחיר הנוכחי של המניה (אפילו בליהמן "הסולידי", מציבים לצ'ק פוינט מחיר יעד של 70 דולר - 45% מעל למחיר הנוכחי).

כך או כך, המשקיעים בשוק סבורים כנראה שהאנליסטים אופטימיים מדי, ושמכפיל 35 אינו זול עבור צ'ק פוינט. במיוחד בתקופה של חוסר ודאות, ואפשרות שמתחרים קטנים יותר ינסו לנגוס בנתח השוק של צ'ק פוינט, או לכפות עליה תחרות קשה יותר שתיאלץ אותה להפחית מחירים. תחרות כזו, אם אומנם תתפתח, תקשה על צ'ק פוינט לעמוד ביעדי הצמיח

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully