וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

היום מתקיימות הבחירות הכלליות בבריטניה לבית הנבחרים; הסקרים צופים ניצחון מוחץ ללייבור ולטוני בלייר

הארץ

7.6.2001 / 23:33

כלי התקשורת מעריכים כי מפלגת השלטון - הנהנית מיתרון של 20% בסקרים על פני המפלגה השמרנית - תגדיל עוד יותר את הרוב שלה בבית הנבחרים

מאת שירות "הארץ"

היום (חמישי) מתקיימות הבחירות הכלליות בבריטניה לבית הנבחרים. הקלפיות נפתחו בשעה 7 בבוקר (9 לפי שעון ישראל) וייסגרו ב-10 בערב (חצות בישראל). תוצאות הבחירות ייוודעו מחר בבוקר.

הבחירות, שעליהן הכריז ראש הממשלה, טוני בלייר, הן ל-659 המושבים בבית התחתון של הפרלמנט (House of Commons). המפלגה שתנצח ברוב בבחירות תהווה ככל הנראה את מפלגת השלטון היחידה ותקים את הממשלה.

הסקרים בבריטניה חוזים ניצחון מוחץ למפלגת הלייבור בראשות ראש הממשלה, טוני בלייר, וכלי התקשורת מעריכים כי מפלגת השלטון - הנהנית מיתרון של 20% בסקרים על פני המפלגה השמרנית - תגדיל עוד יותר את הרוב שעומד לרשותה בבית הנבחרים. עם זאת, הדבר תלוי גם בשיעור ההצבעה, שצפוי להיות הנמוך ביותר בשנים האחרונות.

על פי הסקרים שהתפרסמו בימים האחרונים הלייבור זוכה בתמיכת כ-47% מהציבור, בעוד השמרנים זוכים בכ-30%, והליברל-דמוקרטים ב-17%. ואולם, בגלל שיטת הבחירות האזוריות, צפוי הפער במספר המושבים בבית הנבחרים להיות גדול בהרבה. מפלגת הלייבור זכתה בבחירות האחרונות ב-43% מכלל קולות המצביעים וקיבלה 418 מתוך 659 המושבים. המפלגה השמרנית הודחה מן השלטון לאחר שזכתה ב-31%, אבל מספר מושביה בפרלמנט היה רק 165.

בבחירות השנה מתמודדות 634 נשים לעומת 685 ב-1997, שמתוכן נבחרו רק 121, והפעם צפוי שמספרן יקטן עוד יותר.

לבד מהמלפגות הלאומניות והסקטוריאליות המתמודדות על 72 מושבים בסקוטלנד, 40 בוולס ו-18 בצפון אירלנד, למפלגות קטנות אחרות סיכוי קטן ביותר להצליח בבחירות. אף על פי כן נרשמו 150 סיעות ו-3,294 מועמדים לבחירות, ביניהם 420 מועמדי "המפלגה העצמאית של הממלכה המאוחדת" המבקשת שבריטניה תפרוש מהאיחוד האירופי, 145 מועמדים ממפלגת הירוקים, כ-300 סוציאליסטים, 35 אנגלים לאומניים ימניים ואחרים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully