וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מגל - צומחת ומרוויחה, אבל לא מוכרת למשקיעים

גתית פנקס

7.6.2001 / 22:19

מנכ"ל החברה: הרישום הכפול יעזור לנו להגדיל נפחי מסחר

חברת מגל מערכות ביטחון היא לא עוד חברת סטארט אפ מבטיחה הפועלת בתחום האינטרנט. מדובר בחברה שהוקמה לפני יותר מ-30 שנה בתוך התעשייה האווירית, ובשנת 1984 הפכה לחברה פרטית בבעלות מירה-מג והתעשייה האווירית. ובכל זאת, החברה כמעט ואינה מוכרת למשקיעים ואף לא לאלה הישראלים - מה שבא לידי ביטוי במחזורי המסחר הנמוכים של המניה, כמו גם בעובדה שאין עליה כלל כיסוי אנליסטי.

שתי הנפקות כבר הספיקה החברה להשלים בבורסת הנאסד"ק - הראשונה ב-1993 (גייסה 9.8 מיליון דולר) והשנייה ב-1997 (בה גייסה 9.4 מיליון דולר), ובשבועיים הקרובים היא אף מקווה להתחיל ולהיסחר בבורסת תל אביב. מגל עוסקת בפיתוח מערכות אבטחה ממוחשבות לאיתור וזיהוי חדירות לא חוקיות, ויש לה מוצרים בתחום ההגנה ההיקפית ואבטחת מתקנים רגישים.

"בכלכלה של שלוש השנים האחרונות כמעט ולא שמעו עלינו, כי אנחנו לא מעניינים את שוק ההון", אומר מנכ"ל החברה, יזהר דקל. "אין לנו מוצר אינטרנטי מבריק והמשקיעים בתקופה האחרונה התעניינו פחות בביצועים פיננסיים", הוא מסביר.

צמיחה של 50% בשנה שעברה

ובאלה למגל בהחלט אין עד כה במה להתבייש. בשנת 2000 הציגה החברה הכנסות שיא של 38.6 מיליון דולר - צמיחה של 21% משנת 1999, ורווח של 2.9 מיליון דולר - צמיחה של 50%. בסוף הרבעון הראשון אף הודיעה החברה על חלוקת דיווידנד לבעלי המניות שלה בשווי של 13 סנט למניה, כלומר - כ-960 אלף דולר. ההכנסות ברבעון הראשון היו של כ-9 מיליון דולר - צמיחה של 15% מהרבעון המקביל והקודם.

דירקטוריון החברה כולל פאנל של אנשים מרשימים, כמו יצחק חופי (ראש המוסד לשעבר) כדירקטור חיצוני, ויעקב אבן עזרא כיו"ר מועצת המנהלים, שהיה בעבר יו"ר התעשייה האווירית. כיום מחזיק הציבור ב-42.3% ממניות החברה, מירה-מג ב-45.4% והתעשייה האווירית ב-12.3%.

לדברי דקל, בתקופה האחרונה, בעקבות הנפילות בשוק, המשקיעים חוזרים למדוד חברות באמצעות ההיסטוריה הפיננסית שלהן, ובמקרה של מגל, הוא מעריך שזו נקודת חוזק. "אנחנו נשארנו בדיוק אותה חברה שהיינו גם בתקופות הגיאות של מניות הטכנולוגיה", הוא אומר, "אבל עכשיו אנחנו גם רואים התעניינות מוגברת של משקיעים. הבעיה שלנו עד כה היתה שאנחנו עוסקים במוצרים בני קיימא עם שוק נתון, ואין לנו אחוזי צמיחה מטאוריים, אולם היום הדברים הללו נחשבים ליתרונות".

ייתכן שב-2001 החברה לא תצמח כלל

עם זאת, נראה כי בשנת 2001 מגל לא תצליח לשחזר את הצמיחה של שנת 2000, שהיתה של 20%. "אם נצליח להציג את המכירות שהצגנו ב-2001 אני אשמח מאוד", אומר דקל, ומזכיר באותה נשימה שהוא טיפוס שמרן. "צורת ההתקדמות שלנו במכירות היא בקפיצות וכלפי מעלה, הנובעת בין השאר מרכישת חברות, פיתוח מוצרים חדשים וחדירה לשווקים חדשים", הוא מסביר.

כך למשל, פרישת הגדר בגבול הצפון שביצעה החברה בשנה שעברה הקפיצה את מכירות שנת 2000 באופן משמעותי. "אנחנו פחות רגישים למשברים כלכליים", אומר דקל, "מה שיותר משפיע עלינו זה משבר בטחוני מדיני. לכן, עד כמה שזה נשמע נורא, אנחנו 'נהנים' ממשברים מסוג זה, שכן אז אנחנו נכנסים לתמונה עם פתרונות האבטחה שלנו". עם זאת, אם יהיה משבר כלכלי דרמטי שיחתוך את תקציבי הממשלות והגופים המוסדיים הגדולים, מובן שגם מגל תיפגע.

מגל היא חברה הדוגלת בגידול באמצעות רכישת חברות, לרוב במזומן. בעת ההנפקה הראשונה רכשה מגל את חברת סטלר (Stellar) האמריקאית מקליפורניה, שהציגה מוצר הגנה היקפי שהיה זול ומכר. אולם הדבר המרכזי היה השוק שהיא הביאה עימה, והיא הוסיפה למכירות מגל בארה"ב כ-3-5 מיליון דולר. בהנפקה השנייה של מגל היא רכשה את חברת סנסטר הקנדית, שהיתה לדברי דקל המובילה בעולם בתחום מערכות ההגנה התת קרקעיות.

Daimler-Benz לא ידעה על קיום החברה הבת שלה

מגל חיברה את שתי החברות ליחידה אחת הממוקמת בקנדה, מה שסייע לה לחסוך בעלויות. לאחר מכן רכשה מגל את חברת PPI - Perimeter Products Inc, שהיתה מתחרתה של סנסטר בתחום אבטחת הגדרות. "המו"מ לרכישת חברת סנסטר הוא מעניין ביותר", אומר דקל.

"את החברה רכשנו מ-Daimler-Benz הקנדית, וזו היתה יוזמה שלנו. באנו למנהלי החברה, אבל הם בכלל לא ידעו על קיומה של יחידת האבטחה ההיקפית שלהם. מרגע שהבענו התעניינות, הם רצו להוציא את מכירת החברה הבת למכרז, תהליך שעלה להם מאות אלפי דולרים. בסופו של דבר הם ראו שזה לא עובד, ואנחנו רכשנו את החברה ללא מכרז ובמחיר הראשוני שהצענו להם".

הרכישות שביצעה מגל באיזור ארה"ב הובילו לכך שמכירותיה מאיזור גיאוגרפי זה בשנת 2000 היו 27.7%, אולם המכירות מישראל היו גבוהות יותר והסתכמו ב-34%. בשנת 1999 המכירות מארה"ב היו גבוהות יותר מאלו של ישראל (32% ו-26%, בהתאמה).

מגל מעוניינת לרכוש חברות נוספות

"אנחנו מתכוונים להמשיך ולגדול באמצעות גידול חיצוני", אומר דקל, "ולמעשה יש כבר מספר חברות שנמצאות כעת על הפרק". בתקופה האחרונה מגל מתמקדת במיוחד בביצוע פרויקטים כוללים כקבלנית ראשית, כלומר זו שאחראית גם על מערכות האבטחה שבהן היא מתמחה, אולם גם על פעילויות שאינן שייכות לה, כמו למשל: התקנת מצלמות, התקנת מערכות האבטחה, מסכי ברקו וכן הלאה. לדבריו, צורת הרכישה המועדפת עליו היא מזומן בשילוב עם אבני דרך לקבלת תשלומים נוספים.

"הרכישות שנבצע הן של חברות שיכולות להיות אינטגרטוריות או מקימות פרויקטים", אומר דקל. במגל גאים במיוחד בפרויקט שביצעו בהודו, בו הם שימשו כקבלן ראשי. "הלקוח רוצה שגם האחריות וגם הביצוע יהיו על גוף שלישי אחד, ואנחנו נותנים לו פתרון לכך", הוא מסביר.

הפעילות החדשה של החברה, הכוללת למשל את ההודעה של החברה מאמש על כניסה לשטח חדש בתחום האבטחה - שירותי אבטחה באמצעות מערכות וידיאו, אינה כרוכה בהחלפת הפעילות ה"מסורתית" של החברה. הדבר בא לידי ביטוי גם ברצונה של החברה לשכור עובדים נוספים.

"כיום יש לנו כ-200 עובדים, ומתוכם 100 בישראל. לא רק שאנחנו לא מפטרים עובדים, אנחנו אפילו מחפשים לשכור חדשים, אם כי בזהירו

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully