וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הבחירות בבריטניה: בלייר ניצח את השמרנים בבריטניה, אך מפלגתו נחלשה

ארנה קזין

6.5.2005 / 9:02

לפי תוצאות חלקיות זכתה מפלגת הלייבור ב-340 מושבים בפרלמנט, השמרנים - ב-172 והליברל - דמוקרטים - ב-54מאת ארנה קזין וסוכנויות הידיעותראש ממשלת בריטניה, טוני בלייר, ימשיך לתקופת כהונה שלישית ברציפות, אך כוחה הפרלמנטרי של מפלגת הלייבור בראשותו נחלש, כך לפי תוצאות ספירת קולות חלקית שפורסמו הבוקר (שישי). לפי התוצאות, זכתה מפלגת הלייבור ב-340 מוך 646 מושבי הפרלמנט.מפלגת השמרנים זכתה ב-170 מושבים והמפלגה הליברל - דמוקרטית - ב-54. התוצאות מבטיחות ללייבור רוב של כ-60 עד 80 מושבים בפרלמנט, בעוד שלפני הבחירות עמד הרוב שלה על 161 מושבים.בלייר הודה לתומכיו, אך הכיר בהיחלשות מפלגתו. "זה ברור כי העם הבריטי רצה בממשלת לייבור, אם כי מוחלשת", אמר בלייר, "אנו פותחים בתקופת כהונה שלישית".מנהיג השמרנים, מייקל הווארד, בירך את בלייר על ניצחונו והביע שביעות רצון מחלוקת המושבים המסתמנת בפרלמנט. "אני מברך את בלייר על הניצחון", אמר הווארד, "הבחירות האלה מסמנות התקדמות אמיתית לקראת התאוששות, ומטרתנו היא להשלים התאוששות זו".לפי המדגם: 37% הצביעו ללייבורקלפיות מדגם שפורסמו אתמול הראו ניצחון למפלגת הלייבור בבחירות בבריטניה. לפי תוצאות המדגם צברו הלייבור 37% מהקולות, לעומת 33% לשמרנים ו-22% לליברל דמוקרטים. בכך הצליחה מפלגת הלייבור לשמר את כוחה. טוני בלייר ימשיך לקדנציה שלישית בראשות הממשלה, למרות ירידה של כ-4% בכוחה של מפלגתו, לעומת הבחירות הקודמות.אתמול, יום הבחירות בבריטניה, מזג האוויר היה נאה בדרך כלל. לא ירד יותר מדי גשם, והאזרחים יכלו להגיע לקלפיות באין מפרע. בווסט האמסטד, למשל, שכונה שקטה ונעימה בצפון לונדון, הספרייה העירונית הפינתית הקטנה שברחוב הראשי הוסבה לקלפי.במשך רוב שעות היום עמדה הספריה ריקה. בשעות אחרי הצהריים, אחרי העבודה, התושבים התחילו לזרום אל הקלפי, הצביעו בזריזות, והמשיכו בדרכם הביתה. אבל חוץ מהתנועה הזאת של הבוחרים, לא היה אתמול ברחוב הראשי של וסט האמפסטד שום סימן לעובדה שמתקיימות במקום בחירות. הפיצריה שמול הספריה נראתה תוססת ומעניינת הרבה יותר מהקלפי. לא נראו כרזות בחירות ברחוב, לא היו פעילים של מפלגות שמנסים לשכנע בוחרים ברגע האחרון. אולי זה משום שהקמפיין נגמר ערב הבחירות והכל מקיימים כאן את החוקים בסדר ובהגינות מופתיים, ואולי זה משום שזהו אזור מובהק של בוחרי לייבור, כך שהמתח אינו רב.מערכת הבחירות בבריטניה שונה ממערכות הבחירות בארה"ב ובישראל במובנים מהותיים: היא "חילונית" יותר במובהק, כלומר עוסקת ברובה בעניינים אזרחיים, ועניינית יותר. לא היתה כאן אווירה של התלהמות ערב בחירות, אף על פי שהתוצאות כלל לא היו ידועות מראש.הדיון שהתקיים כאן בשבועיים האחרונים בענייני פנים כמו בריאות וחינוך היה רציני ומעמיק מכל מה שרגילים לו בארה"ב ובישראל.העיתונות נקטה עמדההעיתונות, מצדה, שלחה אתמול ברגע האחרון קריאות לבוחרים: כל עיתון והמפלגה המועדפת עליו. אבל רק "דיילי טלגרף", עיתון שמרני במוצהר, תמך בלי כחל וסרק במפלגה שלו. האחרים נאלצו להסביר בדרכים מפותלות למה בכל זאת, למרות הכל, ובהנחה שכך וכך יהיה - צריך להצביע ללייבור או לליברל דמוקרטים.
"גרדיאן" אפילו הרחיק לכת, וקרא לבוחרים להצטלם בקלפי עם אטב כביסה שסותם את האף, כדי להעביר כך את המסר שהבחירה בבלייר נעשית תוך מחאה.קולותיהם של כששה מיליוני בריטים כבר נשלחו למחוזות הבחירה במשך השבוע בדואר. זהו תיקון טכני שהוכנס בראשונה השנה כדי להבטיח ששיעור ההשתתפות בבחירות לא יהיה נמוך כפי שהיה בבחירות הקודמות )%59


השיעור נמוך אי פעם(. בראשונה כל בריטי היה רשאי להצביע בדואר בלי סיבה מיוחדת. בתוך כך, חזרה והידהדה אתמול בעיתונות קריאה נוספת לבריטים: הצטרפו לתנועה למען שינוי שיטת הבחירות. נראה כי אי אפשר למצוא היום בבריטניה אדם אחד שיגן על השיטה האנכרוניסטית הנהוגה כיום ויצדיק אותה. מערכת הבחירות הנוכחית היא כנראה נקודת ציון בהקשר הזה. קשה להניח שהקולות למען רפורמה בבחירות יושתקו כאן עוד זמן רב.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully