וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מחצית מחברי ההנהלה צפויים להתחלף במינהל מקרקעי ישראל

הארץ

8.6.2001 / 10:07

מנהל מחוז צפון במינהל מקרקעי ישראל, אבנר רובינשטיין, עומד לסיים את תפקידו לאחר יותר מעשור. המנהל האהוד על העובדים התבקש על ידי שר התשתיות, אביגדור ליברמן, לפרוש. מנהל המינהל, שלמה בן אליהו, הציע לו בתמורה לקבל לידיו את מחוז תל אביב. בקשתו של ליברמן נבעה, בין היתר, מכך שרובינשטיין סירב "להתגמש" ולזרז הליכי אישורים בצפון. ליברמן דרש ממנהל המחוז להפשיר היתרים בביקורו הקודם במחוז, ואולם רובינשטיין לא זירז את ההליכים - ולליברמן זה הספיק.

הציפייה לתזוזות של מנהלי המחוזות קשה לעיכול לעובדי המינהל, ונראה כי הם עומדים בפתחה של מהפכה אמיתית בכל הנוגע לכוח האדם הבכיר בארגון. המנהל הנכנס, שלמה בן אליהו, בחסות השר ליברמן, מתכנן להחליף חלק גדול מהמנהלים וראשי האגפים. עובדים רבים - במיוחד בכירים - חשים אי נוחות לנוכח חוסר הידיעה אם תוכניות המינהל מתייחסות גם אליהם. ועד העובדים, שאינו אוהב את השינויים, כבר שלח מכתב שבו איים בסכסוך עבודה.

עוזר המנכ"ל, יוסי כמיסה, מינוי של אביגדור ליברמן, כבר הספיק בראיון ל"הארץ" לחוות את דעתו על עובדי המינהל, ולקבוע כי מדובר ב"אנשים מושחתים הנוסעים בג'יפים וגרים בבתים פרטיים מפוארים". בן אליהו הזדרז לפטרו, ונראה שהמהומה במינהל לא עומדת להסתיים.

חברי הוועד טוענים כי המינויים במינהל פוליטיים - ולא ענייניים. בסביבת המנכ"ל טוענים שמדובר בשינויים חיוניים, שנועדו לנער את המינהל ולקדמו בסוגיות החשובות באמת. בכל מקרה, ברור שהמינהל כבר נמצא בעיצומה של רעידת אדמה, כשחלק גדול מבכיריו מועמדים לשינוי משבצת - או כבר בדרך החוצה מהמינהל.

מי עוד נמצא בתוכניות ההחלפה? מתוך ששת המחוזות של מינהל מקרקעי ישראל רק מנהלת מחוז חיפה, לאה שטיינמיץ, יכולה לחוש נינוחה, מכיוון שהשינויים אינם נוגעים אליה. מנהל מחוז דרום, גבי וייסמן, הוזכר כמחליפו האפשרי של רובינשטיין - וכך תתפנה גם משרת מנהל מחוז דרום. מנהל מחוז תל אביב, ירון ביבי, קיבל הצעה להשתלב בהנהלה הראשית - וכך יתפנה כסאו עבור רובינשטיין.

מנהל מחוז ירושלים, מיכה טילקין, אמור לפרוש בחודשים הקרובים. המועמדת לרשת את מקומו היא אפרת שטראוס, המשמשת כיום ראש האגף החקלאי במינהל, לאחר שהחליפה באחרונה את דרור קריספין, שפרש לגמלאות. על מחוז המרכז מתנהל בימים אלה מכרז, שתוצאותיו יתבררו בקרוב. מדובר במכרז פתוח שבו יכול להיבחר מנהל אגף שאינו איש המינהל. וזה עוד לא הסוף: שניים מראשי האגפים הבכירים ביותר, משה אדרי מאגף שיווק וכלכלה ודן סתיו מאגף תכנון, הודיעו באחרונה על עזיבתם. את אדרי מועמד להחליף ביבי ממחוז תל אביב. גם היועץ המשפטי, אבישי ספיר, פרש בחודשים האחרונים.

בכירים במינהל משוכנעים כי הגל עדיין לא חלף, וכי יהיו מפוטרים או מתפטרים נוספים. בסך הכל כוללת הנהלת המינהל 10 חברים, ולפי הערכות, כמחציתם עשויים לשנות את מעמדם. חלק מהעזיבות, כאמור, יזומות על ידי העובדים הבכירים. מגמה זו נובעת, בין היתר, מסגנון הניהול החדש שהביא בן אליהו, שייתכן כי אינו מתאים לכל הבכירים, שחלקם מאיישים את תפקידם כבר שנים רבות. הצעדים שנקט בן אליהו החלישו בפועל את מעמדם ואת יכולת ההשפעה שלהם. כך לדוגמה, הוא ביטל כמעט לחלוטין את ישיבות ההנהלה ועבר לאישור החלטות בצוותים מצומצמים המורכבים מהאנשים הרלוונטיים.

עם כניסתו לתפקיד ביקש בן אליהו מהבכירים להכין עבורו דיווחים על מצב האגפים. בנוגע לחלק מחוות הדעת שקיבל, הוא הביע מורת רוח. בנוסף, דרש בן אליהו מהבכירים להודיע מראש על כל סוגיה שבכוונתם להעלות בישיבות - על מנת לקבל את אישורו. דרישה אחרת, שבוודאי פגעה בכמה עובדים, היתה להודיע לו מתי עובד בכיר מתכוון שלא להגיע למשרד. בן אליהו גם הביע מורת רוח משעות העבודה המועטות של חלק מהעובדים.

ועד העובדים כבר מיהר להודיע כי הוא צועד לכיוון של סכסוך עבודה והשבתה - צעד שיפגע בעיקר בציבור האזרחים. בן אליהו, שמבין שאם לא יצליח להגיע ליחסים סבירים עם הוועד, התוכניות הגדולות שלו עלולות לרדת לטמיון - נפגש עמו בימים האחרונים.

ואולם מקורות אחרים טוענים כי הוועד חייב להבין שהצעדים יועילו גם לעובדי המינהל, וכי עובדים - בכירים או זוטרים - שאין בהם תועלת, מזיקים גם ליתר העובדים. אותם מקורות מזכירים גם כי כשבן אליהו שימש מנכ"ל משרד השיכון הוא לא ביצע כלל שינויים פרסונליים, ומכאן שהחלטותיו במינהל התקבלו מתוך צורך אמיתי וסיבות ענייניות.

כנגד כך מנופפים במינהל במינויים החדשים לצידו של בן אליהו. מינויים של מקורבים, בעיקר עוזרים, הם מקובלים. אבל במינהל מצביעים על שניים: הראשון היה כמיסה, והשני הוא יאיר מעיין, שכבר זכה במינהל לכינוי מנכ"ל העל. זאת, מכיוון שהוא מינוי של ליברמן ומשום שלדעת חלק מאנשי המינהל, הוא שומר בפועל על האינטרסים של השר. המינוי הרשמי שלו הוא עוזר המנכ"ל.

עוד לפני שנכנס לתפקידו, אמר בן אליהו כי בכוונתו לבצע שינויים לא מעטים במינהל. חלקם כבר מצאו את ביטוים בהחלטות שהתקבלו, כמו למשל הגדלת הסמכויות של המחוזות על חשבון ההנהלה הראשית.

כדי לבצע את כל התוכניות יצטרך בן אליהו להמשיך בסבב המינויים, כך שאפשר להניח כי סבב המינויים והפיטורים במינהל עדיין לא הגיע לקצו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully