וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מאיר שביט קיבל דמי ייעוץ במשפט לה-נסיונל

הארץ

11.6.2001 / 22:54

משפטו של הממונה על שוק ההון לשעבר /הארץ

מאת צבי הראל

מאיר שביט, הממונה לשעבר על שוק ההון, ביטוח וחיסכון באוצר, בתקופת ניהולה של חברת לה-נסיונל במחצית הראשונה של שנות ה-90 העיד באחרונה כעד הגנה במשפטם של בכירי החברה, וקיבל שכר כדי לייעץ להגנה בתחום הסוגיות הביטוחיות המועלות במשפט. פרטים אלה התבררו בעת חקירתו של שביט על דוכן העדים בבית המשפט המחוזי בחיפה, שבו מתברר משפטם של שלושת הנאשמים בתיק: מנכ"ל החברה, משה פרג, המשנה למנכ"ל החברה, מיכאל רוזנבלט, וחברת נגה לביטוח (לשעבר חברת לה-נסיונל). שלושת הנאשמים מיוצגים על ידי עו"ד יעקב ויינרוט.

התביעה טוענת בכתב האישום כי הנאשמים גרמו לרישומים כוזבים הנוגעים לעסקות הקיבוצים (ב-1992-1995), ניפחו באופן מלאכותי את היקף עסקי ביטוחי החיים, ורימו בכך את מבטחי המשנה בחו"ל ואת ציבור המשקיעים של החברה. לטענת התביעה, נרשמו בספרי החשבונות של החברה פרמיות כוזבות בסכום כולל של 712 מיליון שקל.

משפטם של פרג, רוזנבלט והחברה מצוי בסוף שלב ההגנה. שביט נחקר בחקירה נגדית על ידי התביעה והעיד, בין היתר, על הפרקטיקה הנהוגה בשוק הביטוח למכירת ביטוחי חיים לקבוצות גדולות. לדבריו, "בגדול, אין כל הבדל מהותי בין קיבוץ לבין מבוטח גדול אחר".

שביט הוסיף, שהרישום החשבונאי בחברה והדו"חות הכספיים עמדו בדרישות התקנות. ביחס למבטחי המשנה העיד שביט, כי היו להם מקורות מידע רבים, וכי מבטח משנה הטוען שלא ידע משהו על שוק הביטוח או על מבטח כלשהו, "מיתמם או שפעל כדי לא לדעת". בתשובה לשאלת התובעת, עו"ד אביה אלף, השיב שביט כי לא נכון להגיד שהוא קיבל שכר עבור העדות. "קיבלתי שכר עבור ייעוץ שנתתי למשרד ויינרוט בעניינים הקשורים לתביעה הזאת", אמר.

התובעת העירה לשביט, כי מה שמפריע לה הוא שהוא קרא את התשקיפים של החברה בשעה ששימש בתפקידו הציבורי כמפקח על הביטוח. שביט אישר את הדברים והוסיף, שלפני שידע שהוא יעיד כעד הגנה מטעם הנאשם, נתבקש על ידי משרד ויינרוט לבוא ולייעץ לו. "במסגרת זו קראתי תשקיפים ואף הראו לי מסמכים וריעננו את זכרוני. על השעות שהשקעתי במסגרת הייעוץ אני אף מקבל שכר (...) אני לא מקבל כסף על העדות. אני מקבל כסף על מכלול של ייעוץ", העיד שביט.

תוך כדי חקירתו הנגדית של שביט העיר השופט גינת: "אין מחלוקת שהעד מופיע בתור עד מטעם ההגנה, ושהוא בדרך זו או אחרת קיבל, או יקבל, שכר בגין הכנת עדותו".

המפקח של פרשת הסנה, פרשת לה-נסיונל וקרטל הביטוח

מאת סמי פרץ

בעיני רבים מאנשי ענף הביטוח בישראל היה מאיר שביט המפקח על הביטוח המקצועי והמוצלח מכולם. מה שהקנה לו את המוניטין היה הרקע האישי: הוא היחיד מבין המפקחים שהגיע מתוך הענף, לאחר ששימש כמה שנים חשב של חברת אררט, ולכן כל הוראה שיצאה מלשכתו נתפשה כמקצועית טהורה. גם סגנונו האישי והחברי סייע לו לנווט בקלות בענף. עם זאת, בתקופתו של שביט, ששימש ממונה על שוק ההון, הביטוח והחיסכון במחצית הראשונה של שנות ה-90, התפוצצו כמה מהפרשות הסוערות ביותר שידע הענף: קריסת הסנה, חשיפת קרטל חברות הביטוח והתמוטטות לה-נסיונל. שביט גם חתום על הסדר הפנסיה שנחתם ב-1995 ואשר קנה לו מאז מתנגדים רבים.

שביט הוא שהחליט למנות מנהל מורשה לחברת הסנה, לאחר הסתבכותה בעסקות ביטוח משנה בחו"ל, שהסבו לה הפסדים כבדים. יחד עם מאיר שני, שהיה מנכ"ל הסנה, רקח תוכנית הסדר שנועדה למנוע פגיעה במבוטחים. את המטרה הזו הם השיגו, אבל עד היום מתווכחים בענף אם הקריסה אכן היתה בלתי נמנעת. יש הסבורים כי שביט לא מיצה את האפשרות להפעיל את החברה כעסק חי. החברות מגדל וכלל ביטוח רכשו את תיק הביטוח של הסנה והנציחו בכך את מעמדן כשתי החברות המובילות בענף. תיק ביטוח החיים של הסנה, שהוגדר בזמנו כתעלומה גדולה, התברר כעבור שנים כתיק יציב, רווחי ואיכותי.

בעוד שורשי פרשת הסנה נטועים עמוק בשנות ה-70 וה-80, טרם הגעתו של שביט למשרד האוצר, הרי פרשת לה נסיונל נולדה כולה בעת שכיהן כמפקח על הביטוח. בפרשה זו נחשף כשל פיקוחי כולל, שבו היו מעורבים דירקטוריון לה נסיונל בראשות בר כוכבא בן גרא, משרד רואי החשבון סומך חייקין, החתום על הדו"חות הכספיים של החברה בשנים 92'-95', והפיקוח על הביטוח.

אף אחד מהגורמים לא הצליח למנוע את התנפחות הבועה של לה נסיונל. בסופו של דבר עצרו שביט ורואי החשבון את הדהירה המטורפת והפיקטיווית של לה נסיונל, אבל היה זה רק לאחר שהחברה הצליחה, במשך שלוש שנים, להונות את מבטחי משנה וציבור המשקיעים בבורסה. פרשת לה נסיונל רחוקה מסיומה. משפטו של המנכ"ל לשעבר משה פרג עדיין מתנהל, ונגד שלושה דירקטורים לשעבר בחברה (יוסי חכמי, חיים בן שחר ובן גרא) יש כוונה להגיש כתבי אישום.

פרשת קרטל הביטוח, שאותה הוביל הממונה על ההגבלים העסקיים דאז יורם טורבוביץ, חשפה את הענף במערומיו וגרמה לו פגיעה תדמיתית קשה. כמה ממנהלי חברות הביטוח טענו בחקירתם כי התעריפים האחידים שהציגו למבוטחים אושרו בידי המפקח על הביטוח - מאיר שביט.

לאחר פרישתו ממשרד האוצר החליט שביט להוריד פרופיל ולא לשמש בתפקידים ביצועיים, אלא להסתפק בייעוץ כלכלי, הכנת חוות דעת כלכליות וכהונה בדירקטוריונים של חברות. שנות ה-90 בענף הביטוח מזכירות במידה מסוימת את שנות ה-80 במערכת הבנקאות. בעשור האחרון עבר ענף הביטוח זעזועים קשים, שהגבירו את הצורך בהסדרה, בקרה ופיקוח. בשנות ה-80 התמוטט בנק צפון אמריקה והתפוצץ סיפור ויסות המניות הבנקאיות. בעקבות הכשלים האלה חל שיפור ניכר בהסדרה ובפיקוח על מערכת הבנקאות, ויש שיאמרו כי הענף מפוקח כיום בצורה מחמירה וקיצונית. התוצאה של ההסדרה היא כי לפחות לא התמוטט אף בנק ב-15 השנים האחרונות. בענף הביטוח לעומת זאת התמוטטו חברות, נחשף הקרטל ועדיין יש תחושה כי מדובר בענף הרחוק מאוד ממצב של סדר אופטימלי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully