וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מסימני ההאטה באירופה: התפוקה התעשייתית בגרמניה נפלה בשיעור גבוה מהצפוי באפריל

יהודה שויצר

10.6.2001 / 9:59

התפוקה התעשייתית בכלכלה הגדולה באירופה נפלה ב-0.9% בחודש אפריל; גובר הלחץ על הבנק המרכזי של אירופה להוריד את הריבית

אין זה סוד שכלכלות אירופה סובלות כבר תקופה ארוכה מהאטה כלכלית, אך נתונים שפורסמו מראים עד כמה התמונה קשה. היום פורסם כי התפוקה התעשייתית בגרמניה נפלה בחודש אפריל בשיעור חד מהצפוי. התפוקה התעשייתית בכלכלה הגדולה באירופה נפלה ב-0.9% בחודש אפריל, ביחס לחודש מארס.

הנתונים הקשים הפתיעו לא מעט אנליסטים שהעריכו כי התפוקה התעשייתית תעלה ב-0.1%, במיוחד לנוכח הצניחה של 2.8% בתפוקה שנרשמה בחודש מארס.

נתון זה מצטרף לשורה ארוכה של נתונים קשים מגרמניה. לאחרונה פורסם כי מדד הביטחון העסקי בגרמניה נפל באפריל לרמה הנמוכה ביותר מזה שנתיים. המדד נפל ל-92.5 באפריל לעומת 93.9 במארס. היתה זו נפילה חדה מהצפוי, והעשירית במספר ב-11 החודשים האחרונים.

התמונה הניבטת מהנתונים היא עגומה למדי. רבים מעריכים כעת כי הכלכלה הגרמנית עומדת להראות את שיעור הצמיחה הנמוך ביותר מבין 12 מדינות גוש היורו בשנת 2001. הצמיחה בגרמניה צפויה להיות 2.2% השנה, לעומת 2.8% בגוש היורו. ברבעון הראשון צמחה כלכלת גרמניה ב-0.5% לעומת הרבעון הקודם, וב-0.2% בחישוב שנתי.

הביטחון העסקי בשפל, ההזמנות מבתי חרושת נפלו, האבטלה עולה, וכעת גם התפוקה התעשייתית יורדת. חולשה זו של הכלכלה הגרמנית תפעיל לחץ כבד במיוחד על קובעי המדיניות של הבנק המרכזי של אירופה להוריד את הריבית, למרות סכנת האינפלציה, על מנת לעודד את הצמיחה בגוש היורו.

הבנק המרכזי של אירופה לא תרם במיוחד לעידוד הצמיחה עם הורדת הריבית ההססנית של רבע אחוז שביצע ב-10 במאי. לאחר שהזהיר חזור ושוב מפני סכנת האינפלציה בגוש היורו, הוריד הבנק את הריבית לראשונה מזה שנתיים, לרמה של 4.5%.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully