וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לאן הולך הדולר?

ליאור כגן

11.6.2001 / 20:48

רגיעה במצב הבטחוני תוריד את הדולר ל-4.13 שקלים

הסוחרים בבנקים ובבתי ההשקעות הגדולים כבר מתורגלים. פעם בכמה זמן מתרחש פיגוע, או אירוע בטחוני יוצא דופן, שגורר התעניינות של המשקיעים הזרים, דבר שגורם להזרמת ביקושים גם מגופים ומשקיעים מקומיים, ולעלייה בדולר, ושוב מסתבר שזוהי עלייה זמנית בלבד.

השבוע הגיבו המשקיעים לפיגוע המחריד שהתרחש ביום שישי שעבר באזור הדולפינריום. ביום ראשון היה נראה כי התגובה קלה בלבד, כאשר הדולר נסחר במסגרת האופציות ברמה של 4.15 שקלים בלבד. אולם, יום ראשון הוא יום מנוחה בחו"ל, וכבר ביום שני הגיבו המשקיעים הזרים לתמונות הזוועה שראו ברשתות הטלוויזיה, והדולר קפץ ל-4.17 שקלים.

ושוב אותו סיפור. הדולר גבוה, והחברות היצואניות, שברשותן מלאי גדול מאוד של דולרים, מוכרות דולרים, ותוך יום יומיים הדולר חוזר להיסחר ברמות של 4.15 שקלים. הסוחרים התרגלו שכל עלייה בדולר היא זמנית, והם מנצלים זאת לגריפת רווחים.

בסקירות השבועיות של הגופים הכלכליים מציינים כולם, כי האירועים הבטחוניים ימשיכו לקבוע את הכיוון של הדולר, ואת התנודתיות בו. להערכתם, הדולר יכול לעלות שוב לרמה של 4.17 שקלים במידה שתהיה הסלמה בטחונית. אולם, במצב של רגיעה יחסית, הוא יחזור להיסחר ברמות נמוכות יותר של 4.13 שקלים.

להערכתם, התחזקות השקל בשבוע הבא תתרחש על רקע המרות אמצע החודש של החברות היצואניות, שממירות דולרים לצורך תשלומי המע"מ. אולם, מספר חברות כבר המירו דולרים בשערים הגבוהים של הדולר במהלך השבוע הנוכחי. גורם נוסף שתומך בשקל הוא פער הריביות הגבוה בין ישראל לארה"ב שעומד כיום על 3%.

בשבוע הבא אמורים לבוא לידי סיום העיצומים בבנק ישראל, ותיתכן בעקבות זאת הפחתת ריבית נוספת במהלך החודש. לפי הערכות, קליין לא יוריד את הריבית ביותר מ-0.3%-0.2%, ולהפחתה כזו לא תהיה השפעה על המסחר בשקל-דולר. ביום שישי הבא יתפרסם מדד המחירים לצרכן, שלפי הערכות יעלה בשיעור של כ-0.5%, וגם מכיוון זה לא צפויה השפעה על המסחר.

יש לשים לב להתקרבות סל המטבעות לגבול התחתון של רצועת הניוד. כיום נמצא הסל במרחק של 1.2% מהגבול התחתון, והמשך התחזקות השקל מול המטבעות שבסל יגרום בסופו של דבר להתערבות בנק ישראל במסחר במט"ח, דבר שלא נעשה זה שנים.

קליין מתנגד בנחרצות להתערבות בנק ישראל במסחר במט"ח, ולא מן הנמנע שהמחלוקת בינו לבין משרד האוצר תשוב לכותרות העיתונים עם המשך הירידה בשער סל המטבעות. בכל מקרה, הדולר יכול לרדת כיום (בהנחה שיתר המטבעות יישארו ללא שינוי) עד לרמה של 4.08 שקלים, מה שיגרום להזרמת ביקושים במידה והדולר יתקרב לרמות אלו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully