וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מנורה: "ברבעון השני הרווחיות של בזק תיפול ב-50%"

הרצל לקס

17.5.2005 / 11:27

במנורה חוששים מהמשך השחיקה בהכנסות מתקשורת קווית ומהקשיים העומדים בפני החברות הבנות. מורידים המלצתם לבזק ל"החזק"

שבוע לאחר ההשלמה המוצלחת של המכרז להפרטת בזק והעברת השליטה בחברה לידי קבוצת אייפקס-סבן, יוצא בית ההשקעות מנורה גאון בהורדת המלצה למניית בזק מ"קנייה" ל"החזק", ומותיר את מחיר היעד שלו למניה בעינו, על 5.9 שקלים. במנורה גאון מסכימים כי בבזק קיים פוטנציאל התייעלות גדול מאוד, בייחוד לאחר המעבר לידיים פרטיות, אבל מעריכים כי ברבעונים הקרובים יסבלו בזק ובנותיה מירידה ברווחיות.

בזק דיווחה ברבעון הראשון על רווח של 280 מיליון שקל, אולם ההכנסות מהמגזר העיקרי שלה, תקשורת קווית נייחת, המשיכו להישחק. גם התוצאות הטובות של פלאפון, שעברה לבעלות מלאה של בזק באוגוסט שעבר, לא צפויות לחזור על עצמן בשל ההשפעה של הפחתת הקישוריות, שברבעון השני כבר תבוא לידי ביטוי מלא בתוצאותיה. בזק בינלאומי צפויה גם היא לשנה קשה עקב התחרתיות הרבה בשוק בה היא פועלת, שכבר ניכרה בדו"חות הרבעון שלה, וגם YES לא צפויה לרשום רווח תפעולי לפני 2006 במקרה הטוב. כל אלו מביאים את מנורה להאמין כי כבר ברבעון השני ייפול הרווח של בזק בכ-50% ל-137 מיליון שקל.

אייפקס-סבן קנו את בזק כמעט ללא הנחה על מחיר השוק שלה. האנליסט מיקו מור מציין כי הצפת ערך עבור אייפקס וסבן יכולה לבוא אם ינפיקו בעלי השליטה החדשים את פלאפון וילחצו על ההוצאות של בזק, דרך פיטורי עובדים והתייעלות תפעולית שתקצץ בשומני החברה. עניין נוסף שקשור בהצפת ערך בעקבות ההפרטה הוא גורל נדל"ן שמחזיקה בזק ולכאורה יכולה למכור אותו ברווחי הון גבוהים. מור לא מאמין שרווחי הון כאלו יהיו מהותיים והוא אומד אותם בכמה עשרות מיליוני שקלים.

גורמים שלילים נוספים שמונה מור בקשר לעתידה של בזק הם בחינה מחדש של דירוג החוב שלה מצד חברות הדירוג בעקבות מעבר השליטה, מהלך הקשור באיתנותה הפיננסית של החברה תחת מדיניות דיווידנד אגרסיווית שצפויים הבעלים החדשים ליישם.

פרט לכך, צפויה המגמה של המשך הירידה מהכנסות תקשורת קווית, גם בשל המגמה העולמית של מעבר למדיות אחרות (VOB, סלולר וכו') וגם בשל התחרות מצד הוט טלקום, שלא קיימת כמעט היום אך צפויה להיות מציקה יותר בשנים הקרובות. בשורה התחתונה צופה מור לבזק רווח נקי של 721 מיליון שקל על הכנסות של 10.9 מיליארד השנה, ורווח של 827 מיליון שקל על הכנסות של 10.7 מיליארד שקל ב-2006.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully