וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

רשות החברות דחתה בקשת בזק להשקיע ב-YES עוד 240 מיליון דולר

הארץ

11.6.2001 / 21:18

מקציבה לבזק 4 חודשים להשלמת המו"מ על הגדלת אחזקתה בחברת הלוויין ל-50%

מאת הדר חורש

רשות החברות דחתה את בקשת בזק להגדיל את השקעותיה בחברת הלוויין להיקף של עד 240 מיליון דולר; הרשות גם מתנגדת לבקשת בזק לבטל את ההתניה בין הזרמת ההון ליס לשיעור האחזקה של בזק במניותיה. עם זאת ממליצה רשות החברות לוועדת השרים לענייני הפרטה לאשר לבזק להזרים לחברת הלוויין 40 מיליון דולר נוספים. הזרמת ההון הותנתה בכך שבתוך 4-3 חודשים תגדיל בזק את שיעור אחזקותיה ביס, ובכך שהחברה תסביר לוועדה מהם השיקולים העסקיים המנחים אותה בהשקעה בחברת הלוויין, וכיצד הם משתלבים באסטרטגיה שלה.

בזק, המחזיקה ב-30% ממניות יס, צפויה למחות על המלצת רשות החברות, שכן היא קובעת לה לוח זמנים קצר לסיום המשא ומתן עם בעלי המניות האחרים בחברת הלוויין על הגדלת האחזקות. התנגדות רשות החברות להזרמת ההון עלולה למנוע מחברת הלוויין לקבל את ההון שאמור לאפשר לה מרווח נשימה בתקופה הקרובה.

לפי החלטת ועדת השרים מותר לבזק להשקיע בחברה, לכל היותר, סכום השווה למכפלת 400 מיליון דולר בשיעור אחזקותיה. בהתאם להחלטה זו מבקשת בזק להגדיל את אחזקותיה בחברת הלוויין ל-50%, שיעור שיאפשר לה להשקיע עד 200 מיליון דולר.

בפניית החברה לוועדת השרים לענייני הפרטה ב-12 באפריל, טענה בזק כי חברת הלוויין נזקקת להזרמת הון דחופה, וכי לכן קשה להמתין עד לסיום המגעים להגדלת שיעור אחזקתה בחברת הלוויין על חשבון דילולם של בעלי המניות האחרים. בזק ביקשה לנתק את הקשר בין שיעור אחזקתה בפועל להיקף ההזרמה, ובאופן זמני להתייחס אליה כאילו היא מחזיקה כבר ב-50% מחברת הלוויין. בנוסף, ביקשה בזק להגדיל את היקף ההזרמה המותר לה מ-400 מיליון דולר כפול שיעור האחזקה ל-480 מיליון דולר כפול שיעור האחזקה - מסכום של 200 מיליון דולר ל-240 מיליון דולר.

הגורם הממליץ לוועדת השרים בעניין בקשותיה של בזק הוא רשות החברות. במכתב ששיגר לוועדת השרים מנכ"ל רשות החברות, ירון יעקובס, הוא דוחה את דרישתה של בזק, אך ממליץ לאשר הזרמת 40 מיליון דולר בהתחשב בעמדת שרי התקשורת והאוצר בפרשה, ובעובדה שהיא חתמה על התחייבויות במסגרת הסדר האשראי הבנקאי לחברת הלוויין.

רשות החברות מתנגדת להגדלת אחזקותיה של בזק ביס עד לדיון בוועדת השרים. ממכתבו של יעקובס עולה כי הוא מפקפק בהיגיון העסקי שבהשקעותיה של בזק בחברת הלוויין.

עמדת רשות החברות מאפשרת לבזק לעמוד בתנאי הסכם המימון לחברת הלוויין, שנחתם במאי אך הצדדים עדיין לא התחילו בביצועו, בעיקר בשל ההמתנה להחלטת ועדת השרים לענייני הפרטה. אם תאשר הוועדה את המלצותיה של רשות החברות היא עשויה להטיל צל כבד על ביצועו של הסדר המימון בעתיד, שכן לא ברור אם וכיצד תוכל בזק להזרים לחברת הלוויין הון בעתיד.

ועדת השרים לענייני הפרטה תתכנס מחר, ותדון גם במחלוקות בפרשת ההפרטה של בזק. הוועדה תדון בהמלצת רשות החברות לבטל את הדרישה שחברת תקשורת זרה תהיה שותפה בקבוצת השליטה העתידית של החברה. הוועדה תדון גם בדרישת משרד הביטחון למנוע מהרוכש למכור חלק מהמניות שרכש ללא אישור מהממשלה.

שר האוצר, סילבן שלום, הודיע בסוף השבוע כי לא ישתתף בדיון בעניין הזרמת ההון לחברת הלוויין, מטעמי ניגוד אינטרסים. עם זאת ישתתף שלום בדיון על תנאי ההפרטת בזק.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully